Podsumowanie działań komisji stałych – październik 2021
W październiku odbyły się wszystkie zaplanowane spotkania komisji KRRP. Posiedzenia odbywały się zarówno w formule online jak i stacjonarnie. Głównymi obszarami, nad którymi pochylali się członkowie komisji były m.in. zmiany w toku aplikacji radcowskiej, promocja działań w obszarze mediacji, arbitrażu i metod promujących alternatywne rozwiązywanie sporów, organizacja szkoleń i webinariów oraz działania związane z analizą i przygotowaniem stanowisk w zakresie zagadnień formalno-prawnych. Poniżej szczegółowy zapis działań Komisji w poszczególnych obszarach.
Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów
W ramach działań Komisji ADR w październiku odbył się pierwszy etap „Turnieju arbitrażowego dla aplikantów radcowskich’’. Wzięło w nim udział 16 zespołów aplikantów radcowskich z całego kraju. W kolejnych etapach turnieju zakwalifikowane drużyny będą miały okazję m.in. sprawdzić swoje umiejętności w toku rozprawy arbitrażowej przed zespołem arbitrów. Celem turnieju jest popularyzacja wiedzy o arbitrażu, jako alternatywnej metodzie rozwiązywania sporów oraz wzrost świadomości prawnej ukierunkowanej na rozstrzyganie sporów bez udziału sądu.
Kolejnym działaniem podjętym przez Komisję ADR była organizacja ogólnopolskiej konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji pod nazwą: ,,Mediacja – perspektywy rozwoju‘’. Konferencję, w której uczestniczyli m.in. radcy prawni, mediatorzy, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, otworzył Prezes Krajowej Radcy Radców Prawnych – Włodzimierz Chróścik.
Swoje prelekcje wygłosili zaproszeni goście: Agnieszka Owczarewicz – sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, Maria Młotkowska – radca prawny, dyrektor Biura Prawnego Urzędu m.st. Warszawy, Maciej Bobrowicz – radca prawny, wieloletni Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Katarzyna Godlewska – radca prawny, mediator Ośrodka Mediacji Gospodarczych OIRP w Olsztynie, Magdalena Klimaszewska – radca prawny, ekspert Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Naczelnik Wydziału Krajowych Znaków Towarowych. Po zakończeniu wystąpień zaproszeni goście odpowiadali na pytania uczestników konferencji. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób z całego kraju.
Komisja Aplikacji
25 października Krajowa Rada Radców Prawnych podjęła uchwałę nr 79/XI/2021 w sprawie zmian w Regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej. Zmiany te wejdą w życie z dniem
1 stycznia 2022 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą:
- Zmiany formy prowadzenia zajęć dla aplikantów – wykłady zastąpione zostaną konwersatoriami ze względu na realizację postulatu upraktycznienia zajęć oraz aktywizacji aplikantów. Konwersatoria mają na celu przedstawienie i systematyzację zagadnienia objętego programem aplikacji. Prowadzone są metodami aktywizującymi aplikantów, w szczególności służącymi do wymiany poglądów i dyskusji pomiędzy prowadzącym zajęcia a aplikantami na temat praktycznego stosowania przepisów prawa i prawidłowego rozwiązywania problemów prawnych. Konwersatoria co do zasady stanowią wprowadzenie do zajęć szkoleniowych o charakterze ćwiczeniowo-warsztatowym.
- Uproszczenia obowiązku informacyjnego w obszarze patronatu. Zmiany zwalniają patronów z obowiązku informacyjnego, o którym stanowi § 13 b ust. 1 Regulaminu. Dotyczy to jednak tylko patronów tych aplikantów, którzy wykonują czynności
w kancelarii lub jednostce organizacyjnej, w ramach umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu lub umowy cywilnoprawnej, której zakres odpowiada liczbie godzin przewidzianych w ramach umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu. W stosunku do tych patronów obowiązek złożenia opinii o aplikancie, o którym stanowi
§ 16 Regulaminu, pozostaje bez zmian. Patronem aplikanta powinien być radca prawny wykonujący zawód w tej samej kancelarii lub jednostce organizacyjnej, w której aplikant odbywa aplikację, w rozumieniu art. 32 ust. 3 Ustawy. Rada może wyznaczyć aplikantowi innego patrona, jeżeli wyznaczenie patrona, o którym mowa w zdaniu pierwszym, jest niemożliwe lub niecelowe. - Obowiązku dokonywania oceny jakości zajęć z punktu widzenia realizacji ich praktyczności. Pozyskiwanie odpowiednio usystematyzowanej wiedzy dotyczącej przebiegu aplikacji, jakości zajęć oraz poziomu czynnego uczestnictwa w nich aplikantów, pozwoli Radzie na podjęcie odpowiednich decyzji przy ustalaniu planu szkolenia, a także pozwoli na dokonywanie pewnych korekt w trakcie roku szkoleniowego. Komisja Aplikacji KRRP wspierać będzie Rady przez dostarczenie przewodnika po ewaluacji oraz kalendarza ewaluacji. Osoby prowadzące zajęcia na aplikacji za pośrednictwem Rad otrzymają jako pomoc przygotowane przez Komisję Aplikacji przewodniki po autoewaluacji.
