Informacje dotyczące bieżących wydarzeń w samorządzie radców prawnych na szczeblu krajowym oraz o podejmowanych przez Prezydium KRRP działaniach w sytuacji zagrożenia epidemicznego 18-24 kwietnia 2020 r.

Sytuacja wymusza na nas szybką naukę korzystania z nowych technologii. Nowoczesne technologie mogą wspierać nas nie tylko w pracy z klientem czy biznesowymi partnerami, ale też w obszarze funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Stąd apel Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych do rządzących o pilne zakreślenie mapy drogowej, która doprowadzi do szybkiego przywrócenia aktywności sądom i organom administracji, m.in. poprzez umożliwienie wnoszenia i doręczania pism procesowych online oraz przeprowadzania rozpraw na odległość. O pogląd w tej sprawie zapytaliśmy nasze Koleżanki i Kolegów – w większości uczestnicy badania opowiedzieli się za możliwością prowadzenia przez sądy rozpraw z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość, we wszystkich instancjach i we wszystkich sprawach.

Sytuacja wymusza na nas również konieczność szybkiego wypracowania umiejętności radzenia sobie w sytuacji kryzysowej, nie tylko na rynku, ale też w codziennych pozazawodowych aktywnościach. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, w tym tygodniu uruchomiliśmy pierwsze z cyklu eksperckich webinarów dla radców prawnych, a spotkanie na temat kancelarii radcowskiej w sytuacji kryzysowej powtórzymy w kolejnym tygodniu z uwagi na ogromne zainteresowanie tym tematem.

Monitorując bieżące wydarzenia i zmiany w przepisach, wydaliśmy aktualizację naszych poradników „Tarcza antykryzysowa – poradnik dla radców prawnych. Wybrane zagadnienia” oraz „Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców. Wybrane zagadnienia”.

Niezmiennie odnotowujemy również inicjatywy wsparcia przez okręgowe izby dla walczących na pierwszym froncie z epidemią medyków.

O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.


Z poważaniem
Maciej Bobrowicz
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Informacje

dotyczące bieżących wydarzeń w samorządzie radców prawnych na szczeblu krajowym

oraz o podejmowanych przez Prezydium KRRP działaniach w sytuacji zagrożenia epidemicznego

18-24 kwietnia 2020 r.


Prace Prezydium KRRP

W środę 22 kwietnia br. podczas cotygodniowego wideospotkania członków Prezydium KRRP uzgodniono treść Stanowiska w sprawie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz organów administracji publicznej w związku z trwającym stanem epidemii wywołanej chorobą COVID-19, które następnie poddano pod głosowanie i formalnie przyjęto w czwartek 23 kwietnia br. Jego treść prezentujemy poniżej. Stanowisko zostało również opublikowane na stronie Krajowej Rady: https://kirp.pl/stanowisko-prezydium-krajowej-rady-radcow-prawnych-z-dnia-23-kwietnia-2020-r-w-sprawie-funkcjonowania-wymiaru-sprawiedliwosci-oraz-organow-administracji-publicznej-w-zwiazku-z-trwajacym-stanem-epi/

Stanowisko
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych
z dnia 23 kwietnia 2020 r.

w sprawie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz organów administracji publicznej
w związku z trwającym stanem epidemii wywołanej chorobą COVID-19

Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych mając na uwadze konieczność utrzymania ciągłości i stabilności funkcjonowania systemu władzy sądowniczej, uważa za niezbędne podjęcie pilnych działań ustawodawczych, które zagwarantują każdemu prawo do szybkiej i efektywnej ochrony sądowej oraz uzyskania prawomocnego rozstrzygnięcia sądowego. Za konieczne uznajemy również podjęcie działań zmierzających do przywrócenia normalnego trybu funkcjonowania organów administracji, które będą zmierzać do zakończenia wszczynanych postępowań administracyjnych.

Apelujemy do rządzących o pilne zakreślenie mapy drogowej, która doprowadzi do szybkiego przywrócenia aktywności sądom i organom administracji, których podstawowym obowiązkiem jest rozstrzygać w interesie publicznym oraz w interesie obywateli i przedsiębiorców.

  1. Uważamy, że obecna bezprecedensowa sytuacja wymaga podjęcia pilnych i stanowczych systemowych działań:

    1. w zakresie wnoszenia i doręczania pism procesowych online,

    2. w zakresie przeprowadzania rozpraw na odległość.

  2. Wyrażamy przekonanie, że przydatne na początkowym etapie przeciwdziałania skutkom epidemii wdrożenie regulacji „zamrażających” bieg terminów procesowych i materialnych oraz wstrzymujących przeprowadzanie rozpraw i posiedzeń jawnych powinno być w możliwie najkrótszym czasie zniesione.

