Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Międzynarodowe Forum Kancelarii Prawnych

Międzynarodowe Forum Kancelarii Prawnych

W sobotę 4 grudnia zakończyło się II Międzynarodowe Forum Kancelarii Prawnych, organizowane przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu we współpracy z Krajową Izbą Radców Prawnych oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu. Dwudniowe wydarzenie, które odbyło się w stolicy Dolnego Śląska, skupiło międzynarodowe grono znakomitych ekspertów i prelegentów z obszaru prawa i nowoczesnych technologii, m.in. z Polski, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii.

Tematem przewodnim pierwszego dnia forum była sztuczna inteligencja i jej relacja w stosunku do praw człowieka. Podczas czterech paneli dyskutowano o kwestiach związanych z zastosowaniem sztucznej inteligencji w sektorze publicznym i usługach prawnych oraz w obszarze edukacji i medycyny. Jedną z konkluzji zgłoszonych w czasie trwania dyskusji była uwaga, że przeceniamy rolę wpływu sztucznej inteligencji i rozwoju nowych technologii na nasze codzienne życie w krótkiej perspektywie czasu, a zdajemy się nie dostrzegać ich znaczenia w długiej perspektywie. Pojawiły się również głosy dotyczące konieczności stworzenia prawnej definicji sztucznej inteligencji oraz aspektów dyskryminacyjnych, związanych z nierównym dostępem do jej zasobów.

Podczas pierwszego dnia konferencji głos zabrał również Włodzimierz Chróścik, Prezes KRRP, który przyznał, że niezaprzeczalnie zmierzamy w stronę świata opartego na sztucznej inteligencji. – Dotyczy to również wpływu tego sektora wiedzy na zawody prawnicze, dlatego ważne jest, abyśmy korzystali z tych rozwiązań, oswajali się z nimi, wprowadzali więcej zajęć legal-tech na aplikacji i nie obawiali się nowoczesnych narzędzi – mówił podczas konferencji Włodzimierz Chróścik. Podkreślił również, że niezwykle ważnym aspektem w obszarze łączącym sferę prawa i nowych technologii jest właściwa konstrukcja danych, ich niezmienność i pewność – co stanowi ważne wyzwanie dla ekspertów zarówno z zakresu prawa jak i IT.

Uczestnicy spotkania zgodzili się z wnioskiem, że rozwój nowych technologii w obszarze prawa jest faktem i nie ma odwrotu od tego trendu. Aby jednak sprawiedliwość nie była wymierzana przez algorytmy, należy działać na styku tych dwóch sfer w sposób odpowiedzialny i rozważny. María Jesús González-Espejo z Instituto de Innovación Legal & Innovation w Law Studies Alliance podkreślała, że należy uczyć o prawach człowieka tych, którzy piszą algorytmy (informatyków i programistów), jednocześnie dbając o to, by prawnicy mieli podstawową wiedzę i kompetencje technologiczne. – Sztuczna inteligencja potrzebuje wielu prawników, którzy będą potrafili ją zrozumieć – dodała.

Sobota była drugim dniem konferencji, którego tematem przewodnim były praktyczne problemy prawne z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego, a także specjalny panel pt. „Womenomics”, dotyczący roli kobiet w biznesie. Moderatorką jednej z dyskusji podczas panelu była r. pr. Joanna Wisła-Płonka, Przewodnicząca Komisji Zagranicznej KRRP.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli również Marek Krajewski – autor dwudziestu bestsellerowych powieści kryminalnych, laureat prestiżowych nagród literackich i kulturalnych, oraz Ewa Minge – businesswoman, projektantka mody, malarka oraz założycielka Fundacji „Black Butterflies”.