Sukces Pikniku Zawodów Zaufania – tysiące warszawiaków bawiło się nad Wisłą

Nawet nie wiedzieliśmy, że w Polsce mamy tyle zawodów zaufania publicznego – takie głosy dało się słyszeć podczas II Pikniku Rodzinnego Zawodów Zaufania. To tylko pokazuje jak bardzo potrzebne było wydarzenie, które odbyło się w sobotę 16 września na terenie Multimedialnego Parku Fontann w Warszawie. W ciągu całego dnia namioty poszczególnych samorządów zawodów zaufania odwiedziły setki osób. Łącznie na pikniku bawiły się tysiące warszawiaków.

Wybór miejsca II Pikniku Rodzinnego Zawodów Zaufania nie był przypadkowy. Upalna sobota sprzyjała wypoczynkowi na powietrzu. W okolicach warszawskiego Starego Miasta i na wiślanych bulwarach zgromadziły się tłumy. Na taki obrót sprawy liczyło Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, na którego czele w 2023 r. stoi Krajowa Izba Radców Prawnych – główny organizator wydarzenia.

Na błoniach przy Multimedialnym Parku Fontann samorządy zawodów zaufania publicznego zaczęły rozstawiać swoje namioty już wcześnie rano. Wszystko po to, aby zdążyć z głównymi atrakcjami na godzinę 10.

Paleta aktywności była szeroka. Dmuchańce, strefa gastronomiczna, niespodzianki i spotkania z ciekawymi ludźmi. Ale co najważniejsze, każdy z samorządów mógł opowiedzieć o swoim zawodzie i unaocznić ludziom, jakich praw w ich imieniu pilnuje.

Swoje stoiska wystawili:

 • Krajowa Izba Radców Prawnych,
 • Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych,
 • Polska Izba Inżynierów Budownictwa,
 • Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna,
 • Krajowa Rada Komornicza,
 • Polska Izba Rzeczników Patentowych,
 • Krajowa Izba Doradców Podatkowych,
 • Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych,
 • Polska Izba Biegłych Rewidentów,
 • Krajowa Izba Fizjoterapeutów,
 • Krajowa Rada Kuratorów.

Swój namiot rozstawili nawet przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prowadzący rozgrzewał zaciekawioną publiczność w rytm dźwięków płynących z konsoli DJ’a.

Wreszcie nadszedł czas na oficjalne rozpoczęcie pikniku. Na scenę wszedł Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik. – Jesteśmy zawodami zaufania publicznego. Ciążą na nas olbrzymie obowiązki. Odpowiadamy za zdrowie, finanse, za bezpieczny dom Polaków. Poznajcie nas i dowiedzcie się, jak wam możemy pomóc. Nasi goście będą mogli odwiedzić nasze namioty, a w każdym z nich będą mogli dowiedzieć się o tym, czym się zajmujemy – mówił. Za nim głos zabrali przedstawiciele poszczególnych zawodów zaufania. Na koniec mikrofon powędrował jeszcze raz do Prezesa KRRP. – Radca prawny może reprezentować Polaków w każdej sprawie i to zawsze dobry wybór – zakończył.

Rozbrzmiały fanfary. II Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania został oficjalnie otwarty. Uczestnicy ruszyli do namiotów, aby sprawdzić się w czekających na nich aktywnościach. Przy namiocie Krajowej Izby Radców Prawnych można było wziąć udział w konkursach: „Koło tortury” i „Traf w organy (władzy)”. Można było również sfotografować się na więziennej ściance. Dla najmłodszych były przygotowane kolorowanki i mała radcowska toga, w którą najmłodsi chętnie się przebierali, a później pozowali do obiektywu.

Za udziały w konkursach przewidziane były nagrody, które uczestnik sam losował. Wśród nich znalazły się: apteczka, piłka plażowa, kubek termiczny, frisbee, miarka i butelka filtrująca – wszystkie z logiem SzukajRadcy.pl – wyszukiwarki, gdzie każdy może znaleźć radcę prawnego, który pomoże rozwiązać każdy problem.

– Inicjatywa pikniku jest fantastyczna. Mamy świetną atmosferę. Promujemy zawód radcy prawnego. Uświadamiamy społeczeństwo i szerzymy wiedzę o prawach człowieka – mówiła radca prawny Edyta Romanowska, która była jednym z wolontariuszy w namiocie KIRP.

Dodatkowo przy namiocie Polskiej Izby Biegłych Rewidentów można było wziąć udział w rozwiązywaniu krzyżówki rodzinnej. Chętni dostawali także papierowy przewodnik po zawodzie biegłego rewidenta. Znalazło się także stoisko z watą cukrową.

