e-Doręczenia od 1 stycznia 2025 r.
Minister Cyfryzacji przypomina, że termin wdrożenia e-Doręczeń zostaje przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Przesunięcie to umożliwi wprowadzenie nowelizacji ustawy, która usprawni proces wdrażania e-Doręczeń. Projekt nowelizacji nie zakłada dalszych zmian daty wejścia w życie obowiązku korzystania z tej usługi.
Obowiązek Korzystania z E-Doręczeń
Obowiązek korzystania z e-Doręczeń oznacza, że przedstawiciele zawodów zaufania publicznego powinni zarejestrować adres do e-Doręczeń w bazie adresów elektronicznych i odbierać korespondencję tą drogą.
Jak Założyć Adres i Skrzynkę do E-Doręczeń
- Wypełnienie wniosku:
- Uzupełnienie danych wnioskodawcy,
- Możliwość wskazania administratora, czyli osoby, która będzie zarządzać skrzynką do e-Doręczeń w Państwa imieniu – należy podać jego dane i adres email.
- Sprawdzenie wniosku i podpisanie go elektronicznie (profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym).
- Odebranie potwierdzenia złożenia wniosku pod adresem e-mail podanym we wniosku.
Założenie skrzynki nie oznacza jej aktywacji. Można ją aktywować w dowolnym momencie, jednak nie później niż w dniu wejścia w życie obowiązku stosowania e-Doręczeń.
Pomoc i Instrukcje
Na stronie e-Doręczeń w zakładce dla zawodów zaufania publicznego znajdą Państwo instrukcje i filmiki instruktażowe dotyczące m.in. zakładania adresu i aktywowania skrzynki do e-Doręczeń: https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/najwazniejsze-informacje-dla-zawodow-zaufania-publicznego
Na bieżąco aktualizowana jest sekcja pytań i odpowiedzi. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy Państwa do kontaktu przez formularz kontaktowy: https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/zglos-problemy-z-usluga-e-doreczen?