„Dobro dziecka a  ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich” – siódmy odcinek serii edukacyjnych filmów KIRP dla dzieci i młodzieży

W kolejnym odcinku edukacyjnych filmów realizowanych przez Krajowa Izbę Radców Prawnych przedstawimy zagadnienia dotyczące spraw nieletnich.

W polskim systemie prawnym problematykę tę reguluje ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich, której celem jest dążenie do przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich oraz stwarzanie warunków powrotu do normalnego życia tym, którzy popadli w konflikt z prawem lub z zasadami współżycia społecznego.

Przepisy kodeksu karnego, cywilnego i innych ustaw wielokrotnie posługują się różnymi pojęciami – nieletni, młodociany, a także małoletni. Czy są to pojęcia tożsame, a może zamienne? Nie musimy długo szukać odpowiedzi. Definicje te wyjaśnia i przybliża w filmie radca prawny Barbara Sikorska z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Mec. Sikorska podkreśla również, że w postępowaniu w sprawach nieletnich najistotniejszą kwestią jest dobro dziecka.

Jak powiedział przed laty polski pedagog, lekarz i publicysta Janusz Korczak „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”. Ale czy pomaganie dzieciom jest takie proste, jak nam się wydaje? Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu KIRP.

Link do filmu: https://bit.ly/3NieVST

Polecamy również pozostałe odcinki z serii edukacyjnych filmów dla dzieci i młodzieży.

Można je znaleźć w specjalnie dedykowanej zakładce na stronie internetowej https://kirp.pl/category/filmy-edukacyjne/, w aktualnościach oraz mediach społecznościowych KIRP.

 

 

Zobacz także