- W przypadku wystawienia oceny niedostatecznej sporządza się uzasadnienie wskazujące na niespełnienie kryteriów oceny, w sposób pozwalający aplikantowi na ustalenie popełnionych błędów lub brakujących elementów pracy. Od obowiązku sporządzenia uzasadnienia można odstąpić, w przypadku gdy aplikantowi zapewniono możliwość konsultacji indywidualnych z osobą dokonującą oceny pracy. Będzie to stanowiło efektywną pomoc dla aplikanta w uczeniu się i przygotowaniu do kolokwium poprawkowego.
- W zakresie kolokwiów pisemnych, wzorem rozwiązań przyjętych na egzaminie zawodowym, nastąpi wydłużenie czasu rozwiązywania zadań:
- w programie I roku aplikacji „Prawo cywilne, postępowanie cywilne” kolokwium w formie pisemnej – czas na rozwiązanie zadania wynosi 360 minut.
- w programie II roku aplikacji „Prawo gospodarcze” kolokwium w formie pisemnej – czas na rozwiązanie zadania wynosi 240 minut.
- W przypadku przedmiotu „Prawo karne, postępowanie karne, prawo karne skarbowe, postępowanie karnoskarbowe, kodeks wykroczeń, postępowanie w sprawach o wykroczenia” czas na rozwiązanie zadania wynosić będzie 360 minut.
- w programie III roku aplikacji w części dotyczącej kolokwium z przedmiotu „Prawo administracyjne, postępowanie administracyjne i postępowanie sądowo-administracyjne, prawo finansowe i podatkowe” – czas na rozwiązanie zadania wynosić będzie 240 minut.
Wprowadzenie formy pisemnej kolokwium z prawa gospodarczego przybliży formę kolokwium do warunków egzaminu zawodowego. Z kolei forma ustna obowiązywać będzie na kolokwium z prawa spółek handlowych, prawa upadłościowego i prawa restrukturyzacyjnego. Dla przewidzianego w programie III roku aplikacji kolokwium z prawa administracyjnego przy określeniu form zadania dodano sporządzenie opinii prawnej.
Komisji Doskonalenia Zawodowego
W październiku członkowie Komisji Doskonalenia Zawodowego uczestniczyli w posiedzeniu, na którym przyjęto budżet i plan pracy Komisji na 2022 r.
Ponadto Komisja zorganizowała przy wsparciu partnerów następujące webinaria
i konferencje:
- „Kwalifikacje podmiotowe wykonawców w praktyce i w orzecznictwie” (134 uczestników)
- „Cyberbezpieczeństwo w kancelarii prawnej”; partner webinarium – Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska (200 uczestników)
- „Podatki od nieruchomości – bieżące problemy i wyzwania z perspektywy podatników i samorządów”; partner konferencji – Uniwersytet Łódzki (50 uczestników)
- „Radca prawny jako pełnomocnik przed UPRP”; organizator webinarium – Urząd Patentowy RP (297 uczestników)
- „Trudne sytuacje komunikacyjne w zespole prawnym”; partner webinarium – EY Academy of Business (149 uczestników)
Oferta szkoleń na platformie e-learningowej KIRP dla radców i aplikantów zawierała odpowiednio 44 i 16 szkoleń. Największą popularnością wśród radców oraz aplikantów cieszyły się następujące szkolenia:
- Dla radców: „Postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej
i Sądem Unii Europejskiej” – prowadzący: r.pr. Przemysław Kamil Rosiak. - Dla aplikantów: „Swobody wspólnego rynku Unii Europejskiej” – prowadząca: dr Anna Pudło-Jaremek.
Liczba pobranych zaświadczeń przez aplikantów radcowskich: 229.
Liczba pobranych zaświadczeń przez radców prawnych: 652.
Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu
W październiku Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych przygotowała:
- stanowisko dotyczące wniosku w zakresie dopuszczalności zajęcia, na polecenie przełożonego, stanowiska lub wydania opinii przez radcę prawnego w przedmiocie sprawy ze stosunku pracy innego radcy prawnego zatrudnionego w tym samym urzędzie;
- odpowiedź na pytanie w zakresie określenia osoby uprawnionej do uzyskania stanowiska Komisji w relacjach z byłymi klientami;
- żądanie uzupełnienia opisu stanu faktycznego dotyczącego zapytania w zakresie ustalenia niezbędnych szczegółów dot. sporu radcy prawnego z mocodawcą o wypłatę zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego.
Ponadto kontynuowano prace nad stanowiskiem dotyczącym zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich. Po otrzymaniu opinii Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP, przekazano zgromadzone ustalenia celem wydania opinii przez Komisję Aplikacji KRRP, zanim Komisja Etyki wyda w przedmiotowej sprawie swoje stanowisko.
W dniu 25 października odbyło się zdalne posiedzenie Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu na platformie ZOOM, którego tematami były:
- potrzeba wypracowania jednolitego stanowiska dotyczącego świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich, opisanego wyżej, tuż po otrzymaniu opinii Komisji Aplikacji;
- omówienie wniosku w zakresie zachowania tajemnicy zawodowej podczas prowadzenia postępowania o likwidację szkody z ubezpieczenia OC;
- omówienie wniosku dotyczącego udziału radcy prawnego w komisji antymobbingowej powołanej przez pracodawcę, w sytuacji gdy zostanie rozpoznawana sprawa ze zgłoszenia radcy prawnego wobec niewłaściwego zachowania innego radcy prawnego;
- omówienie wniosku w zakresie prowadzenia postępowania przed mediatorem Sądu Polubownego przy KNF radcy prawnego jako mediatora mimo, iż radca prawny brał udział w postępowaniach dot. świadczenia pomocy prawnej klientom, którzy zaciągnęli kredyty waloryzowane kursem CHF, przeciwko bankom;
- omówienie wniosku dotyczącego radcy prawnego pracującego na podstawie stosunku pracy, a dodatkowej możliwości podejmowania się przez radcę prawnego obron
w sprawie karnej; - omówienie wniosku w zakresie działalności dodatkowej radców prawnych dotyczącej dodania świadczenia usług innych niż świadczenie pomocy prawnej, a konkretnie świadczenia usług podnajmu pojazdu innemu przedsiębiorcy, użytkowanego przez radcę prawnego na podstawie umowy leasingu;
- omówienie wniosku dotyczącego działalności dodatkowej radców prawnych, w sytuacji gdy wnioskodawca wskazuje dwie propozycje form współpracy ze spółką jest wykluczona ze względu na zasady wykonywania zawodu.
Komisja Praw Człowieka
W dniu 22 października br. Przewodniczący Komisji Praw Człowieka r.pr. Bartłomiej Tkacz wziął udział w pierwszym historycznym spotkaniu online Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z przedstawicielami krajowych izb oraz Radą Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE). Podczas spotkania dyskutowano o potrzebie nawiązywania ściślejszej współpracy i konstruktywnego dialogu między Europejskim Trybunałem Praw Człowieka a pełnomocnikami reprezentującymi strony w ramach prowadzonych spraw przed Trybunałem przy czynnym udziale CCBE. Ważną sprawą okazały się także działania podejmowane w kwestii udrożnienia funkcjonowania Trybunału wobec rekordowych ilości spraw wpływających każdego dnia.
W dniach 5 i 12 października br. miały miejsce posiedzenia online Komisji Praw Człowieka pod przewodnictwem r.pr. Bartłomieja Tkacza. Głównym tematem posiedzeń była dramatyczna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i możliwości konstruktywnego włączenia się radców prawnych w niesienie pomocy uchodźcom.
