Księgowość „za darmo”

Obecnie standardem bankowym oferowanym przedsiębiorcom jest bezpłatne konto bankowe. Niektóre banki idą krok dalej: oferują usługę okołobankową polegającą na zarządzaniu budżetem firmowym. 

Wśród banków oferujących swoje usługi radcom prawnym wyróżnić możemy Idea Bank z kontem „Firma to ja”, w ramach którego oferowane są usługi księgowe razem z Tax Care. Alior Bank oferuje usługi portalu zafirmowani.pl, a mBank – serwis Superksięgowa.
Idea Bank proponuje także mikroprzedsiębiorcom bezpłatne konto z darmowymi przelewami krajowymi oraz kilkoma w miesiącu przelewami błyskawicznymi, przy czym kartą można bezpłatnie wypłacać środki ze wszystkich bankomatów w kraju. Dodatkowo bank oferuje bezpłatny program do wystawiania faktur i budowania bazy klientów. Dla większych firm przeznaczone jest konto „Idealna firma”.
Księgowość online oferowana jest również przez Alior Bank. W ramach tej usługi możliwe jest wystawianie faktur, przygotowanie deklaracji VAT i PIT oraz naliczanie i generowanie odpisów amortyzacyjnych. Podobne usługi mają mBank i Deutsche Bank.
Czy warto zwrócić uwagę na oferty wymienionych banków? Wielu radców prawnych uważa, że fizyczne biuro księgowe jest niezbędne, ale usługi wirtualnych księgowych zwracają uwagę coraz większej liczby klientów. Czy to kierunek zmian? Niższe koszty mogą być dużą zachętą, ale czy jest to odpowiednia usługa dla radców prawnych – czas pokaże.

Zobacz także