Podsumowanie działań Komisji KRRP w czerwcu
Finały konkursów i turniejów organizowanych przez samorząd radcowski, spotkania online, wideoposiedzenia, szkolenia i wykłady – te formuły w czerwcu zdominowały kalendarz Komisji Krajowej Rady Radców Prawnych. Obok działań planowanych, w mijającym miesiącu odbyły się posiedzenia Komisji: Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów, Promocji Zawodu, Komisji Praw Człowieka, Zagranicznej, Etyki i Wykonywania Zawodu oraz Aplikacji. Realizacja powyższych działań przebiegała w różnych formułach, od stacjonarnych przez hybrydowe po zdalne.
Jeszcze w ostatnim dniu maja odbyło się w Warszawie uroczyste, stacjonarne spotkanie z laureatką drugiej edycji konkursu ,,Ambasador Mediacji‘’ za rok 2020, organizowanego przez Komisję Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP. Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie – Agnieszka Owczarewicz otrzymała z rąk Prezesa KRRP Włodzimierza Chróścika statuetkę oraz nagrody rzeczowe. W spotkaniu wzięli udział także Ewa Gryc-Zerych – Wiceprezes KRRP, Tomasz Parkasiewicz – Przewodniczący Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP oraz Tomasz Maliński – dyrektor Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, nominującego laureatkę do udziału w konkursie. Niespełna dwa tygodnie później 12 czerwca, w formule online, odbył się finał „Turnieju Negocjacyjnego dla Radców Prawnych”. W finałowej rozgrywce wzięło udział pięć dwuosobowych zespołów, spośród których najlepszy okazał się zespół o nazwie PKWP z OIRP w Opolu, w skład którego weszli radcy prawni Renata Polifke oraz Damian Gołombek. Rywalizację zespołów obserwował Przewodniczący Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP Tomasz Parkasiewicz, który złożył gratulacje laureatom oraz pozostałym uczestnikom konkursu, eksponując znaczenie negocjacji w pracy zawodowej radcy prawnego. Triumfatorzy Turnieju otrzymali Puchar Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych oraz nagrody książkowe. Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów zorganizowała również 15 czerwca warsztaty dla mediatorów Ogólnopolskiej Sieci „Ośrodki Radców Prawnych”. Tym razem specjalistyczny warsztat pod nazwą „Cięta riposta, twardy argument, trafne pytanie. Techniki językowe w negocjacjach i mediacjach” poprowadził zespół trenerów Katarzyna Kamińska oraz dr Tomasz P. Antoszek. Uczestnicy mieli okazję do pogłębienia świadomości mocnych stron swoich wypowiedzi w toku negocjacji i mediacji, zdiagnozowania charakterystycznych dla siebie zwrotów i barier językowych oraz nauczenia się kształtowania wypowiedzi adekwatnie do przebiegu mediacji. Ponadto, członkowie Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów wraz z Wiceprezes KRRP Ewą Gryc-Zerych prowadzili konsultacje w przedmiocie ustalenia założeń planowanego na czwarty kwartał bieżącego roku ,,Turnieju Arbitrażowego dla uczniów szkół średnich‘’, jak również powołania jego Komitetu Organizacyjnego, w skład którego wejdą członkowie Komisji: r.pr. Anna Kluczek- Kollar oraz r.pr. Tomasz Parkasiewicz.
Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu KRRP w czerwcu skupiła się na wypracowywaniu stanowisk i przygotowania odpowiedzi na wnioski, w tym w sprawie zakresu przedmiotowego tajemnicy zawodowej radcy prawnego, w sprawie możliwości świadczenia na zasadach rynkowych przez radcę prawnego pomocy prawnej klientowi, który zgłosił się do punktu NPP, ale nie był uprawniony do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Komisja przygotowała również stanowisko w sprawie stosowania art. 224 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych do kosztów związanych z występowaniem radcy prawnego w postępowaniu odwoławczym przed Krajową Izbą Odwoławczą oraz stanowisko dotyczące kosztów zastępstwa procesowego jako wynagrodzenia radcy prawnego. Kontynuowano pracę nad stanowiskiem dotyczącym zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich oraz prace nad wydaniem IV Zbioru Stanowisk Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu.
Obecność zawodu radcy prawnego w świadomości społeczeństwa oraz jego popularyzacja były tematem spotkania Komisji Promocji Zawodu KRRP, które odbyło się online 17 czerwca br. Proponowane i omawiane działania są przede wszystkim ukierunkowane na zwiększenie świadomości i rozpoznawalności profesji radców prawnych za pomocą nowatorskich, popularnych i modnych narzędzi. Szeroko omówiono konkretny pomysł współpracy z osobami ze specjalnymi potrzebami, podkreślając konieczność wyjścia naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami. Omówiono również projekt kampanii z udziałem influenserów, oraz inne działania przy użyciu influencer marketingu. Rozmawiano o planowanych działaniach edukacyjno-promocyjnych ukierunkowanych na najmłodszych odbiorców, a także rozwoju wyszukiwarki radców prawnych na skalę ogólnopolską.