Omówione zostały także zbliżające się kursy Rady Europy z Programu HELP – „Wolność wypowiedzi” i „Walka z rasizmem, ksenofobią, homofobią i transfobią”. Koordynatorem Programu, a także jednym z tutorów z ramienia Polski jest Mirosław Wróblewski, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
W dniach 21-22 października br. członkini Komisji Praw Człowieka KRRP – r.pr. Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska, była prawniczka w Europejskim Trybunale Praw Człowieka
w Strasburgu uczestniczyła w roli obserwatora z ramienia KIRP w rozmowach kwalifikacyjnych z kandydatami w procedurze wyboru polskiego Sędziego Trybunału Praw Człowieka
w Strasburgu. Więcej informacji https://www.hfhr.pl/selekcja-kandydatow-na-urzad-sedziego-europejskiego-trybunalu-praw-czlowieka-czas-na-rozmowy-kwalifikacyjne/
Komisja Promocji Zawodu
W październiku członkowie Komisji Promocji Zawodu skupili się na działaniach zmierzających do odświeżenia logotypu KIRP i zmianach w zakresie identyfikacji wizualnej. Odbyły się dwa spotkania online, które poświęcone były omówieniu procesu rebrandingu oraz planom przygotowania strategii komunikacji, a także stworzeniu nowego logotypu Krajowej Izby Radców Prawnych. Działania te podejmowane są w nawiązaniu do przyszłorocznego jubileuszu 40-lecia. Oprócz nowego logo KIRP planowane jest również zaprojektowanie tzw. „logo parasolowego” dla całego samorządu. Na pierwszym roboczym spotkaniu omówiono procedurę działania i przeanalizowano oferty firm zewnętrznych. W dniu 8 października odbyło się kolejne spotkanie, w którym uczestniczyli również członkowie Prezydium KRRP. Zaprezentowano tam oferty zawierające propozycje przygotowania materiałów graficznych na potrzeby KRRP, z okazji jubileuszu 40-lecia oraz ogólnego projektu rebrandingowego. Działania nad wdrożeniem zmian są w toku, w listopadzie planowane jest spotkanie z jednym
z podwykonawców, a także warsztaty kreatywne zmierzające do stworzenia strategii komunikacji.
Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego
W październiku Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego realizowała zadania związane
z powierzonym obszarem działalności. Odbyło się spotkanie Komisji na platformie cyfrowej,
w ramach którego przedyskutowano możliwość zorganizowania konferencji o tematyce związanej z rozwojem nowych technologii w pracy radcy prawnego. Komisja omówiła także perspektywy rozwoju zawodowego i związanego z tym planem pracy komisji w nadchodzącym 2022 r. Przedyskutowano przyszłoroczne zamierzenia i związane z nimi potrzeby budżetowe.
Ponadto Komisja podejmowała decyzje związane z organizacją V Forum Młodych Radców Prawnych, które odbędzie się w Gdańsku w dniach 5-7 listopada. W ramach przygotowań został ogłoszony konkurs na najciekawszy projekt w zakresie wspierania rozwoju zawodowego radców prawnych lub zmian w obszarze szkolenia aplikantów. Nadesłane projekty członkowie Komisji oceniali w ramach jury, w którym oprócz członków Komisji zasiadł Prezes KRRP
i Przewodniczący Komisji Aplikacji. Laureaci zostali zaproszeni do udziału w V Forum Młodych Radców. Przygotowania związane z organizacją Forum były dyskutowane w ramach zespołu roboczego, w którym uczestniczyli członkowie Komisji wraz z Przewodniczącym Komisji Aplikacji, a zarazem Wicedziekanem OIRP w Gdańsku, która to Izba będzie gościła uczestników Forum w Gdańsku.
Komisja Zagraniczna
Zakończył się konkurs fotograficzny „Radcowska pocztówka z wakacji” organizowany przez Komisję Zagraniczną KRRP. Do Konkursu zgłoszono wiele kreatywnych projektów, nieszablonowe zdjęcia, a jury po długich obradach przyznało nagrody indywidualnym uczestnikom oraz Okręgowym Izbom. Więcej szczegółów pod linkiem https://kirp.pl/konkurs-pocztowka-z-wakacji-rozstrzygniety/
W dniu 21 października br. odbyło się posiedzenie członków Komisji Zagranicznej oraz połączone posiedzenie członków Komisji Zagranicznej i Koordynatorów OIRP ds. zagranicznych. W ramach posiedzenia dyskutowano o możliwościach włączenia się
w organizację Międzynarodowego Forum Kancelarii Prawniczych we Wrocławiu przez Komisję Zagraniczną. Okręgowe Izby przedstawiły na forum wydarzenia, które mają w planach zrealizować do końca roku 2021 i pomysły na wydarzenia przyszłoroczne.
Z kolei w dniu 25 października br. obchodzony był w Polsce Europejski Dzień Prawnika pod tegorocznym hasłem: „Nie ma wymiaru sprawiedliwości bez niezależnych prawników”. Komisja Zagraniczna zaprosiła wszystkich radców i radczynie na spotkanie online, podczas którego zaproszeni goście przedstawili swoje spostrzeżenia na temat niezależności przedstawicieli zawodów prawniczych. Słowo wstępne wygłosił Wiceprezes KRRP r. pr. Michał Korwek, a moderatorami spotkania były r.pr. Joanna Wisła-Płonka – Przewodnicząca Komisji Zagranicznej KRRP oraz r.pr. Magdalena Bartosiewicz – Członek Komisji Zagranicznej KRRP i Przewodnicząca Komisji w OIRP w Warszawie.