Księga bezpieczeństwa już dostępna
Zapraszamy do pobrania „Księgi bezpieczeństwa w komunikacji elektronicznej w pracy radcy prawnego”, przygotowanej przez samorząd radców prawnych.
Koleżanki i Koledzy, członkowie samorządu radców prawnych,
Przekazuję w Wasze ręce kolejne opracowania ułatwiające praktykę prawną. Stoimy twarzą w twarz zarówno ze zmianą pracy wynikającą z epidemii, ale również związaną ze zmianami technologicznymi w komunikacji, które dokonują się na naszych oczach. Rolą Krajowej Rady Radców Prawnych jest wskazywać możliwe drogi w działalności radców prawnych. Przedstawiliśmy już dwa raporty: „Strategie konkurowania indywidualnych kancelarii radców prawnych. Jak rozwijać swoje praktyki w konkurencyjnym otoczeniu?” oraz „Indywidualne kancelarie radców prawnych w czasie kryzysu. Co robić?”.
Dziś przedstawiam Państwu „Księgę bezpieczeństwa” – kolejne opracowanie Krajowej Rady Radców Prawnych skierowane do radców prawnych wykorzystujących w komunikacji zawodowej pocztę elektroniczną i programy do komunikowania się na odległość. Znajdziecie Państwo na kartach tego opracowania zarówno ocenę zgodności wykorzystania usług wideokonferencyjnych Microsoft Teams, będącej częścią pakietu Microsoft 365, Zoom 5.0, Cisco Webex do komunikacji przez radców z klientami w ramach wykonywania zawodu, analizę porównawczą ogólnej zgodności oraz niektórych elementów bezpieczeństwa aplikacji do telekonferencji, rekomendacje dla radców prawnych dotyczące bezpieczeństwa poczty elektronicznej w praktyce wykonywania zawodu radcy prawnego w kontekście obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej oraz ochrony danych osobowych czy wreszcie stanowisko Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych dotyczące zaleceń dla radców prawnych w zakresie stosowania wideokonferencji jako formy kontaktu z klientami.
Dziś zmagamy się ze skutkami COVID-19, ale też jesteśmy świadkami przyspieszenia we wdrażaniu technologii obsługi klientów i pracy samych kancelarii prawnych. Proces elektronizacji kontaktów pomiędzy radcami prawnymi a ich klientami, który w normalnych warunkach zająłby kilka lat, musiał odbyć się w ciągu tygodni. Kontakt za pomocą środków porozumiewania się na odległość zostanie już stałym elementem naszej pracy.
Mam nadzieję, że ekspertyzy w tym opracowaniu rozwieją wątpliwości i pozwolą na szersze stosowanie tych technologii w pracy radcy prawnego. Na pierwszym miejscu każdy radca prawny powinien stawiać bezpieczeństwo komunikacji i zachowanie tajemnicy zawodowej. To kolejne opracowanie KRRP pomagające radcom prawnym utrzymać wiodącą pozycję na rynku. Jak wynika z wielu krajowych i zagranicznych raportów, opanowanie nowych technologii to dziś główne wyzwanie dla kancelarii. Innowacyjność i szybkie reagowanie na zmiany zawsze były atutem naszego samorządu. Wierzę, że to opracowanie pomoże nam znaleźć się w czołówce nowoczesnych kancelarii na polskim rynku usług prawnych.
Maciej Bobrowicz
Prezes
Krajowej Rady Radców Prawnych
Poradnik do pobrania za darmo w załączeniu.