Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Podsumowanie działań Komisji Stałych KRRP w II kwartale 2024 r.

Podsumowanie działań Komisji Stałych KRRP w II kwartale 2024 r.

W drugim kwartale 2024 r. Komisje Stałe Krajowej Rady Radców Prawnych aktywnie realizowały różnorodne projekty, mające na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych radców prawnych, organizację wydarzeń promujących zawód oraz wspieranie działalności międzynarodowej i edukacyjnej. Ich praca koncentrowała się na tworzeniu i udostępnianiu nowych materiałów szkoleniowych, organizacji konferencji i szkoleń, a także na wzmacnianiu współpracy z międzynarodowymi partnerami. Poniżej znajduje się szczegółowe podsumowanie działań komisji, które ilustruje ich zaangażowanie w rozwój zawodowy i promowanie zawodu radcy prawnego.

Komisja Doskonalenia Zawodowego KRRP

Komisja Doskonalenia Zawodowego wykonując  zaplanowane zadania organizuje szkolenia online (webinaria) i szkolenia  e-learningowe. Są one regularnie zamieszczane na platformie szkoleniowej e-KIRP w każdy czwartek 2024 roku (z wyłączeniem świąt i dni wolnych od pracy).

Kwiecień:

Opublikowano szkolenia z bloku „Najnowsze zmiany w prawie”:

  • Reprezentant dziecka w postępowaniu karnym – rola i zadania – r.pr. Paulina Masłowska
  • Radca prawny jako kurator: prawa i obowiązki – SSR Zbigniew Miczek
  • Ochrona sygnalistów – prawa i obowiązki pracodawców – r. pr. Maciej Łokaj

Dodatkowo, na początku kwietnia na platformie e-KIRP udostępniono kurs języka angielskiego – LEGAL ENGLISH 2024 – Trading with the UK after Brexit. Kurs ten, prowadzony przez dr Stephena Terretta z British Law Centre, składa się z 10 intensywnych lekcji po 90 minut każda. Kurs zdobył dużą popularność i bardzo pozytywne opinie wśród radców prawnych.

Maj:

Kontynuowano publikację szkoleń z bloku „Najnowsze zmiany w prawie”:

  • Zmiana warunków technicznych budynków – dr Martyna Sługocka
  • Dowód z opinii biegłego w zakresie ekonomii i finansów – SSR Zbigniew Miczek
  • Rejestracja stanu prawnego nieruchomości – uzgodnienie KW – dr Jarosław Stasiak

Czerwiec:

W czerwcu Komisja Doskonalenia Zawodowego zaprosiła radców prawnych na cykl zajęć z zakresu prawa pracy pod hasłem CZERWIEC Z PRAWEM PRACY. Zajęcia te mają na celu przekazanie specjalistycznej wiedzy i podnoszenie kompetencji zawodowych. Szkolenia są udostępniane w czwartki o godz. 17.00 oraz 19.00. Lista szkoleń obejmuje:

  • Postępowanie sądowe w przedmiocie roszczeń kwestionujących rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę – uwagi praktyczne
  • Uwagi na tle przejawów powszechnej ochrony trwałości stosunku pracy (przyczyna rozwiązania umowy o pracę i konsultacja związkowa)
  • Długotrwała choroba pracownika a wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia – r. pr. Agata Kicińska
  • Szczególne przypadki ochrony przed zwolnieniem z pracy – żołnierze wojsk obrony terytorialnej, radni gmin, powiatów i sejmików województwa, społeczni inspektorzy pracy, członkowie rady pracowników, kombatanci i inwalidzi wojenni – r. pr. Agata Kicińska
  • Rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym – art. 52 k.p. – SSR Andrzej Kurzych

W pierwszy czwartek czerwca opublikowano również dwa szkolenia dotyczące najnowszych zmian w prawie:

  • Postępowanie dowodowe i prekluzja dowodowa po zmianach procedury cywilnej – SSR Monika Biała
  • Sądowy podział majątku wspólnego – problemy praktyczne – SSO Grzegorz Karaś

Na kolejne miesiące Komisja przygotowuje bloki zajęć specjalizacyjnych z postępowań egzekucyjnych oraz zamówień publicznych.

