Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o prawach wyborczych – nowy odcinek podcastu KIRP

Wybory to święto demokracji. Już 15 października 2023 r. będziemy mieć okazję wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz do zagłosowania w ogólnokrajowym referendum. Ale czy znamy wszystkie swoja prawa i obowiązki wyborcze? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w najnowszym odcinku podcastu Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o…

Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat – tyle przepisy. Ale czego nie powinniśmy robić w lokalach wyborczych, żeby nie narazić się na konsekwencje prawne? Jakie zachowania są dozwolone? Jak korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego? Jak będą przeliczane głosy przez komisje wyborcze, także te zagraniczne? Tego i wiele więcej dowiecie się z rozmowy Anny Krzyżanowskiej z ekspertem z zakresu prawa wyborczego, radcą prawnym Mirosławem Wróblewskim, Przewodniczącym Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych.

Czy rozmowy o prawie muszą być nudne i pełne niezrozumiałego, fachowego słownictwa? Oczywiście, że nie. Krajowa Izba Radców Prawnych prezentuje drugi sezon cyklu podcastów „Prawie Prawniczo, czyli radcowie prawni o…”. Zaproszeni do studia eksperci w swoich dziedzinach, wykonujący zawód radcy prawnego, rozmawiają o aktualnych zagadnieniach prawnych w sposób praktyczny i przystępny. Nikt przecież nie ma licencji na wiedzę, a im bardziej wyedukowani słuchacze, tym bardziej świadome swych praw społeczeństwo. Na tym nam właśnie zależy. Serdecznie zapraszamy do słuchania, oglądania i szerowania.

Wszystkie odcinki są publikowane na platformach streamingowych:
Spotify, Spreaker, Google Podcast, Apple Podcast, a w wersji wideo na kanale YouTube KIRP.

Zobacz także