Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych na Forum Ekonomicznym w Krynicy 

Rynek ubezpieczenia ochrony prawnej od lat dobrze funkcjonuje na Zachodzie. A jak wygląda to w Polsce? Według badań, w Niemczech około 80% firm ma dostęp do obsługi prawnej. Dla porównania w Polsce to zaledwie 3%. W rozmowie na temat ubezpieczenia ochrony prawnej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestniczyli przedstawiciele wielu zaangażowanych stron: firm ubezpieczeniowych, kancelarii prawnych, przedsiębiorstw, a także wymiaru sprawiedliwości.

Podczas debaty na Forum Ekonomicznym środowisko radców prawnych reprezentował Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Ze strony ubezpieczycieli głos zabrał m.in. Daniel Kaliszuk, członek zarządu InterRisk TU SA, Piotr Skorupa z D.A.S. oraz Antje Fedderke, sekretarz generalny RAID (Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Ochrony Prawnej). Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan mówił natomiast w imieniu przedsiębiorców. W rozmowie uczestniczył również Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz. Panel moderowała Aleksandra Wysocka, redaktor zarządzająca „Gazety Ubezpieczeniowej”.
– Nadmiar obowiązków prawnych w połączeniu z wysokimi kosztami usług ogranicza dostęp małych i średnich przedsiębiorstw do kompleksowej obsługi prawnej. Mniejsze firmy nie mają szans konkurować z większymi korporacjami, które często posiadają własne, rozbudowane działy prawne – tłumaczył Piotr Skorupa.
Antje Fedderke opowiadała o stale zmieniającej się, coraz bogatszej i bardziej elastycznej ofercie ubezpieczeń, która musi nadążać za potrzebami rynku. – W ramach ubezpieczenia ochrony prawnej mamy dostęp do radców prawnych i adwokatów. Jest to profesjonalna opieka prawna, której koszty są znacząco niższe, niż w przypadku outsourcingu. Ubezpieczone są zarówno koszty mediacji, jak i całego postępowania sądowego – dodała.
Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się co do tego, że istnieje pilna potrzeba budowania kultury prawnej i tworzenia przyjaznego klimatu wokół narzędzia wspierania przedsiębiorców, jakim jest ubezpieczenie ochrony prawnej.

Źródło: Forum Ekonomiczne w Krynicy

fot. Forum Ekonomiczne w Krynicy

Zobacz także