Posiedzenie Komisji Doskonalenia Zawodowego

W dniach 7-8 czerwca 2024 r. odbyło się stacjonarne posiedzenie Komisji Doskonalenia Zawodowego Krajowej Rady Radców Prawnych oraz przedstawicieli rad okręgowych izb radców prawnych. Podczas posiedzenia podsumowano cykl szkoleniowy 2021-2023, zaprezentowano moduł doskonalenia zawodowego w systemie CSORP, omówiono zasady współpracy KIRP z okręgowymi izbami radców prawnych w nowym cyklu szkoleniowym, dyskutowano o jednolitych zasadach oceny wypełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego oraz podsumowano pracę Komisji Doskonalenia Zawodowego KRRP w kończącej się kadencji.

SPRAWOZDANIE GŁÓWNEGO RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO Z DZIAŁALNOŚCI W OKRESIE 1.04.2023 r. – 30.06.2024 r.

W okresie rozliczeniowym tj. od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. agenda Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego wykonała następujące przedsięwzięcia w zakresie:

  1. Czynności sprawdzających i dochodzeń w sprawach dyscyplinarnych (GRD)
  2. zarejestrowano sprawę pod nowym numerem – 11
  3. wydano Postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia – 6
  4. skierowano Wniosek o ukaranie – 0
  5. wydano Postanowienie o umorzeniu wszczęcia dochodzenia – 2
  6. Spraw dotyczących wyłączenia prowadzącego postępowanie RD OIRP i przekazaniu do innego RD OIRP (GRD/W) – 10
  7. Spraw przekazanych innym podmiotom zgodnie z właściwością (GRD/SPW) – 20
  8. Udziału GRD i jego Zastępców w rozprawach przed:
  9. Sądem Najwyższym – 5
  10. Wyższym Sądem Dyscyplinarnym – 56

Komisja Zagraniczna KRRP

W II kwartale działania Komisji Zagranicznej koncentrowały się na procesie rekrutacji uczestników do międzynarodowych programów szkoleniowych, które są organizowane przez KIRP we współpracy z Europejską Fundacją Prawników i innymi partnerami z całej Europy. Są to między innymi projekty szkoleniowe poświęcone prawu migracyjnemu azylowemu Unii Europejskiej, praw człowieka oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Wystartował też program szkoleniowy TRAVAR, poświęcony prawu karnemu i stanowiący kontynuację cieszącego się powodzeniem programu CRIMILAW. W marcu odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, podczas którego omówiono szczegóły współpracy przy projekcie. Pierwsze seminarium odbyło się w maju w Atenach, a drugie w czerwcu w Bukareszcie.

KRRP współorganizowała również wespół z NRA i ERA wizytę sędziów Sądu Unii Europejskiej w Warszawie, która stanowiła okazję do spotkania ze środowiskiem polskich prawników.

Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP

W drugim kwartale 2024r. Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego zorganizowała wydarzenia w miesiącu kwietniu i maju 2024r.:

  1. II Tydzień Akademicki. Zostań Radcą Prawnym.

II Tydzień AkademickiRADCA PRAWNY NA TWOJEJ UCZELNI.  Wydarzenie odbyło się w dniach 8-12 kwietnia 2024 r.

Celem akcji było propagowanie wśród studentów prawa (w szczególności IV i V roku) informacji o aplikacji radcowskiej i wykonywaniu zawodu radcy prawnego.

W tym roku wydarzenie odbyło się na ponad 20 uczelniach wyższych w całym kraju. Spotkania ze studentami poprowadziło łącznie kilkudziesięciu radców prawnych i aplikantów radcowskich z poszczególnych izb. Przedstawiciele izb biorący udział w akcji przybliżali studentom zawód radcy prawnego, dzielili się swoim doświadczeniem, zapoznawali słuchaczy ze specyfiką aplikacji radcowskiej, jako najlepszej drogi do uzyskania uprawnień radcy prawnego.

  1. Forum Młodych Radców Prawnych w Bydgoszczy.

Wydarzenie odbyło się w Bydgoszczy w dniach 17-19 maja 2024r.

Uczestnicy Forum zostali wyłonieni dzięki opracowanej przez Komisję Wspierania Rozwoju Zawodowego ankiecie, odnoszącej się głównie do spraw związanych z promocją zawodu. Ankieta pozwoliła na wyłonienie osób najaktywniejszych, dzielących się z samorządem swoimi spostrzeżeniami z perspektywy młodego radcy, rozpoczynającego praktykę zawodową. W trakcie Forum rozmawiano o barierach, które napotykamy podejmując się działalności samorządowej. Poruszano również temat promocji zawodu, mającej na celu zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa. Kolejnym tematem obrad Forum była problematyka promocji własnej w mediach społecznościowych w zgodzie z zasadami etyki zawodowej.

