Nowy numer dwumiesięcznika „Radca Prawny”
Polecamy listopadowo-grudniowy numer „Radcy Prawnego”, w którym podsumowujemy obchody jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych na szczeblu krajowym. Zwieńczyła je zorganizowana 28 października w Katowicach uroczysta gala, którą obszernie opisujemy w temacie numeru.
Wspominamy także o innych aktywnościach samorządu. Pod koniec listopada KIRP przejęliśmy prezydencję w Ogólnopolskim Porozumieniu Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego na poziomie krajowym, organizujemy odbijające się szerokim echem w środowisku konferencje i debaty, zostaliśmy partnerem społecznym projektu stworzenia pierwszego słownika terminów prawniczych w polskim języku migowym. Rozwijamy także działalność naukową, reprezentowaną w KRRP przez Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji, reaktywowaliśmy spotkania Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, która opracowuje projekty ustaw lub nowelizacji w sprawach poruszanych podczas kongresów prawników polskich. W 2023 r. planujemy organizację kolejnego kongresu.
Niezmiennie też oddajemy głos aplikantom radcowskim, którzy podpowiadają, jak uefektywnić program aplikacji, a także wspieramy młodych radców prawnych, którzy wchodzą na rynek – m.in. o tym na naszych najnowszego dwumiesięcznika opowiada w wywiadzie Bartosz Opaliński, przewodniczący Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP.
Ponadto kontynuujemy temat współpracy radców prawnych z podmiotami wykonującymi nieregulowaną działalność prawniczą. Tym razem analizujemy przyjęte w lipcu przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd zmiany w KERP, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.
A nowy rok przyniesie nam zmiany nie tylko w przepisach samorządowych, lecz także m.in. w prawie pracy i podatkach, które opisujemy w „Radcy”.
Zachęcamy ponadto do przeczytania innych, ciekawych artykułów o: karach umownych, które wróciły do zamówień publicznych, nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, greenwashingu, czyli naciąganiu klientów na eko.
Podpowiadamy też, czy radcowie prawni prowadzący kancelarię w formie jednoosobowej działalności gospodarczej powinni zmienić formę opodatkowania oraz jak oznaczać reklamę w mediach społecznościowych, aby nie narażać się na kary.
A kiedy już przystroimy choinkę, warto w chwili odpoczynku poczytać o tym, co w XIX wieku kupowano dzieciom na gwiazdkę i jaką energię można czerpać z wędrowania po górach.
Najnowszy numer można znaleźć tutaj.