Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Niezwykła ofensywa niebieskiego samorządu. ,,Tydzień akademicki – zostań radcą prawnym” podbił uczelnie!

Niezwykła ofensywa niebieskiego samorządu. ,,Tydzień akademicki – zostań radcą prawnym” podbił uczelnie!

W kwietniu i maju br. uczelnie niemal w całej Polsce opanowała fala prawniczej ekscytacji. Wszystko za sprawą wydarzenia ,,Tydzień akademicki – zostań radcą prawnym”, organizowanego przez Krajową Izbę Radców Prawnych we współpracy z Komisją Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP. Cykl spotkań na wydziałach prawa pozwolił połączyć doświadczenie praktyków prawa z młodą energią studentów. To niezwykłe wydarzenie przyciągnęło uwagę żaków, którzy są zainteresowani w przyszłości budować swoją ścieżkę kariery w oparciu o zawód radcy prawnego.

Akcję przeprowadzono w ponad 20 szkołach wyższych w całej Polsce. Z setkami studentów, spotkało się łącznie kilkudziesięciu radców prawnych i aplikantów radcowskich z poszczególnych okręgowych izb. Cała inicjatywa była promowana plakatami, opatrzonymi humorystycznym rysunkiem sędziego Arkadiusza Krupy, znanego z prowadzenia żartobliwego profilu na Facebooku ,,Ślepym Okiem Temidy”.

Podczas kilkudziesięciu prelekcji przedstawiciele naszego samorządu merytorycznie i barwnie przybliżali studentom meandry funkcjonowania zawodu radcy prawnego, dzieląc się swoim doświadczeniem, wyjaśniając często kluczowe dla młodych ludzi kwestie. Takie przedstawienie od kuchni zasad funkcjonowania zawodu, jego blasków i cieni było niezwykle potrzebne, co potwierdziła olbrzymia frekwencja na spotkaniach.

Wydarzenie miało charakter w większości stacjonarny, a na niektórych uczelniach hybrydowy, tj. również online.  Spotkania często przeradzały się w długie akademickie dyskusje. Studenci byli żywo zainteresowani kwestiami związanymi z etyką zawodową, wysokością zarobków radców, a także szerokim spektrum możliwości, jakie oferuje zawód. Otwartość i entuzjazm prelegentów pozwoliły zyskać zaufanie żaków, co – miejmy nadzieję – zaowocuje liczną frekwencją podczas egzaminów wstępnych na aplikację radcowską.

Wydarzenie nie powiodłoby się, gdyby nie zaangażowanie radców prawnych i aplikantów radcowskich z okręgowych izb, które niemal w komplecie włączyły się w akcję. Podziękowania należą się również władzom uczelni i pracownikom naukowym poszczególnych szkół wyższych, którzy wykazali się życzliwością i otwartością, goszcząc nas w progach ośrodków akademickich. W wielu przypadkach ,,Tydzień Akademicki – zostań radcą prawnym” stał się początkiem nowej szczególnej współpracy pomiędzy OIRP i uczelniami wyższymi. Zawarto bowiem pisemne porozumienia, które w przyszłości ułatwią współpracę na linii samorząd–uniwersytety. W rezultacie jedna inicjatywa może wywołać lawinę nowych pomysłów i akcji powiązanych z kształceniem prawników oraz dalszej promocji naszego samorządu.

To była pierwsza, lecz z pewnością nie ostatnia edycja wydarzenia pt. ,,Tydzień Akademicki – zostań radcą prawnym”. Zainteresowanie studentów pokazało, że istnieje potrzeba promocji zawodu radcy prawnego wśród przyszłych prawników i stworzenia w ich głowach zgodnego z rzeczywistością obrazu drogi, jaka ich czeka przed wstąpieniem w szeregi naszego samorządu.  Do zobaczenia za rok na wydziałach prawa w całej Polsce. Niech niebieska moc będzie z Wami!

r.pr. Antoni Przybyła
Koordynator wydarzenia ,,Tydzień akademicki – zostań radcą prawnym”
z ramienia Komisji Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP

OIRP w Gdańsku

OIRP w Rzeszowie

OIRP w Koszalinie

OIRP w Toruniu

OIRP w Wałbrzychu