W Forum wzięło udział 42 młodych radców prawnych z całej Polski. W trakcie obrad odbyło się stacjonarne posiedzenie Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego.

  1. Ponadto do rąk radców prawnych oddany został, opracowany na zlecenie Komisji WRZ, raport prof. Ryszarda Sowińskiego i Bartłomieja Majchrzaka: „Programy do zarzadzania kancelarią prawną”. Raport ułatwi wybór i wdrożenie oprogramowania do zarządzania kancelarią radcy prawnego. W raporcie znajdują się odpowiedzi na cztery pytania:
  • jakie są cechy i funkcjonalności programów funkcjonujących na polskim rynku?
  • w jaki sposób przeprowadzić proces wyboru programu?
  • jak z sukcesem wdrożyć wybrane oprogramowanie?
  • jakie programy do zarządzania funkcjonują na polskim rynku?

Raport przeznaczony jest dla właścicieli kancelarii zarówno indywidualnych jak i wieloosobowych.

Szkolenie poświęcone omówieniu raportu zostanie udostępnione dla wszystkich radców prawnych na portalu e-kirp.pl

Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu KRRP

Do Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych w II kwartale 2024 roku wpłynęło 11 zapytań. Wśród najważniejszych zagadnień, którymi zajmowała się Komisja, można wskazać:

– dopuszczalność występowania w charakterze obrońcy w przypadku radcy prawnego będącego pracodawcą,

– zagadnienia związane z dopuszczalnością reklamy kancelarii, w tym w zamian za publikację artykułów w czasopiśmie branżowym,

– wyjaśnienia praw i obowiązków spoczywających na radcy prawnym wezwanym w charakterze świadka w sprawie swoich byłych klientów.

Ponadto, w dniu 10 maja 2024 r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu we Wrocławiu, na którym poruszono kwestie aktualnych spraw prowadzonych przez KEiWZ. Komisja omówiła także planowane kierunki związane z dalszą działalnością Komisji na 2024 r.

Komisja Praw Człowieka

  •  Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej

Kontynuowany jest projekt CKPP z partnerami KIRP – Norwegian Refugee Council i Fundacją Dialog. Projekt został przedłużony do końca 2024 roku. Beneficjentami i beneficjentkami projektu są osoby uchodźcze, które przyjechały do Polski z powodu wojny w Ukrainie. W ramach projektu pomoc udzielana jest także osobom przechodzącym przez granicę polsko-białoruską. Projekt prowadzony jest przez KRRP od grudnia 2021 r., a we współpracy z ww. partnerami – od czerwca 2022 r.

W drugim kwartale 2024 roku domknięto kwestie związane z negocjacjami budżetu i umów. W 2024 roku podobnie jak w latach ubiegłych projekt skupia się na pomocy osobom uchodźczym w kwestiach związanych z legalizacją pobytu, prawem pracy, uzyskiwaniem niezbędnej dokumentacji, kwestiami mieszkaniowymi oraz dostępem do podstawowych usług. Kontynuowana jest także współpraca z ukraińskimi prawniczkami, które konsultują beneficjentów i beneficjentki pomocy via infolinia. Prowadzona jest strona internetowa z informacją prawną. Świadczona jest pomoc prawna przez radców prawnych w sprawach indywidualnych wymagających pobrania od osoby pełnomocnictwa.

Od 1 stycznia do 31 maja 2024 r. udzielono pomocy następującej liczbie osób:

  • Liczba konsultacji na infolinii – 3189
  • Liczba konsultacji osobistych w Transit Site w Białymstoku – 696
  • Liczba spraw poprowadzonych przez radców prawnych przed sądami i organami administracji – 26
  •  Tour de Konstytucja

Kontynuowana jest także współpraca z Fundacją Aktywna Demokracja – autorem inicjatywy Tour de Konstytucja. Tegoroczna edycja odbywająca się pod hasłem Siła Młodych – Most Pokoleń poświęcona jest edukacji obywatelskiej młodych ludzi. W okresie styczeń-kwiecień 2024 radcowie i radczynie towarzyszyli członkom Fundacji podczas zajęć w szkołach na terenie Polski.

