Podsumowanie działań komisji stałych KRRP we wrześniu 2021

We wrześniu odbyło się pierwsze w XI kadencji wspólne stacjonarne spotkanie komisji KRRP. Członkowie ośmiu komisji stałych KRRP z całej Polski wzięli udział w warsztatach merytorycznych i posiedzeniach.  Wśród wiodących obszarów, nad którymi pochylali się członkowie komisji znalazły się: reforma aplikacji, szkolenia dla wykładowców, arbitraż, świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich, międzynarodowe programy kształcenia prawników, pomoc uchodźcom, skutki pandemii czy jubileusz 40-lecia samorządu radców prawnych.

Wspólne stacjonarne spotkanie komisji KRRP, które odbyło się w Warszawie w dniach 3-4 września 2021 r., rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia z udziałem Prezesa KRRP oraz członków Prezydium KRRP. Podjęto tematy związane z procesem realizacji projektów KRRP, informatyzacją jednostek samorządowych oraz wsparciem izb okręgowych i planowaniem działań z okazji jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych. Drugi dzień spotkania obfitował w prace merytoryczne we wszystkich komisjach: Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów, Aplikacji, Doskonalenia Zawodowego, Etyki i Wykonywania Zawodu, Wspierania Rozwoju Zawodowego, Zagranicznej, Praw Człowieka oraz Promocji Zawodu. Miały one na celu m.in. omówienie planu pracy i budżetu na 2022 rok.

Komisja Aplikacji KRRP skupiła się na intensywnych pracach nad zmianami w regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej. Podczas Krajowego Zjazdu Krajowej Rady Radców Prawnych Przewodniczący Komisji r.pr. Bartosz Szolc-Nartowski zaprezentował proponowane kierunki zmian w szkoleniu aplikantów radcowskich, które mają na celu przygotowanie aplikantów do egzaminu zawodowego. 28 września br. odbyło się wideospotkanie członków Komisji, którzy omówili plan wdrażania zmian. Proponowane zmiany to m.in. kolokwia pisemne ze wszystkich przedmiotów, które są zdawane podczas egzaminu (oprócz etyki). Forma i czas na ich rozwiązanie dostosowane będą do czasu egzaminu radcowskiego. Zmiana formy kolokwium z prawa spółek handlowych z pisemnej na ustną; w zamian prawo gospodarcze zmienione z formy ustnej na pisemną. Wprowadzenie obowiązku szczegółowego uzasadnienia ocen niedostatecznych i/lub ewentualnej możliwości indywidualnej konsultacji egzaminowanego aplikanta. Dwa miesiące przed egzaminem zawodowym organizowany będzie ogólnopolski próbny egzamin. Aplikanci będą mogli do niego podejść zarówno stacjonarnie w swoich macierzystych izbach, jak i online (w czasie rzeczywistym). Za jego przygotowanie odpowiadać będą władze centralne, sprawdzać będą już same izby. Wykłady zostaną zastąpione konwersatoriami dającymi możliwość wymiany opinii między uczestnikami. Ćwiczenia ustąpią miejsca warsztatom w mniejszych grupach. Zmiany mają wejść w życie w 2022 r. Kolejnym wiodącym tematem we wrześniu, którym zajęła się komisja był podręcznik dla osób prowadzących zajęcia na aplikacji radcowskiej „Aplikacja radcowska. Sztuka dydaktyki”, którego autorem jest trener Bartosz Fingas z Collegium Wratislaviense. Publikacja stanowić ma wsparcie procesu dydaktycznego na aplikacji i ma charakter kompendium wiedzy z zakresu efektywnego i atrakcyjnego prowadzenia zajęć. Podręcznik trafił do Okręgowych Izb Radców Prawnych, które są odpowiedzialne za dystrybucję publikacji wśród wykładowców. Równolegle 23 września 2021 r. zostało przeprowadzone szkolenie skierowane do wykładowców prowadzących zajęcia na aplikacji radcowskiej, którego prowadzącym był autor podręcznika Bartosz Fingas. W spotkaniu wzięło blisko 180 wykładowców ze wszystkich Okręgowych Izb Radców Prawnych. Kolejne szkolenie zaplanowano już na październik 2021. W przyszłym roku Komisja Aplikacji KRRP nosi się z zamiarem organizacji serii warsztatów, na których będzie można konsultować indywidualnie zagadnienia związane z prowadzeniem zajęć na aplikacji radcowskiej.