  3. Za niedopuszczalne w świetle polskiej ustawy zasadniczej oraz obowiązujących umów międzynarodowych uznajemy przedstawianie wszelkich propozycji różnicowania kategorii spraw na rozpoznawane przez sądy w okresie epidemii i nie podlegające rozpoznaniu w tym okresie.

  4. Niepodjęcie szybkich i zdecydowanych działań w tym zakresie oraz dalsze utrzymywanie szczególnych regulacji prawnych „zamrażających” terminy cywilne, karne i administracyjne, rozprawy i posiedzenia jawne będzie skutkować drastycznym ograniczeniem dostępu do wymiaru sprawiedliwości dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

  5. Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zwraca się do Ministra Sprawiedliwości o pilne określenie zasad organizacji pracy sądów z uwzględnieniem okoliczności epidemicznych tak, by zapewnić bezpieczną przestrzeń do orzekania, a stronom realizację konstytucyjnego prawa do sądu.

  6. Samorząd radców prawnych w ramach swojego ustawowego umocowania deklaruje gotowość uczestniczenia w procesie legislacyjnym w celu wypracowania koniecznych rozwiązań ustawowych w powyższym zakresie.

Powinnością rządzących jest zagwarantowanie ochrony praw podmiotowych obywateli oraz słusznych interesów przedsiębiorców. Wymóg podejmowania takich działań wynika z zasady legalizmu zapisanej w art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkie działania podmiotów władzy publicznej, zarówno w sferze władzy ustawodawczej, jak i wykonawczej powinny opierać się o zasadę równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji RP) oraz zmierzać do realizacji przysługującego każdemu prawa do sądu (art. 45 Konstytucji RP, art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, art. 47 Karty Praw Podstawowych UE) oraz prawa do zaskarżania orzeczeń i decyzji (art. 78 Konstytucji RP).

Należy podkreślić, że ta trudna, bezprecedensowa i niedająca się przewidzieć co do jej dalszego przebiegu sytuacja, wywołana epidemią choroby COVID-19 powinna w możliwie najmniejszym stopniu paraliżować normalny tryb funkcjonowania sądownictwa i administracji. Przyjmowane rozwiązania prawne powinny być adekwatne do istniejących zagrożeń i możliwie skuteczne dla osiągnięcia stanu bezpieczeństwa obrotu prawnego. Z tego powodu, za konieczne uznajemy pełne i stałe współdziałanie władzy ustawodawczej, ministrów właściwych w sprawach wymiaru sprawiedliwości, zdrowia oraz organów inspekcji sanitarnej w wypracowywaniu rozwiązań gwarantujących możliwie jak najszybsze przywracanie normalnego trybu funkcjonowania sądów i organów administracji.

Działania legislacyjne

Stanowiska Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji

  • W dniu 22 kwietnia 2020 r. Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji przyjął stanowisko w sprawie zmian w zakresie dotyczącym rozpoznawania spraw karnych, przewidzianych w projekcie o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (projekt opatrzony datą 16 kwietnia 2020 r.). Stanowisko przekazano członkom Prezydium KRRP.

  • W dniu 20 kwietnia 2020 r. Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji przyjął stanowisko w sprawie projektu wykazu spraw karnych, które mogą być rozpoznane przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa rekomendowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (projekt o nr. DNA – II.510.20.2020). Stanowisko przekazano członkom Prezydium KRRP.

Działania informacyjne

Informatory i poradniki

Na stronie internetowej Krajowej Izby opublikowano II wydanie poradników:

Poradniki dostępne są pod adresem: https://kirp.pl/poradniki-obsil-tarcza-antykryzysowa-w-praktyce-drugie-wydanie/

Doskonalenie zawodowe

Kancelarie radcowskie w sytuacji kryzysowej – webinarium dla radców prawnych

W poniedziałek 20 kwietnia br. odbyło się pierwsze z cyklu webinariów konsultacyjnych organizowanych dla radców prawnych za pomocą programu do wideokonferencji. Pierwsze ze szkoleń to „Kancelarie radcowskie w sytuacji kryzysowej. Co robić?”. Spotkanie prowadził prof. Ryszard Sowiński. Z uwagi na duże zainteresowanie tematyką webinarium, w poniedziałek 27 kwietnia br. zostanie zorganizowane jeszcze jedno spotkanie na ten temat.

Kolejne webinaria konsultacyjne dla radców prawnych będą organizowane w maju br. 

