2:0 dla radców prawnych

Po raz pierwszy w historii „Złotych Paragrafów”, nagród przyznawanych przez kapitułę w konkursie „Gazety Prawnej”, przyznano dwa równorzędne Złote Paragrafy dla radców prawnych.

W tym roku kapituła zdecydowała o przyznaniu aż dwóch Złotych Paragrafów w tej kategorii. Otrzymały je Karolina Kędziora i Jolanta Budzowska. Pierwsza z pań została wyróżniona za wieloletnie działania na rzecz osób dyskryminowanych i organizacji pozarządowych. Mecenas Kędziora aktywnie promuje zasady równości i ochrony praw człowieka.
Z kolei mec. Budzowska została doceniona za bezkompromisową walkę o prawa ofiar błędów medycznych. Prowadzi ją na salach sądowych, gdzie udało jej się wygrać wiele spraw, w efekcie których zasądzano rekordowe odszkodowania na rzecz pacjentów. W zeszłym roku nagrodzona była pełnomocniczką rodziny dziewczynki, która w wyniku błędów lekarskich podczas odbierania porodu stała się trwale niepełnosprawna. Sądy obu instancji przyznały dziecku zadośćuczynienie (1,2 mln zł) oraz 4,4 tys. zł miesięcznej renty. Jednocześnie sądy zdecydowały o wypłacie zadośćuczynienia dla rodziców – 300 tys. zł dla matki i 200 tys. zł dla ojca za „naruszenie więzi rodzinnych”.
Kapituła „Bona Lex” i „Złoty Paragraf” przyznała te nagrody już po raz dwudziesty czwarty. Przewodniczącym Kapituły jest Krzysztof Jedlak – redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej, a członkowie to: Małgorzata Gersdorf – I prezes Sądu Najwyższego, Marek Zirk-Sadowski – prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Maciej Bobrowicz – prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Jacek Trela – prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Zbigniew Ziobro – prokurator generalny. W pracach kapituły z ramienia jej członków brali udział także Michał Laskowski – rzecznik prasowy i sędzia SN, Robert Hernand – zastępca prokuratora generalnego, Sylwester Marciniak – rzecznik prasowy i sędzia NSA, oraz Ziemisław Gintowt – członek prezydium NRA.

fot. Gazeta Prawna

Zobacz także