Międzynarodowe seminarium z cyklu TRAVAR w Atenach
W dniach 27-28 maja w Atenach odbyło się seminarium poświęcone europejskiemu prawu karnemu w ramach projektu TRAVAR, którego współorganizatorem jest Krajowa Izba Radców Prawnych, a koordynatorem którego jest Europejska Fundacja Prawników (ELF). Celem programu TRAVAR jest między innymi nauka prawa karnego UE oraz ułatwianie tworzenia sieci kontaktów dla 205 prawników z 9 państw członkowskich UE. W Atenach odbyło się pierwsze seminarium w ramach powyższego projektu. Kolejne seminaria odbędą się w 6 krajach (Hiszpania, Cypr, Węgry, Francja, Rumunia i Polska). W Seminarium w Atenach uczestniczyły dwie radczynie prawne z Polski.
Seminarium dotyczyło między innymi następujących tematów:
-prawa dostępu do prawnika i pomocy prawnej;
– domniemania niewinności;
– najlepszych praktyk w zakresie stosowania trzech dyrektyw w sprawie praw proceduralnych;
– europejskiego nakazu aresztowania
Seminarium rozpoczęło się od przemówień pana Nikolaosa Koutkias, Przewodniczącego delegacji greckiej w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE oraz pana Vasileiosa Stathopoulos, który pełni funkcję Kierownika Projektu, Fundacji Prawników Europejskich.
Następnie Seminarium było prowadzone w formie interaktywnych wykładów podczas których uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań.
Pierwszy wykład został przeprowadzony przez greckiego adwokata, który specjalizuje się w sprawach karnych mecenasa Alexisa Anagnostakis na temat Dyrektywy 2013/48/UE w sprawie prawa dostępu do prawnika w postępowaniu karnym i procedur w sprawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Kolejny wykład był przeprowadzony przez greckiego profesora pana mecenasa Ioannis Morozinis na temat Dyrektywy (UE) 2016/343 w sprawie wzmocnienia pewnych aspektów domniemania niewinności i prawa do obecności na rozprawie.
Następny wykład wygłosiła grecka adwokat Pani Mecenas Mara Pagona, dotyczył on Dyrektywy (UE) 2016/1919 w sprawie pomocy prawnej dla podejrzanych i oskarżonych w postępowaniu karnym oraz dla osoby, których dotyczy wniosek w postępowaniu w sprawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.Uczestnicy Seminarium mieli okazję porozmawiać i poznać kolegów i koleżanki między innymi z Grecji, Węgier, Bułgarii, Rumuni Hiszpanii, Francji oraz Cypru.
Kolejnego dnia w pierwszej kolejności wykład wygłosił rumuński profesor, pan mecenas Cristian Dumitru Mihes na temat prawa porównawczego oraz najlepszych praktyk dotyczących stosowania trzech Dyrektyw UE oraz wpływu powyższych Dyrektyw na prawo procesowe w prawie rumuńskim.
Następnie uczestnicy zostali podzieleni na międzynarodowe grupy i każda grupa pracowała oddzielnie nad tym samym kazusem. Uwieńczeniem pracy grup były przemówienia ich przedstawicieli dotyczące opracowanego przez grupę rozwiązania problemu prawnego wskazanego w kazusie.
Nauka a także współpraca w międzynarodowych grupach podczas Seminarium była platformą do dyskusji i wymiany najlepszych praktyk pomiędzy uczestnikami szkolenia.