Inne informacje

Akcja wsparcia „Prawnicy2Medycy” w OIRP w Opolu

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu wspólnie z Fundacją Radców Prawnych B2B w Opolu prowadzi zbiórkę na rzecz Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie oraz Szpitala w Kędzierzynie Koźlu (szpital jednoimienny – zakaźny). Obecnie wiele firm dostarcza spełniające określone wymogi środki bezpieczeństwa wyłącznie dla szpitali, jednak szpitale nie posiadają wystarczających finansów na pokrycie kosztów zakupu, gdyż żadne plany budżetowe nie uwzględniły istniejącej sytuacji i wzrostu cen. Akcja zainicjowana w OIRP w Opolu „Prawnicy2Medycy” pozwoli na wsparcie finansowe dla szpitali, co pomoże im poprawić bezpieczeństwo personelu, a tym samym bezpieczeństwo nas wszystkich. Zbiórka środków finansowych prowadzona jest pod adresem: https://zrzutka.pl/63dcut


Działalność Komisji Zagranicznej podczas epidemii koronawirusa

We wtorek 21 kwietnia br. odbyło się wideospotkanie Komisji Zagranicznej KRRP, podczas którego:

  • wymieniono bieżące informacje z zakresu działalności Komisji;

  • przedstawiono informacje bieżące z zakresu agend poszczególnych członków Komisji Zagranicznej dotyczące w szczególności prac w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE, programów międzynarodowych dofinansowanych ze środków UE, a także bieżących działań w zakresie funkcjonowania prawników i wymiaru sprawiedliwości. Wszystkie działania są obecnie zdominowane przez tematykę koronawirusa;

  • omówiono działania Komisji w czasie epidemii i po niej, postanawiając m.in., że posiedzenia Komisji w trybie online będą odbywać się cyklicznie co miesiąc (kolejne zaplanowano na 19 maja br. o godz. 15.30;

  • natomiast jeszcze 28 kwietnia odbędzie się wideospotkanie koordynatorów ds. działalności zagranicznej przy OIRP.

***

Odeszli od nas…

Ponadto z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej Koleżanki r.pr. Marii Majewskiej z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu, wieloletniego sędziego Wyższego Sądu Dyscyplinarnego KRRP, która w macierzystej izbie pełniła funkcje Wicedziekana, Sekretarza i członka Rady. Pożegnaliśmy Koleżankę oddaną sprawom samorządu i pracy zawodowej, życzliwą i skromną.

Nekrolog w imieniu KRRP został zamieszczony w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Działania medialne w okresie 18-24 kwietnia 2020 r.

Ankieta dotycząca możliwości stosowania środków komunikacji na odległość podczas rozpraw sądowych

W związku ogłoszeniem stanu epidemii na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiedzenia sądów – oprócz spraw pilnych – nie odbywają się, a terminy spraw są zawieszone. W obecnej sytuacji klienci radców prawnych pozbawieni są możliwości dochodzenia swoich praw w sądach. Mając na uwadze, że ogromna część członków samorządu prowadzi działalność opierającą się na reprezentacji klientów w procesach sądowych, przedłużający się przestój w funkcjonowaniu sądów doprowadzić może do chaosu w wymiarze sprawiedliwości. Zapytaliśmy nasze Koleżanki i Kolegów w opublikowanej w tym tygodniu ankiecie o stosunek do propozycji wprowadzenia w okresie epidemii możliwości prowadzenia przez sądy rozpraw z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość.

W badaniu wzięło udział przeszło 1200 osób, z czego większość ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem w okresie epidemii prowadzenia przez sądy rozpraw z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość. Za takim rozwiązaniem jest 55,46%, nie jest przekonanych do takiego rozwiązania 34,03%, a 10,50% nie ma zdania. Wśród tych, którzy poparli ten pomysł 80% ankietowanych uważa, że należy wprowadzić takie rozwiązanie we wszystkich instancjach, i we wszystkich sprawach (54,24%). Szczegółowe wyniki prezentujemy w załączeniu.

Czy jesteś za tym, by sądy w okresie epidemii prowadziły rozprawy z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość
(wideokonferencje)?

Odpowiedź % Liczba
tak

55,36%

661

nie

34,09%

407

nie mam zdania

10,55%

126

Wypełnienia: 1194

Prosimy o odpowiedź na pytanie, w których instancjach można wprowadzić to rozwiązanie

Odpowiedź

%

Liczba

we wszystkich instancjach

80,03%

529

w postępowaniach II instancyjnych

10,29%

68

w postępowaniach I instancyjnych

9,68%

64

Wypełnienia: 661

KRRP w mediach

Załączniki do pobrania

Zobacz także