Komisja Aplikacji KRRP w mijającym miesiącu zajęła się przede wszystkim sprawami związanymi z przygotowywaniem mini-podręcznika technik dydaktycznych adresowanego do osób prowadzących zajęcia na aplikacji radcowskiej. Podczas spotkania w dniu 11 czerwca omówiono kwestie organizacyjne i merytoryczne związane z planowanym na dzień 22 czerwca wykładem dla wykładowców. Poruszono również potrzebę wsparcia izb okręgowych w procesie ewaluacji jakości i organizacji szkoleń; komisja opracowuje rekomendacje w tym zakresie. Wobec przywrócenia możliwości spotkań w trybie stacjonarnym, komisja planuje zorganizowanie spotkania stacjonarnego przedstawicieli izb okręgowych celem wypracowania określonych rozwiązań w zakresie zmian regulaminu odbywania aplikacji i jej programu. Wspominany powyżej wykład dla wykładowców prowadzących zajęcia w izbach okręgowych pt. Jak utrzymać uwagę podczas wykładów? – techniki i metody zajęć z aplikantami odbył się 22 czerwca on-line i zgromadził ok. 130 uczestników. Szkolenie prowadził dr Grzegorz Grzegorczyk z Collegium Wratislaviense. Było to pierwsze szkolenie z założonego cyklu szkoleniowo-warsztatowego organizowanego przez Komisję Aplikacji KRRP. Komisja przygotowuje również podręcznik nowoczesnych technik dydaktycznych, który ma być wsparciem dla izb i poszczególnych wykładowców.
Posiedzenie Komisji Zagranicznej KRRP odbyło się 1 czerwca w formule online, było to jednoczenie spotkanie Koordynatorów ds. zagranicznych przy OIRP oraz Przedstawicieli KIRP w prawniczych organizacjach międzynarodowych. Komisja w ramach programu międzynarodowej wymiany prawników LAWYEREX zorganizowała 21 czerwca webinarium dla prawników z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, podczas którego przybliżono uczestnikom podstawy systemu prawnego w Polsce. Program LAWYEREX jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. W czerwcu Komisja rozpowszechniała informację dot. lipcowego webinarium Międzynarodowej Unii Adwokatów UIA nt. przyszłości zawodów prawniczych w erze sztucznej inteligencji – pośród prelegentów znalazła się także radczyni prawna z Polski. W ramach działań komisji toczyły się również prace w prawniczych organizacjach międzynarodowych, szczególnie w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE, a w dniu 25 czerwca odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego CCBE online.
Posiedzenie Komisji Praw Człowieka KRRP odbyło się 3 czerwca również w formule online. Podczas spotkania omówiono bieżącą problematykę prawnoczłowieczą w Polsce, rozmawiano także o inicjatywach podejmowanych przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Komisja w toku swoich działań informowała o bezpłatnej konferencji online Rady Europy 15 czerwca nt. skutecznej implementacji EKPC oraz o bezpłatnych kursach programu HELP (Human Rights Education for Legal Professionals) Rady Europy, w tym o kursie nt. praw człowieka i środowiska. Ponadto przedstawicielka Komisji Praw Człowieka KRRP uczestniczyła w spotkaniu z liderką opozycji w Białorusi Swiatłaną Cichanouską.
Wśród spotkań, które odbyły się w czerwcu warto wymienić wideospotkanie Sekretarzy Rad OIRP, w którym udział wziął również Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, a które miało miejsce 28 czerwca. Spotkanie prowadziła Sekretarz KRRP Agnieszka Gajewska-Zabój. Głównymi tematami były archiwizacja i retencja oraz regulacje dotyczące wyznaczania zastępcy radcy prawnego na wypadek śmierci czy zawieszenia w czynnościach. Spotkanie było okazją do wspólnej analizy doświadczeń i praktyk okręgowych izb radców prawnych. W czerwcu miało również miejsce pierwsze w XI Kadencji ogólnopolskie spotkanie inspektorów ochrony danych okręgowych izb radców prawnych z Inspektorem Ochrony Danych Krajowej Izby Radców Prawnych oraz Sekretarz KRRP Agnieszką Gajewską-Zabój, która nadzoruje obszar ochrony danych w KIRP. Spotkanie odbyło się 17 czerwca i poprowadził je Marcin Wielisiej – IOD KIRP. Inspektorzy rozmawiali m.in. o współpracy w zakresie organizacji wspólnych wydarzeń, retencji danych przetwarzanych przez okręgowe izby radców prawnych oraz nowej inicjatywie związanej z zapewnieniem wsparcia dla kont poczty elektronicznej dla radców prawnych. Wszyscy uczestnicy dzielili się wypracowanymi w ramach danego obszaru przetwarzania przyjętymi standardami postępowania. W dniu 14 czerwca spotkali się także Koordynatorzy ds. Edukacji Prawnej. Spotkanie prowadziła Wiceprezes KRRP Ewa Gryc-Zerych. Podczas spotkania ustalano harmonogram działań oraz omówiono szczegółowo wszystkie projekty edukacyjne, nad którymi aktualnie pracuje Krajowa Rada Radców Prawnych.