Członkowie Komisji Doskonalenia Zawodowego KRRP uczestniczyli w warsztatach pt.: „Zarządzanie zmianą”, prowadzonych przez Ewę Opolską specjalizującą się w tematach z zakresu zarządzania zmianą, komunikacji i współpracy w zespole, budowania autorytetu oraz technik kreatywnego rozwiązywania problemów. Po zakończonych wykładach, Komisja przystąpiła do prac związanych z podsumowaniem działań w 2021 r. oraz omówieniem planu pracy i budżetu na 2022 rok. W mijającym miesiącu uruchomione zostały zapisy na dwa szkolenia on-line pt.: „Badanie i ocena ofert oraz wybór najkorzystniejszej oferty w praktyce i w orzecznictwie” oraz „Kwalifikacja podmiotowa wykonawców w praktyce i w orzecznictwie”, pierwsze z nich zaplanowane jest na 30 września 2021 r. Ponadto we wrzeniu ruszyła rejestracja na konferencję podatkową: „Podatek od nieruchomości – bieżące problemy i wyzwania (z perspektywy podatników i samorządów)”.

W dniach 3-5 września członkowie Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP poza udziałem we wspólnym spotkaniu komisji stałych KRRP,  uczestniczyli w specjalistycznych warsztatach pt. „Inspiracje”, prowadzonych przez mediatora z wieloletnią praktyką mediacyjną – r. pr. Macieja Bobrowicza. W toku warsztatów prowadzący podzielił się z uczestnikami swoimi bogatymi doświadczeniami z obszaru mediacji, a omówiona problematyka dostarczyła wielu cennych, praktycznych wskazówek związanych z realizacją zadań komisji. W części roboczej spotkania, w której wzięła udział Wiceprezes KRRP – Ewa Gryc-Zerych, członkowie Komisji ADR omówili przygotowane przez przewodniczącego projekty planu pracy oraz związane z nim wstępne założenia budżetowe na rok 2022. W wyniku zapadłych ustaleń dokonano również wstępnego podziału planowanych zadań pomiędzy członków Komisji. W dniu 4 września 2021 roku Wiceprezes KRRP – Ewa Gryc-Zerych oraz Przewodniczący Komisji ADR – Tomasz Parkasiewicz wzięli udział w spotkaniu z Prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa Elsa Poland – Julią Zybert, dotyczącym ewentualnej, przyszłorocznej współpracy w przedmiocie zadań realizowanych przez Komisję, a obejmujących swoim zakresem studentów uczelni wyższych, jako adresatów realizowanych projektów. W dniu 6 września 2021 r. Komisja zainaugurowała pierwszą edycję „Turnieju arbitrażowego dla aplikantów radcowskich” promującego arbitraż, jako pozasądową metodę rozwiązywania sporów i umożliwiającego uczestnikom udział w symulacji rozprawy arbitrażowej przed składem orzekającym doświadczonych arbitrów. Komisja ADR uruchomiła rejestrację na webinar pt. „Mediator jako peacemaker – przeprosiny, przebaczenie i pojednanie w opanowywaniu sporów” prowadzone przez dra Adama Zienkiewicza. Wykład skierowany jest do mediatorów i odbędzie się online 2 października 2021 r.

Komisja Etyki i Wykonywania Zawodu KRRP podczas spotkania wspólnego w Warszawie omówiła dokonania Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu KRRP X kadencji. Następnie dokonano opracowania tematyki dotyczącej wizytacji, specjalizacji, opracowywano zakres rozróżniania pojęć reklamy i promocji, dyskutowano na temat tajemnicy zawodowej oraz spółek kapitałowych jako sposobu wykonywania zawodu. Na zakończenie debatowano nad bieżącymi wnioskami wpływającymi do Komisji, w tym w szczególności nad wypracowaniem jednolitego stanowiska w zakresie zagadnienia dotyczącego świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich, jednocześnie wspomagając się sugestiami Eksperta Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji, który za pomocą aplikacji ZOOM brał udział w posiedzeniu Komisji.

