Nowy numer dwumiesięcznika „Radca Prawny”
Zapraszamy do lektury lipcowo-sierpniowego numeru „Radcy Prawnego”. Podsumowujemy w nim współorganizowany przez KIRP III Kongres Prawników Polskich, na którym zaprezentowano pięć projektów ustaw mających przywrócić praworządność i zbudować nowoczesne sądownictwo. Kongres, który odbył się pod koniec czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, okazał się wielkim sukcesem merytorycznym i organizacyjnym. Zachęcamy do przeczytania obszernej relacji w „Radcy” i obejrzenia nagrania z tego wydarzenia na kanale YouTube KIRP.
Piszemy także o zaangażowaniu radców prawnych w Tour de Konstytucja i Pol’and’Rock Festival. Nasi przedstawiciele są tam, by pomagać, doradzać, edukować i angażować obywateli w dyskusję o prawie – budowanie społeczeństwa obywatelskiego to także wielka rola samorządu radcowskiego.
W wakacyjnym wydaniu dużo miejsca poświęcamy mediacji. O jej rosnącej roli i działaniach KIRP w celu stworzenia radcom prawnym mediatorom warunków do rozwoju zawodowego opowiada na naszych łamach Tomasz Parkasiewicz, przewodniczący Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP. Do wyboru mediacji zamiast procesu, często przecież długotrwałego, przekonuje też nasz gość numeru – dr Tomasz Kałużny, sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku, zwycięzca IV edycji konkursu „Ambasador Mediacji”.
Upowszechnienie mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów leżało też u podstaw projektu nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającej Krajowy Rejestr Mediatorów. Projekt budzi jednak kontrowersje. Utworzenie rejestru będzie skutkowało bowiem tym, że dotychczasowe listy mediatorów prowadzone przez prezesów sądów oraz wykazy instytucji i osób uprawnionych do przeprowadzenia postępowania mediacyjnego w sprawach karnych zostaną zlikwidowane. Co to będzie oznaczało dla wpisanych na te listy mediatorów – warto przeczytać w naszym artykule.
Ponadto w tym numerze „Radcy” oceniamy portale i narzędzia informatyczne dla prawników i wskazujemy pułapki w nowym Kodeksie postępowania cywilnego w praktyce zwiększającym obowiązki pełnomocników procesowych i zaostrzającym rygoryzmy procesowe wobec nich, analizujemy przełomowy wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych i podpowiadamy, jak zautomatyzować naszą pracę, by cieszyć się spokojem na urlopie. Z kolei w naszej rubryce Kodeks Etyki przypominamy o radcowskim obowiązku przeciwdziałania zwalnianiu z tajemnicy zawodowej.
Sierpień to już tradycyjnie mistrzostwa radców prawnych i aplikantów w tenisie. Fanom tej dyscypliny i mody z początku XX w. polecamy poradnik, jak należy ubierać się na kort i jak się na nim zachowywać.
A w internetowym dodatku dla aplikantów zapowiadamy planowane zmiany w regulaminie odbywania aplikacji, które obejmą w szczególności program aplikacji, strukturę i formę zajęć oraz przeprowadzanych kolokwiów, oraz odpowiadamy na pytanie, czy aplikant powinien dbać o godność zawodu.
Najnowszy numer „Radcy Prawnego” można znaleźć tutaj.