Inauguracja I roku aplikacji radcowskiej 2020
Podczas ceremonii, która odbyła się 16 stycznia w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie, Prezes KRRP Maciej Bobrowicz uhonorował aplikantów radcowskich, którzy zdobyli największą liczbę punktów na egzaminie wstępnym. W uroczystości oprócz wyróżnionych aplikantów, członków Prezydium KRRP, Dziekanów okręgowych izb udział wzięli zaproszeni goście: zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska oraz dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości Iwona Kujawa.
Spotkanie poprowadziła Sekretarz KRRP Elwira Szurmińska-Kamińska. Wśród najlepszych aplikantów znaleźli się: Paulina Solnik (OIRP w Białymstoku), Magdalena Radtke (OIRP w Bydgoszczy), Sebastian Aleksin (OIRP w Gdańsku), Oliwia Ratka (OIRP w Katowicach), Bernadetta Drabik (OIRP w Kielcach), Karolina Krauze (OIRP w Koszalinie), Alicja Grygiel (OIRP w Krakowie), Aleksander Barszczewski (OIRP w Lublinie), Aleksandra Michalska (OIRP w Łodzi), Adrianna Dawidczyk (OIRP w Olsztynie), Izabela Cygan, Anna Zamojcin (OIRP w Opolu), Filip Kaplita (OIRP w Poznaniu), Damian Kiwior (OIRP w Rzeszowie), Klementyna Kinga Świątek (OIRP w Szczecinie), Marta Czarzasta (OIRP w Toruniu), Olgierd Delijewski (OIRP w Wałbrzychu), Paulina Zaborowska (OIRP w Warszawie), Agnieszka Wojtczyk-Kowalska (OIRP we Wrocławiu), Joanna Ewa Horoszyńska (OIRP w Zielonej Górze). W tym roku najwyższą notę – 145 punktów – uzyskała aplikantka Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku. Wszyscy aplikanci otrzymali list gratulacyjny oraz upominki ufundowane przez KRRP.
Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, w swoim przemówieniu podkreślił, że niezwykle istotnym symbolem pracy radcy prawnego są prawa człowieka, że oprócz kodeksów i orzecznictwa są ludzie – nasi klienci, dla których pracujemy. Podsumowując swoją wypowiedź, życzył aplikantom, aby wykonywana praca sprawiała im przyjemność i dawała wiele satysfakcji.
Głos zabrał również Wiceprezes KRRP Zbigniew Tur odpowiadający za koordynację działalności w zakresie spraw związanych z aplikacją. Podkreślił, że okres aplikacji jest czasem zawierania przyjaźni tworzących tożsamość samorządu. I to właśnie aplikacja samorządowa poprzez wysoki poziom praktycznego szkolenia jest najlepszą ścieżką dojścia do zawodu.
Doktor Hanna Machińska, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że spotykamy się w szczególnym czasie z punktu widzenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Podkreśliła też, że istotnymi walorami towarzyszącymi pracy w zawodzie radcy prawnego sąoprócz kwalifikacji również ogromna wrażliwość oraz umiejętność komunikowania się. Na zakończenie życzyła aplikantom odwagi oraz wiedzy z zakresu standardów europejskich będących razem z konstytucją pewnego rodzaju „kompasem”, który musi nam towarzyszyć w życiu zawodowym.
Głos zabrała również Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wskazała, że aplikacja radcowska cieszy się największym zainteresowaniem wśród wszystkich aplikacji prawniczych. Ponad połowę zdających stanowiły osoby ubiegające się o aplikację radcowską. Życzyła aplikantom, aby trzy lata aplikacji były okresem spełnienia nie tylko w życiu zawodowym, lecz także rodzinnym.
Na zakończenie w imieniu aplikantów głos zabrała Paulina Solnik, która zdobyła na egzaminie największą liczbę punktów. – Po złożeniu ślubowania w swoich izbach staliśmy się członkami samorządu zawodowego radców prawnych. Fakt ten odbieramy nie tylko jako zaszczyt, lecz także jako zobowiązanie. Wybierając tę ścieżkę zawodową, jesteśmy świadomi tego, że zawód radcy prawnego to zawód zaufania publicznego, który przyjmuje obowiązki o szczególnym znaczeniu z punktu widzenia zadań publicznych – powiedziała.