XI Ogólnopolski Rajd Bieszczadzki Radców Prawnych
„…Anioły są całe zielone, zwłaszcza te w Bieszczadach…”
Rekordowa liczba 87 osób spotkała się w dniach 1-5 października 2014 r. w Bieszczadach.
Uczestnicy na spotkaniu przy ognisku w dniu 1 października 2014 r powitani zostali przez Przewodniczącego Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Krajowej Rady Radców Prawnych Pana Michała Korwka oraz przez Dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie Pana Marka Skierczyńskiego, która to od wielu lat wspiera organizacyjnie Rajd Bieszczadzki. Po powitaniach nastąpiło omówienie programu Rajdu przez Pana Leszka Żybryda – przewodnika GOPR oraz Przyjaciela naszej grupy.
Uczestnicy drugiego dnia Rajdu, przy padającym deszczu zdobyli Tarnicę (1346 m n.p.m.). Ze względu na pogodę, decyzją „kolektywu” nastąpiła zmiana programu i zamiast iść dalej przez Bukowe Berdo do Mucznego, wszyscy zeszli do Wołosatego. Zejście wszyscy zapamiętają na długo, gdyż deszcz próbował zmyć uczestników w dół. Po powrocie uczestnicy chętnie grzali się przy dj i ognisku i raczyli do późna bigosem, kiełbaską.
Trzeciego dnia przy siąpiącym deszczu, grupa została podzielona na dwie mniejsze by wymiennie: uczestniczyć w spływie pontonami raftingowymi na trasie Sanok – Ulucz, obejrzeć cerkiew w Uluczu pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na wzgórzu „Dębnik”. Jest to jedna z najstarszych cerkwi (1659 r.). Do 1799 r. cerkiew była użytkowana przez zakon Bazylianów, zaś do II wojny światowej funkcjonowała jako ośrodek pielgrzymkowy, oraz cerkiew św. Mikołaja w Dobrej Szlacheckiej, zbudowana w 1879 r. która jest jedyną cerkwią w pionie. Składa się z dwóch obiektów, cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego oraz wieży – dzwonnicy bramnej. W cerkwi tej znajduje się polichromia figuralna wykonana w latach 1899-1904 oraz klasycystyczny ikonostas, wykonany również przez Antoniego i Michała Bogdańskich. Jest to ikonostas czterorzędowy, w klasycznym układzie spotykanym w cerkwiach karpackich na terenie Polski.
Po powrocie wszyscy mieli czas by pozbierać w lesie rydze i przygotować się do uroczystej kolacji w Hotelu Natura Park. Wieczór uatrakcyjniła dj-ka i pokaz barmański, który wykonał p. Marcin Dąbek.
Kolejny dzień zaskoczył wszystkich przebijającym się przez ołowiane chmury słońcem. Tego dnia uczestnicy mogli rozkoszować się pięknem bieszczadzkich połonin na trasie: przełęcz Wyżna (874m.n.p.m.), schronisko na Połoninie Wetlińskiej (1228m.n.p.m.), potem czerwonym szlakiem przez szczyt Roch (1252m.n.p.m.), na Przełęcz Orłowicza (1100m.n.p.m.) i dalej żółtym szlakiem do Starego Sioła. Mimo trudnego zejścia w związku z rozmoczonym przez deszcze szlakiem, uczestnicy byli zadowoleni że mogli zobaczyć wybarwione czerwienią już buki.
Wieczorem zaś zaplanowano degustacje serów (huculskiego, bundza i oscypka) i węgierskich win.
Wyjątkowe podziękowania kierujemy dla naszych Przyjaciół i „opiekunów” w osobach Panów Leszka Żubryda i Andrzeja Czecha którzy od wielu lat opiekują się naszą grupą. To znakomici , odpowiedzialni przewodnicy oraz wspaniali humoryści. Zawdzięczamy im bezpieczeństwo i znakomitą atmosferę. Dziękujemy!
Wszystko co dobre kończy się szybko. Pozostaje nadzieja, że w tym samym składzie bądź rozszerzonym dane nam będzie znów się spotkać i wspólnie trudzić. Do zobaczenia za rok w Bieszczadach!