4 czerwca 2024 r. Tour de Konstytucja ruszyła w tradycyjną trasę po polskich miastach i miejscowościach celem prowadzenia rozmów z mieszkańcami o Konstytucji, praworządności oraz prawach człowieka. Radcowie prawni z okręgowych izb radców prawnych włączają się w organizację poszczególnych przystanków na terenie działania danej Izby. Jesteśmy widoczni i chcemy prowadzić dialog z obywatelami, aby ułatwić im rozumienie zasad konstytucyjnych.

Tegoroczna Tour de Konstytucja zakończy się w dniu 7 września 2024 r. finałem organizowanym w Warszawie. Do tego czasu Tour de Konstytucja zawita do ponad 50 miejscowości.

  •  Konferencja „Ochrona danych osobowych w Unii Europejskiej – dokąd zmierzamy w przededniu wyborów europejskich?

Przedstawiciele Komisji Praw Człowieka wzięli udział w konferencji organizowanej w dniu 4 czerwca 2024 r. przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Podczas konferencji przedstawiono koncepcję Społecznego Zespołu Ekspertów przy PUODO i wręczono powołania jego członkom. Wykład wprowadzający pt. „Ochrona danych 20 lat temu, ochrona danych za 20 lat – wyzwania przeszłości i przyszłości” poprowadził dla zaproszonych gości dr hab. Wojciech Wiewiórowski, Europejski Inspektor Ochrony Danych.

Przeprowadzone zostały także dwa panele dyskusyjne: „Wpływ prawa Unii Europejskiej na system prawa polskiego w obszarze ochrony danych osobowych” oraz „Ochrona danych osobowych w procesie wyborczym”. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestników.

  • Patronat Krajowej Rady Radców Prawnych dla szkolenia organizowanego przez UNICEF

Z inicjatywy Komisji Praw Człowieka Krajowa Rada Radców Prawnych udzieliła patronatu prestiżowemu szkoleniu organizowanemu przez Unicef pt: „Child friendly legal services. Training of Trainers” Szkolenie odbyło się w dniach 6-9 czerwca 2024 r. w Warszawie.

W szkoleniu mogło wziąć udział jedynie czterech radców prawnych, czterech adwokatów oraz czterech przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podczas szkolenia skupiono się nie tylko na aspektach prawnych udzielania pomocy osobom małoletnim, ale także kwestiach psychologicznych i emocjonalnych, które są kluczowe w kontakcie pełnomocnik – osoba małoletnia.

Trwające 4 dni szkolenie jest pierwszym elementem wdrożenia w Polsce pionierskiego projektu dotyczącego przyjaznych dzieciom usług prawnych. Ta inicjatywa opiera się na naszym niezachwianym zaangażowaniu w obronę praw każdego dziecka, zgodnie z Konwencją ONZ o Prawach Dziecka oraz innymi międzynarodowymi instrumentami ochrony praw człowieka.

Szkolenie prowadziła Awaz Raoof, zastępczyni dyrektora w Coram International, prawniczka, konsultantka merytoryczna i badaczka. Jej doświadczenie obejmuje wsparcie prawne w sprawach dotyczących praw człowieka przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz Afrykańską Komisją/Trybunałem Praw Człowieka. Specjalizuje się w udzielaniu merytorycznego wsparcia dla rządów, instytucji ONZ oraz organizacji międzynarodowych – zarówno w kontekście zmian legislacyjnych, jak i tworzenia polityk i wytycznych w zgodzie z międzynarodowymi standardami ochrony praw dziecka.

Komisja Promocji Zawodu

Komisja Promocji Zawodu KRRP w składzie osobowym: Marta Kruk (OIRP we Wrocławiu) – Przewodnicząca, Paweł Dubis (OIRP w Rzeszowie), Wojciech Gorczyca (OIRP w Toruniu), Alicja Juszczyk (OIRP w Krakowie), Marta Kozłowska (OIRP w Koszalinie), Adam Król (OIRP w Warszawie), Tomasz Palak (OIRP w Gdańsku), Dominika Pacholska (OIRP w Łodzi), Katarzyna Trochanowska (OIRP w Wałbrzychu), w I kwartale 2024 r. odbyła łącznie 5 posiedzeń, tj. w formule zdalnej w dnach 3 kwietnia, 9 kwietnia, 22 kwietnia, 13 maja oraz 24 czerwca br.