Komisja we wrześniu pracowała nad przygotowaniem i publikacją IV Zbioru Stanowisk Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu, odpowiedzią na pytanie „Czy mogę powiesić na budynku domu, w którym mieszkam, mimo tego, że nie będę prowadził działalności gospodarczej, tablicę informacyjną z numerem telefonu oraz tytułem zawodowym radcy prawnego?”, stanowiskiem z dnia 20 września 2021 r. Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu KRRP dotyczącym dopuszczalności zajęcia, na polecenie przełożonego, stanowiska lub wydania opinii przez radcę prawnego w przedmiocie sprawy ze stosunku pracy innego radcy prawnego, zatrudnionego w tym samym urzędzie oraz odpowiedzią z dnia 21 września 2021 r. na pytanie „Czy umieszczając na stroju sportowym – stroju kolarskim dane takie, jak logotyp kancelarii, OIRP, KIRP, adres www strony kancelarii lub prowadzonych blogów narażam się na odpowiedzialność dyscyplinarną?”. Ponadto kontynuowano prace nad stanowiskiem dotyczącym zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich; na posiedzeniu Komisji w dniu 4 września 2021 r. debatowano również nad sporządzonym wewnętrznym projektem stanowiska w tym zakresie, także z Ekspertem Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji, otrzymano także w dniu 13 września br. od Ośrodka stanowisko w przedmiotowym temacie oraz zwrócono się do Komisji Aplikacji o wydanie opinii lub stanowiska w danym obrębie.

Członkowie Komisji Zagranicznej KRRP 4 września w ramach posiedzenia dyskutowali o poszerzeniu możliwości współpracy z prawniczymi instytucjami międzynarodowymi i jeszcze większym korzystaniu z międzynarodowych programów kształcenia prawników. Omówiono także wyzwania, przed którymi stoi Komisja Zagraniczna, w tym organizację najważniejszych wydarzeń. Członkowie komisji Zagranicznej uczestniczyli w warsztacie prowadzonym przez profesora Wawrzyńca Konarskiego zatytułowanym „Państwo-prawo-polityka”. Warsztat był platformą do wymiany spostrzeżeń, doświadczeń i opinii na temat wzajemnych więzi i oddziaływań między wspomnianymi trzema filarami ustrojowymi. 16 września br. odbył się kolejny warsztat w ramach Programu LAWYEREX, podczas którego samorząd prawniczy w Czechach zaprezentował uczestnikom główne elementy tamtejszego systemu prawnego. Obecnie trwają nabory do kolejnych edycji Programu – LAWYEREX Greece, France and Italy. W każdej edycji pięciu uczestników z Polski ma szansę zapoznać się z najważniejszymi uregulowaniami i rozwiązaniami prawnymi w danym kraju Unii Europejskiej.

Ponadto we wrześniu zakończył się proces rekrutacji do III sesji CRIMILAW, która odbędzie się w dniach 4-15 października 2021. Tematyka Programu niezmiennie obejmuje europejskie prawo i postępowanie karne. Przedstawiciele Komisji: Wiceprezes KRRP Michał Korwek, Przewodnicząca Komisji Zagranicznej Joanna Wisła-Płonka oraz Dariusz Gibasiewicz wzięli również udział w Kongresie Generalnym FBE (European Bars Federation) odbywającym się w Paryżu w dniach 27-28 września 2021 r.

Komisja Zagraniczna KRRP i Komisja Praw Człowieka KRRP podjęły wspólną inicjatywę pomocy uchodźcom w związku z kryzysem afgańskim i mającymi miejsce wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy.  W dniu 9 września 2021 na platformie ZOOM odbyło się spotkanie informacyjne o możliwościach włączenia się przedstawicieli zawodów prawniczych w świadczenie pomocy uchodźcom, a następnie szkolenie nt. udzielania pomocy prawnej z zakresu prawa migracyjno-azylowego poprowadzone przez eksperta w tej dziedzinie – r. pr. Adama Chmurę. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zgłosiło się wielu prawników, którzy zadeklarowali chęć pomocy uchodźcom wskazując konkretne obszary, w których są gotowi świadczyć pomoc pro bono. Całe przedsięwzięcie koordynowała ze strony KRRP r. pr.  Magdalena Bartosiewicz – członkini Komisji Praw Człowieka.

