Został opublikowany raport Future Ready Lawyer 2024
W raporcie skupiono się na kluczowych zmianach kształtujących przyszłość branży prawniczej oraz wskazano, jak innowacje technologiczne wpływają na codzienny sposób pracy prawników, aby sprostać dynamicznie zmieniającym się oczekiwaniom klientów.
Innowacje prawnicze: wkroczyć w przyszłość czy zostać w tyle? – to tytuł szóstej edycji raportu opublikowanego przez Wolters Kluwer. Dotyczy on „aktualnego i wnikliwego spojrzenia na kancelarie i działy prawne, z perspektywy 712 prawników z USA i dziewięciu krajów europejskich: Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Polski i Węgier. Badanie analizuje wyzwania i tendencje wpływające na przyszłość prawa, które należy dostosować do transformacji cyfrowej. Szósta edycja raportu zawiera również opinie ekspertów z branży prawniczej na temat powyższych kwestii” – czytamy w metodologii raportu.
– Branża prawnicza znajduje się obecnie w szczególnym momencie w związku z rozwojem technologii i jej wpływu na pracę prawników. Raport Future Ready Lawyer 2024 prezentuje wpływ generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) i trendy kształtujące całą branżę. Opisuje również, jak kancelarie wykorzystują technologię, wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, by mogli wspierać swoje firmy w coraz bardziej złożonym środowisku – wskazuje Martin O’Malley, CEO, Wolters Kluwer Legal & Regulatory. – Raport ma na celu pokazanie trendów, które w największym stopniu wpłyną na branżę w ciągu najbliższych trzech lat. Są nimi: rosnące koszty i presja cenowa, zarządzanie bezpieczeństwem danych, radzenie sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji oraz umiejętność przyciągania i zatrzymania w pracy utalentowanych prawników. Do tych wszystkich wyzwań dołącza oczywiście gwałtowny rozwój technologii GenAI, wywierając presję na kancelarie i działy prawne. Powinny one zachować czujność, odwagę i otwartość na zmiany, aby utrzymać się na czele peletonu – dodaje.
O komentarz do raportu został również poproszony Włodzimierz Chróścik, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Podkreślił on, że trendy opisane w raporcie są również widoczne na polskim rynku. – Zresztą podobnie jak w ubiegłym roku. Ta powtarzalność pokazuje, że obserwujemy znaczący, szerszy trend, który transformuje rynek usług prawnych – powiedział. Dodał, że jeśli chodzi o korzystanie z nowoczesnych narzędzi, w tym opartych na sztucznej inteligencji, to dostrzegalna jest ich rosnąca popularność.
Drugim ważnym wnioskiem wynikającym z raportu jest niezmiennie wyzwanie zarządzania eksperckimi zespołami i zmieniającymi się oczekiwaniami klientów. – Jak zawsze w świadczeniu pomocy prawnej najważniejszy powinien być człowiek – zarówno wspierający, jak i wspierany. Dlatego, goniąc za doskonaleniem warsztatu naszej pracy, także przy użyciu sztucznej inteligencji, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o potrzebach ludzi, którzy z tych nowoczesnych narzędzi korzystają – podsumował Prezes KRRP.
Pełna treść raportu jest dostępna pod adresem: http://bit.ly/40iXw5z