W okresie II kwartału 2024 r. Komisja Promocji Zawodu realizowała następujące działania w obszarze promocji zawodu i komunikacji społecznej:

  1. kontynuowała prace związane z promocją zawodu radcy prawnego z udziałem polskich influencerów – dokonywała wyboru osób do współpracy w ramach 2-giej odsłony projektu, ustalała tematykę współpracy promocyjnej z poszczególnymi influencerami, odbywała spotkania oraz rozmowy telefoniczne w sprawie warunków współpracy z wytypowanymi influencerami oraz ustalała scenariusze nagrań i postów.
  2. realizowała prace związane z zaplanowaniem strategii promocji zawodu radcy prawnego na Dzień Radcy Prawnego 6 lipca 2023 r., w szczególności związane z opracowaniem założeń wydarzenia Ogólnopolski Dzień z Radcą Prawnym – 6 lipca 2024 r., a także zaprojektowaniem jednolitej oprawy wizualnej święta radców prawnych oraz wydarzenia w Internecie. W dniu 13 maja br. odbyło się spotkanie członków KPZ z przedstawicielami izb okręgowych odpowiedzialnych za komunikację oraz promocję w temacie organizacji wydarzenia, zaś w dniu 24 czerwca br. podobne spotkanie odbyło się z przedstawicielami kancelariami radcowskich, które zgłosiły się do udziału w wydarzeniu.
  3. uczestniczyła w pracach związanych z zaplanowaniem strategii promocji zawodu radcy prawnego na wydarzenie Pol’and’Rock Festiwal w 2024 r., w tym wzmocnienia oprawy wizualnej stosika wystawienniczego radców prawnych na wydarzeniu,
  4. kontynuowała prace związane z powstaniem pierwszego w Polsce słownika wyrazów prawnych i medycznych w Polskim Języku Migowym, w tym realizowała prace związane z opracowaniem broszury informacyjnej dla instytucji oraz radców prawnych w zakresie zagadnień związanych z sytuacją osób głuchych w Polsce, uczestnictwem w konferencji naukowej wieńczącej zakończenie projektu na Uniwersytecie Warszawskim planowanej na jesieni 2024 r.
  5. zajmowała opinię w sprawie zakresu wykonania przez firmę zewnętrzną dla KIRP kolejnej odsłony badań skuteczności działań promocyjnych zaplanowanych i realizowanych w 2024 r.

Okres II kwartału 2024 r. to czas zintensyfikowanych prac członków komisji w zakresie realizacji kolejnej odsłony projektu promującego zawód radcy prawnego z udziałem polskich influencerów. Tematyka współprac z osobami wywierającymi wpływ na polskich odbiorców w sieci Internet oscyluje m.in. wokół przeciwdziałania dyskryminacji ekonomicznej kobiet, równouprawnienia, w szczególności na ścieżce zawodowej, przeciwdziałania hejtowi, edukacji prawnej i obywatelskiej młodzieży szkolnej.

W zakresie prac związanych z powstaniem pierwszego w Polsce słownika wyrazów prawnych i medycznych w Polskim Języku Migowym prace Komisji ukierunkowane były w opracowanie założeń związanych z przygotowaniem broszury informacyjnej oraz jej krótszej formy w postaci ulotki dot. kwestii prawnych w kontakcie z osobami z dysfunkcją słowną, która pomocna będzie dla społeczeństwa, instytucji zewnętrznych oraz samych radców prawnych. Jako radcowie prawni powinniśmy dbać, aby nasz przekaz był wolny od barier, a nadto należycie interpretowany dla osób o ograniczonej sprawności słuchowej czy wzrokowej. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie osobom z dysfunkcją słowną równego dostępu do niezbędnych informacji w danej sytuacji życiowej, w taki sposób, aby mogły one znajdować się w takiej samej sytuacji, jak gdyby byłby pełnosprawne. Broszura ma odpowiadać na następujące pytania:

  • jak zwracać się do klienta z dysfunkcją słowną oraz/lub słuchu?
  • w jakich przypadkach konieczne jest skorzystanie z usług tłumacza języka migowego?
  • w razie zaistnienia nagłej potrzeby kto może być tłumaczem języka migowego?
  • czy tłumaczem może być krewny lub znajomy osoby z dysfunkcją słowną oraz/lub słuchu, który potrafi migać, czy też powinien być całkowicie niezależny, profesjonalny tłumacz języka

Podczas spotkania grupy projektowej, które odbyło się w formule online ustalono udział samorządu radców prawnych w konferencji naukowej wieńczącej zakończenie projektu planowanej na Uniwersytecie Warszawskim na 11 października 2024 r.