Komisja Praw Człowieka KRRP podczas posiedzenia stacjonarnego szeroko dyskutowała o wyzwaniach jakie stoją w obecnych czasach przed Komisją Praw Człowieka, o jej roli, zadaniach i możliwościach niesienia pomocy prawnej poszkodowanym w obecnie trwających konfliktach. Szczególnie dużo uwagi poświęcono niepokojącej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i ochronie fundamentalnych praw ludzi pokrzywdzonych. Członek Komisji Praw Człowieka – r. pr. Magdalena Krzyżanowska–Mierzewska, była prawniczka w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu, została zgłoszona przez KRRP jako kandydatka do roli obserwatora rozmów kwalifikacyjnych, które będą przeprowadzane z kandydatami w procedurze wyboru polskiego Sędziego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.  31 października 2021 r. upływa kadencja polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. 7 września 2021 r. upłynął termin składania zgłoszeń kandydatów w drugim naborze. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w terminie tym wpłynęło 19 zgłoszeń – zgłosiło się 8 kandydatek i 11 kandydatów.

Komisja Promocji Zawodu podczas dwóch spotkań, które miały miejsce 4 i 20 września 2021 r., skupiła się na dopracowywaniu podjętych i planowanych w najbliższym czasie działań. Wiele czasu poświęcono społecznie użytecznemu projektowi związanemu ze współpracą z osobami ze specjalnymi potrzebami, w tym niepełnosprawnościami. Przedstawiono możliwość uzyskania grantu ministerialnego wspólnie z partnerem projektu. Jedno ze spotkań w większości poświęcone było działaniom dotyczącym stworzenia logotypu związanego z obchodami jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych oraz ewentualnego odświeżenia logotypu Krajowej Izby Radców Prawnych. Omawiano również kwestię działań promocyjnych wyszukiwarki radców prawnych, jak i etapów jej rozszerzania na skalę krajową. W dużej mierze działania komisji związane są z powstającymi, szeroko zakrojonymi planami obchodów jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych.

Członkowie komisji wzięli również udział w warsztatach zorganizowanych w ramach dwudniowego spotkania stacjonarnego, które poświęcone były dobrym praktykom w zakresie budowania marki osobistej w sieci. Szkolenie poprowadził r. pr. Tomasz Palak, który podzielił się doświadczeniami z własnej praktyki oraz informacjami na temat narzędzi wspierających i metod umożliwiających dotarcie do nowych odbiorców.

Komisja Wspierania Rozwoju Zawodowego KRRP na wrześniowym posiedzeniu omówiła realizację planu pracy i wykonania budżetu za 2021 r. Skupiła się na przygotowaniach do V Forum Młodych Radców Prawnych (zasady konkursu wyłaniającego uczestników Forum, Komisja WRZ podczas Forum, prace laureatów lat ubiegłych). Ustalono również harmonogram prac prace Komisji nad innymi projektami w roku bieżącym oraz plan pracy i budżet Komisji na 2022r. Komisja podjęła decyzję o przeprowadzeniu ankiety wśród kolegów radców prawnych ze wszystkich 19 Okręgowych Izb Radców Prawnych w Polsce w zakresie oczekiwań i potrzeb związanych z wykonywanym zawodem radcy prawnego, w tym związanych ze skutkami pandemii – termin wykonania zadania to połowa października 2021 r. Komisja uznała, iż niezbędnym jest podjęcie działań mających na celu wskazanie narzędzi jakie mogą być przydatne w codziennej pracy radcy prawnego bez względu na formę wykonywania zawodu z uwagi na zmiany technologiczne i elektronizację. W tym celu ustalono, iż koniecznym będzie stworzenie publikacji przedstawiającej kolegom z samorządu radcowskiego propozycji które mogą przyczynić się do usprawnienia ich codziennej pracy. Forum Młodych Radców i Aplikantów Radcowskich z uwagi na pandemię może nie dojść do skutku, dlatego też Komisja postanowiła w dniach 22-24 października 2021 r. alternatywnie zorganizować stacjonarne spotkanie Komisji w OIRP Rzeszów, na które zamierza zaprosić przedstawicieli wszystkich Izb w celu omówienia rozwiązań technologicznych które ułatwiać będą świadczenie usług prawnych i pracę z przepisami, dedykowane klientom, nie-klientom, prawnikom, kancelariom i departamentom prawnym Członkowie komisji postanowili zaprosić na posiedzenie stacjonarne również Komisję Aplikacji, co umożliwi zebranym wymianę niezbędnych informacji w zakresie oczekiwań młodych radców i aplikantów, związanych wykonywaniem przez nich zawodu jak i kształcenia na aplikacji.

Zobacz także