W namiocie Krajowej Izby Doradców Podatkowych wśród aktywności zaplanowano m.in. konkursy plastyczne. Nosiły tytuły: „Jak wyobrażasz sobie panią/pana podatek”, a także „Co byś chciała/chciał dostać w zamian za podatki, które płacą twoi rodzice?”. Doradcy podatkowi częstowali również kawą.

W namiocie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej były organizowane konkursy i quizy skierowane do najmłodszych oraz przedstawiany był zawód lekarza weterynarii.

Polska Izba Rzeczników Patentowych zaplanowała grę „Znakobranie”, w ramach której można było dowiedzieć się licznych ciekawostek o polskim przemyśle, a nagrodę było można wydrukować na drukarce 3D.

Poza tym wszyscy mogli zobaczyć jak powstaje prąd, poznać tajemnice świata widzianego pod mikroskopem, zbudować nietuzinkową budowlę pod czujnym okiem „Cioci od klocków”, czołowej polskiej endorsementki LEGO, obejrzeć spreparowane okazy pasożytów, nauczyć się resusctytacji, zrobić badanie tętna i cukru i nauczyć się ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Równolegle na scenie głównej krótkie prezentacje miały wszystkie samorządy. Krajowa Izba Radców Prawnych poprosiła o występ Marcina Kruszewskiego, popularnego prawnika i influencera, który prowadzi popularny kanał „Prawo Marcina”. Marcin wyjaśnił wszystkim, że jego rolą, tak jak zadaniem samorządu radców prawnych, jest sprawianie, aby przepisy prawa były zrozumiałe i czytelne dla wszystkich. Jego wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników.

– Wydarzenie uważam za bardzo udane. Do naszego namiotu bardzo chętnie przychodzą rodzice wraz z dzieciakami i biorą udział w konkursach wiedzy o prawie. Nade wszystko dzięki tej aktywności promujemy nasz zawód. Radca prawny powinien być zawsze blisko ludzi – komentował równolegle pod namiotem KIRP Bartosz Opaliński, członek Prezydium KRRP i Dziekan Rady OIRP w Rzeszowie.

Chwilę później na scenę główną wszedł Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik i Tomasz Bratek, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Należy bowiem wspomnieć, że II Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania objął honorowym patronatem Rafał Trzaskowski, gospodarz stolicy.

– Panie prezesie, szanowni państwo. Warszawa zawsze z pełną mocą wspiera takie inicjatywy, ponieważ samorząd zawodowy i samorząd terytorialny to brat i siostra. Dzięki zawodom zaufania publicznego możemy czuć się bezpiecznie, czuć, że ktoś stoi po naszej stronie i czuć, że nasze interesy są właściwie reprezentowane – mówił Tomasz Bratek.

Jednym z bardziej wzruszających momentów pikniku były podziękowania złożone na ręce Włodzimierza Chróścika przez znany, wielokrotnie nagradzany ukraiński zespół taneczny Barwinok z małego miasta Kowel, który zaprezentował publiczności lokalne układy taneczne. – Dziękujemy za kilka dni bez sygnałów alarmowych, bez godziny policyjnej i z włączonymi światłami w nocy – mówiła reprezentantka grupy.

Pod koniec pikniku przedstawiciele poszczególnych samorządów ruszyli w odwiedziny stoisk swoich kolegów i koleżanek z innych zawodów zaufania publicznego. Były angażujące rozmowy o palących problemach, ale także dużo uśmiechów i życzliwości. Prowadzący wydarzenie przysłuchiwał się tym debatom, dając możliwość zaprezentowani swoich przemyśleń na forum.

– Inicjatywa jest bardzo cenna, ponieważ nie tylko pozwala na pokazanie zawodów zaufania publicznego społeczeństwu i uświadomienie, jak często ma okazję do styczności z nimi na co dzień, ale co więcej, pozwala na integrację pomiędzy tymi zawodami. Miło się obserwuje jak podczas pikniku żołnierz odwiedza stoisko pielęgniarek, weterynarz odwiedza komorników, a przede wszystkim inżynier i pozostałe zawody zaufania odwiedzają radców – zauważył radca prawny Tomasz Palak, członek Komisji Promocji Zawodu KRRP.

II Piknik Rodzinny Zawodów Zaufania zakończył się chwilę po godzinie 16. Samorządy osiągnęły swój zamierzony cel – wyszły do społeczeństwa i zaprezentowały się szerokiemu gronu odbiorców. Najlepszym podsumowaniem wydarzenia niech będą słowa rezolutnego Karola, który powiedział do mamy: „jak dorosnę, chcę być prawnikiem i pomagać ludziom”.

Fot.: Krzysztof Chodyka

Zobacz także