Działania w obszarze promocji zawodu w okresie sprawozdawczym odbywały się z czynnym udziałem Wiceprezes KRRP Aleksandry Gibuła nadzorującej prace Komisji Promocji Zawodu.

Komisja Aplikacji KRRP

Komisja Aplikacji kontynuowała nagrania zajęć e-learningowych dla aplikantów radcowskich. Z końcem czerwca została udostępniona pełna oferta szkoleniowa poszerzona o łącznie 18 filmów e-learningowych.

W ramach kontynuacji przygotowań do egzaminu zawodowego w dniach od 8 do 19 kwietnia przeprowadzone zostały zajęcia przedegzaminacyjne. Tematyka spotkań obejmowała zakres egzaminu zawodowego: prawo karne, prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo administracyjne oraz zasady wykonywania zawodu i zasady etyki. Każdy blok tematyczny został zaplanowany na 8 jednostek szkoleniowych, łącznie przeprowadzono 30 godzin zajęć. Repetytoria zostały przeprowadzone przez doświadczonych wykładowców – praktyków i ekspertów w swoich dziedzinach, co zagwarantowało najwyższą jakość i profesjonalizm przekazywanych treści. Zajęcia odbyły się za pośrednictwem Platformy szkoleniowej e-KIRP, gdzie każdy uprawniony do udziału aplikant radcowski mógł wypełnić ankietę dotyczącą propozycji zagadnień poruszanych podczas wykładów.

W dniach 23-26 kwietnia odbył się Egzamin Radcowski 2024, do którego przystąpiło 1891 osób, z czego wynik pozytywny uzyskało 1571 osób, co stanowi 83,1 proc. zdawalności.

Komisja Aplikacji kontynuowała projekt ogólnopolskich zadań – prac dodatkowych, stanowiący przygotowanie do pisemnych kolokwiów przeprowadzanych w toku aplikacji radcowskiej. W II kwartale na Platformie szkoleniowej e-KIRP udostępniono łącznie 11 zadań. W 2024 r. aplikantom udostępniono możliwość udziału w konsultacjach online mających na celu omówienie najważniejszych kwestii kluczowych dla rozwiązania danego zadania oraz zasad sporządzania m.in. apelacji, skargi czy umowy. W dniach 13 maja i 24 czerwca odbyły się konsultacje dotyczące odpowiednio prawa karnego oraz prawa administracyjnego, z których nagrania zostały udostępnione na Platformie szkoleniowej e-KIRP.

W ramach realizacji projektu ogólnopolskich kolokwiów od czerwca KRRP udostępnia zainteresowanym Izbom za pośrednictwem Platformy szkoleniowej e-KIRP opracowane na poziomie krajowym zadania niezbędne do przeprowadzenia kolokwium. W bieżącym roku szkoleniowym Komisja Aplikacji zaplanowała udostepnienie zadań na każdy z pierwszych terminów kolokwiów określonych programem aplikacji.

Komisja Aplikacji udostępniła nowe narzędzie edukacyjne – Bazę Wiedzy Aplikanta,  stanowiące kompendium materiałów wideo z zajęć e-learningowych, realizowanych w ramach programu szkoleniowego dla aplikantów radcowskich. Baza Wiedzy Aplikanta oferuje m. in. możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie, szeroki wybór tematów (każdy aplikant ma dostęp do wszystkich zajęć e-learningowych, niezależnie od roku aplikacji). Jest to ważny projekt szkoleniowy, dzięki któremu aplikanci będą mogli jeszcze lepiej przygotować się do kolokwiów, a w dalszej perspektywie również do egzaminu zawodowego.

Oferta szkoleniowa została poszerzona również o kurs języka angielskiego „Legal English” prowadzonego przez Dr Stephena Terretta – wybitnego eksperta z zakresu prawa. Kurs składający się z cyklu 10 wykładów został poświęcony handlowi z Wielką Brytanią po Brexicie, co stanowi wyjątkową okazję do poszerzenia umiejętności w zakresie angielskiego słownictwa prawniczego oraz zgłębienia szeregu kwestii prawnych, przydatnych podczas doradzania klientom. Każdy uczestnik, który ukończy pełny cykl 10 wykładów, otrzyma prestiżowy certyfikat potwierdzający ukończenie kursu.

