Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Po turnieju negocjacyjnym

Po turnieju negocjacyjnym

W sobotę, 18 kwietnia 2015 r.  odbył  się finał III edycji Turnieju Negocjacyjnego dla aplikantów radcowskich. W pierwszym etapie wzięło udział ponad stu aplikantów z całej Polski. W finale spotkały się trzy najlepsze drużyny z Krakowa, Lublina i Wrocławia.
Zorganizowany po raz trzeci Turniej Negocjacyjny cieszy się nadal dużym zainteresowaniem aplikantów i wpisał się- jak sądzę- na stałe w zakres
inicjatyw podejmowanych przez samorząd, skierowanych do aplikantów radcowskich – mówi r.pr. Ewa Stompor-Nowicka, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Negocjacje stają się coraz bardziej istotną kompetencją radców prawnych  – mówił r.pr. Maciej Bobrowicz, Dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych, były Prezes KRRP – Wyższe uczelnie prawnicze zapomniały że konflikty nie tylko się rozstrzyga w formie wyroku ale i rozwiązuje  w drodze negocjacji  To nowoczesne podejście do postępowania z konfliktem klienta nie jest również wystarczająco akceptowane przez nas samych. Musimy nauczyć się negocjować nie poprzez ,,targowanie  się ” ale poprzez wspólne poszukiwanie rozwiązań . Temu właśnie służyć ma turniej negocjacyjny dla aplikantów.
Turniej Negocjacyjny dla aplikantów radcowskich to największy prawniczy turniej negocjacyjny w Polsce. Już po raz trzeci zgromadził najwięcej młodych uczestników z całej Polski.
Bardzo trudno było wyłonić faworyta finału – mówił Jerzy Stępień, członek jury, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego – gratuluję wszystkim umiejętności zachowania się w czasie negocjacji.
Podczas finału ciągle zadawałem sobie pytanie, czy potrafiłbym się zachować lepiej, niż obecni na sali aplikanci radcowscy – mówił prof. Stanisław Sołtysiński– i na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć. To były naprawdę trudne i wymagające negocjacje. Imponowaliście mi państwo swoją dojrzałością i profesjonalizmem.
Aplikanci podczas pierwszego etapu mieli do rozwiązania quiz turniejowy, który miał formę testu jednokrotnego wyboru dotyczącego pytań z zakresu wiedzy o prowadzeniu negocjacji prawniczych oraz mini studiów przypadku dotyczących specyfiki tych negocjacji. Każda odpowiedź była punktowana, o wyniku quizu zdecydowała zaś suma punktów ze wszystkich zadań. Do finału dotarły drużyny Entente Cordiale z Lublina, Kadma z Wrocławia i Krakowscy Negocjatorzy z Krakowa.
Szukaliście państwo od początku wspólnego rozwiązania – mówił w podsumowaniu r.pr. Waldemar Koper,  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw – I za to należą się gratulacje. Macie państwo ogromną szansę by zostać ambasadorami kultury negocjacji wśród prawników. I to jest ogromna wartość dla nas wszystkich.
Konwencja konkursu podobała się również aplikantom. Jak podkreślali, w dzisiejszych czasach bardzo ważne są kompetencje negocjacyjne i dochodzenie do wspólnego stanowiska i ma to ogromną wartość w zawodzie prawniczym. Natalia Duszkiewicz, finalistka z Krakowa mówiła: miałam okazję brać udział w ubiegłorocznym finale Turnieju i musze przyznać, że w tym roku negocjacje były dużo bardziej wyrównane i dużo bardziej na stanowione na porozumienie i pozostaje mi tylko  pogratulować wszystkim uczestnikom tak udanego finału.
Po zaciętej kilkugodzinnej grze negocjacyjnej przypominającej prawdziwe prawnicze negocjacje, zwyciężyła największą liczbą punktów drużyna Krakowscy Negocjatorzy.
Decyzją jury, najlepszym negocjatorem turnieju okazała się apl. r. Dorota Walczyk z Wrocławia.

Entente Cordiale
Zespół tworzą aplikanci radcowscy III roku z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie – Arkadiusz Kuśpit, Szymon Latusek i Magdalena Szulc.
Są absolwentami Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Członkowie zespołu współpracują z kancelariami prawnymi w Lublinie, Siedlcach i Warszawie. To nie pierwszy ich turniej. Obecna edycja turnieju negocjacyjnego jest drugą, w której biorą udział. W poprzednim roku byli o krok od awansu do etapu finałowego. Chociaż nie udało im się wtedy awansować, to jednak wynieśli z turnieju wiedzę na temat negocjacji prawniczych i z niecierpliwością czekali na kolejną edycję. Cel osiągnęli w tym roku i jak sami mówią, liczą na interesującą rozgrywkę finałową.

Kadma

„W skład zespołu wchodzą aplikanci III roku aplikacji Wrocławskiej: Małgorzata Trocha-Brzezińska, Dorota Walczyk i Katarzyna Woźniak. Jakkolwiek pochodzą z różnych części Polski, wszystkie reprezentują OIRP Wrocław. Podczas dotychczasowej pracy, ale również na zajęciach na aplikacji każda z uczestniczek dowiedziała się jak ważne jest kształtowanie swoich umiejętności miękkich. Stało się to powodem uczestnictwa w turnieju. Negocjacje postrzegają jako cenne narzędzie w kształtowaniu relacji zawodowych.”

Krakowscy Negocjatorzy
Natalia Duszkiewicz – doradca podatkowy oraz aplikantka 3 roku aplikacji radcowskiej przy krakowskiej OIRP, starsza konsultantka w Deloitte Doradztwo Podatkowe oraz Deloitte Legal, w ramach swojej pracy specjalizuje się w podatku VAT. W przyszłości chciałaby wykorzystywać w swojej pracy wciąż rozwijane zdolności negocjacyjne. Miłośniczka dalekich podróży organizowanych samodzielnie, włoskiej kuchni i gier planszowych.

Aleksandra Leconte – doradca podatkowy oraz aplikantka 2 roku aplikacji radcowskiej przy krakowskiej OIRP, starsza konsultantka w Ernst & Young Doradztwo Podatkowe, zainteresowania zawodowe skupia na prawie podatkowym, w szczególności podatku PIT oraz CIT. Interesuje się folklorem i polską sztuką ludową, lubi muzykę i podróże – zarówno te po Polsce jak i Europie, wolny czas spędza z rodziną.

Michał Leconte – doradca podatkowy oraz aplikant 2 roku aplikacji radcowskiej przy krakowskiej OIRP, starszy konsultant w Deloitte Doradztwo Podatkowe, zawodowo zajmuje się przede wszystkim obsługą spółek z perspektywy prawa podatkowego, w szczególności podatku CIT oraz postępowaniami podatkowymi. W wolnym czasie podróżuje i spełnia się jako młody tata. Miłośnik dobrej kuchni – szczególnie francuskiej i włoskiej.

W skład jury turnieju Negocjacyjnego dla aplikantów radcowskich weszli: Maciej Bobrowicz, Dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP, były Prezes KRRP; profesor Stanisław Sołtysiński; profesor Zbigniew Ćwiąkalski – były Minister Sprawiedliwości; sędzia Jerzy Stępień – były prezes Trybunału Konstytucyjnego, r.pr. Waldemar Koper – Dyrektor Biura Prawnego Kompanii Piwowarskiej, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.