Samorząd radców prawnych na posiedzeniu Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju
Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Zbigniew Tur reprezentował samorząd radcowski na posiedzeniu stacjonarnym Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju nt. „ROK 2022 – Chaos podatkowy, a sytuacja podatników i przedsiębiorców”.
– W obecnej sytuacji, w której się znajdujemy zarówno podatnicy jak i biura rachunkowe i doradcy podatkowi mają obawy zarówno co do sposobu rozliczeń i sankcji wynikających z ewentualnych błędów rozliczeń. Tak więc wydaje się, iż należałoby się zastanowić jakie możliwe są do ustanowienia „bezpieczniki” chroniące obywatela przed konsekwencjami niestabilności prawa. W dalszej kolejności należy rozpocząć pełną, szeroką konsultację w sprawie ukształtowania nowego systemu podatkowego, czyli odstąpienie od niechlubnego obecnie stosowanego wzorca stałego łatania i poprawiania istniejących przepisów – skomentował podczas posiedzenia Wiceprezes KRRP Zbigniew Tur.
Zgromadzeni na posiedzeniu eksperci zgodnie stwierdzili, że niezbędne jest przeprowadzenie reformy polskiego systemu podatkowego, a tym samym ustabilizowanie sytuacji zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców w Polsce. Wdrożone w ostatnim czasie regulacje prawne doprowadziły do ewidentnego chaosu podatkowego, zawierają wiele błędów, niejasności i luk prawnych. Jednocześnie rządzący nie wprowadzili zapowiadanych poprawek, których celem było usprawnienie systemu podatkowego. Wobec powyższego, na ten moment, najważniejsze jest zapewnienie ochrony prawnej obywatelom, którzy są zdezorientowani i pozostawieni w niepewności co do wpływu najnowszych regulacji na ich indywidualną sytuację prawnopodatkową. Należy zatem podjąć wszelkie konieczne działania, w tym rozpocząć ogólnopolską debatę na temat najistotniejszych zmian w przepisach, a następnie stworzyć nowy system podatkowy w Polsce, który mógłby zostać wdrożony najwcześniej 2024 roku.
Przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw senator Adam Szejnfeld podkreślił, że jest to już trzecie posiedzenie zespołów poświęcone rozwiązaniom podatkowym zawartym w Polskim Ładzie. Przypomniał również, że w wyniku oceny wprowadzonych zmian podatkowych senackie zespoły apelowały do rządu o ich wycofanie lub przynajmniej zawieszenie do czasu poprawienia. Niestety, apel ten nie został wysłuchany. Z kolei przewodniczący Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju senator Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę na potrzebę stabilności polskiego systemu podatkowego.
Wykład wprowadzający pt. „Mity i fakty o Polskim Ładzie, czyli jak naprawianie chaosu nazywać obniżką podatków” wygłosił prof. dr hab. Adam Mariański, Przewodniczący Komisji Podatkowej BCC. Uczestnicy senackiego spotkania dyskutowali w ramach 2 paneli: „Skomplikowanie zasad opodatkowania dochodu – cała prawda o składce zdrowotnej” i „System ubezpieczeń społecznych w Polskim Ładzie”.