Komisja Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów

W dniu 13 czerwca 2024 r. w siedzibie Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie odbył się Finał Turnieju Arbitrażowego dla aplikantów radcowskich. Zwyciężyła drużyna „Lepsi od zielonych” w składzie Tomasz Baran i Marcin Partyka, aplikanci radcowscy z OIRP w Krakowie, uzyskując 22 punkty. Drugie miejsce zajęła drużyna „Kapitan radca” w składzie Bartosz Kozaczuk i Jakub Durkiewicz, aplikanci radcowscy z OIRP w Poznaniu. Finałowe drużyny miały za zadanie przeprowadzić symulację rozprawy arbitrażowej przed 3-osobowym składem sądu arbitrażowego, którym była Komisja Centralna Turnieju. Nagrody laureatom wręczyli Wiceprezes KRRP Ewa Gryc-Zerych oraz Przewodniczący Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP Tomasz Parkasiewicz. Drużyny otrzymały nagrody: za zajęcie I miejsca – 6000 zł netto, za zajęcie II miejsca – 4000 zł netto.

4 czerwca 2024 roku, na zaproszenie Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów Krajowej Rady Radców Prawnych, mediatorzy Ogólnopolskiej Sieci „Ośrodki Mediacji Radców Prawnych” uczestniczyli w spotkaniu z Piotrem Marciniakiem – prezesem i sędzią Sądu Okręgowego w Poznaniu, koordynatorem ds. mediacji tego sądu, członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na Rzecz Mediacji GEMME, stypendystą Weinstein JAMS International Fellowship w USA oraz prelegentem na licznych konferencjach poświęconych mediacji. W trakcie spotkania, które zgromadziło radców prawnych – mediatorów z ośrodków mediacji przy okręgowych izbach radców prawnych, prelegent zapoznał uczestników z warunkami uzyskania stypendium Weinstein JAMS International Fellowship w Stanach Zjednoczonych oraz doświadczeniami związanymi z jego przebiegiem, jak również praktycznymi rozwiązaniami amerykańskimi w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Mediatorzy mieli okazję zapoznać się z przykładowymi programami alternatywnych metod rozwiązywania sporów funkcjonujących w sądach amerykańskich, w tym z podstawowymi założeniami koncepcji Multidoor Courthouse, której celem jest oferowanie obywatelom różnych mechanizmów rozwiązywania sporów wykraczających poza tradycyjny system sądowy, w szczególności mediacji, negocjacji, arbitrażu, ukierunkowanych na zwiększenie dostępu do wymiaru sprawiedliwości. W drugiej części spotkania odbyła się ciekawa dyskusja i wymiana poglądów z udziałem uczestników – rozmawiano o możliwościach wykorzystania niektórych amerykańskich rozwiązań w polskich realiach oraz przyczynach wciąż niewystarczającego poziomu wykorzystania mediacji w Polsce i pomysłach na zmianę istniejącego stanu rzeczy.

14 czerwca w hotelu Mercure przy ul. Złotej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, uhonorowania laureata V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Ambasador Mediacji”, organizowanego przez Krajową Radę Radców Prawnych i Ogólnopolską Sieć „Ośrodki Mediacji Radców Prawnych” promującego mediację jako pozasądową, efektywną metodę rozwiązywania sporów. W tegorocznej edycji tytuł „Ambasadora Mediacji” przyznano Sekcji Polskiej Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów na Rzecz Mediacji „Gemme”. Kapituła doceniła w szczególności wielokierunkowe zaangażowanie w rozwój mediacji w Polsce, polegające na inicjowaniu działań w środowisku sędziowskim, takich jak wdrażanie autorskiego projektu „Sędziowie sędziom o mediacji”, promującego mediację i eksponującego jej zalety, oraz cykliczne szkolenia sędziów obejmujące tę pozasądową metodę rozwiązywania sporów. Również aktywności o charakterze edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży w formule warsztatów, w trakcie których przekazywane są praktyczne umiejętności rozwiązywania konfliktów w ramach lekcji mediacyjnych i symulowanych rozpraw, zostały wysoko ocenione. Podczas uroczystej gali zwycięzca konkursu otrzymał honorowy tytuł „Ambasadora Mediacji” oraz specjalną statuetkę.