Konferencja „2 Global law Conference”

21 lutego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się 2 Global Law Conference poświęcona przyszłości zawodu prawnika oraz roli technologii w wykonywaniu zawodu. Prelegentami w trakcie tego wydarzenia byli:
− prof. Samuel A. Bleichera (Georgetown University Law Center, Waszyngton),
− adw. Wojciech Bergier,
− r.pr. Jędrzej Klatka,
− dr hab. Ewa Gmurzyńska.

Krajowa Rada Radców Prawnych była partnerem konferencji.

Reprezentujący samorząd radców prawnych Jędrzej Klatka w swojej prezentacji skupił się na możliwości zastąpienia prawników przez komputery wyposażone w sztuczną inteligencję. W konkluzjach stwierdził, że pewne obszary pracy prawnika mogą być wykonywane taniej, szybciej i efektywniej przez inteligentne maszyny, niektóre jednak nadal będą domeną człowieka, a głównym zagrożeniem dla przetrwania zawodu może być opór przed wdrażaniem innowacji i koniecznych przystosowań do zmieniającej się rzeczywistości. Tylko innowacyjność i kreatywność ze strony prawników i reprezentujących ich samorządów może pomóc w przetrwaniu zawodów prawniczych w rzeczywistości cyfrowej.

Konferencja o przyszłości zawodu była wydarzeniem towarzyszącym Polskim Rundom prestiżowego konkursu Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Jessup jest najstarszym, największym i najbardziej prestiżowym konkursem prawniczym, w którym co roku bierze udział około 700 uczelni z więcej, niż 80 krajów całego świata. Krajowe rundy eliminacyjne, organizowane w dniach 20 – 22 lutego 2017 r. w Sądzie Najwyższym, mają na celu wyłonienie najlepszego zespołu, który będzie reprezentował Polskę w 58. światowej edycji konkursu, podczas finału w Waszyngtonie. Uczestnikami konkursu są studenci z wydziałów prawa z całego kraju. Formuła zawodów polega na przeprowadzeniu symulacji rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w oparciu o fikcyjny stan faktyczny.

Zobacz także