Radcowie prawni na Pol’and’Rock 2023 – relacja

4 dni, kilkanaście spotkań i inspirujących rozmów na ważne tematy, ponad 20 tysięcy osób i mnóstwo pozytywnej energii – tak w skrócie można podsumować obecność radców prawnych na 29. Pol’and’Rock Festivalu. 

Środowisko radcowskie przez cały czas trwania festiwalu działało w Strefie Warsztatów ASP – specjalnej przestrzeni festiwalowej przeznaczonej na działania twórcze, debaty, dyskusje i zabawę, zagospodarowanej przez organizacje społeczne, instytucje i samorządy.

Rozmowy ważne i ważniejsze

Namiot Radców Prawnych stał się przestrzenią do spotkań i rozmów na ważne i doniosłe prawnie tematy z uczestnikami festiwalu. Ich gospodarzami byli radcowie prawni z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu oraz Krajowej Izby Radców Prawnych. Gościnnie wystąpili radcowie z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Koszalinie. Spotkania te cieszyły się ogromną popularnością – przez 4 dni wzięły w nich udział tłumy uczestników festiwalu. Pierwszego dnia r.pr Marika Kabacińska przyciągnęła do radcowskiego namiotu młodych ludzi zainteresowanych prawami zwierząt – jej wystąpienie dało odpowiedź na pytanie, czy więź emocjonalna człowieka ze zwierzęciem podlega ochronie prawnej. Sporo pytań od publiczności pojawiło się także w dyskusji o prawach konsumenta w internecie – którą poprowadził radca prawny Grzegorz Antonowicz.

Spotkania podczas festiwalu były także świetną okazją do promocji zawodu radcy prawnego. Kim jest i czym się zajmuje radca prawny wyjaśnił m.in. r.pr. Jarosław Matuszak w pierwszym dniu festiwalu.

Drugiego dnia festiwalu r.pr. Maciej Kosarzycki wraz z r.pr. Aleksandrą Profaską rozwiewali wątpliwości związane z odszkodowaniami za odwołane loty i nieudane wakacje. Dzięki tym warsztatom festiwalowicze dowiedzieli się jak się zachować przy odmowie wpuszczenia na pokład samolotu w razie opóźnienia lotu oraz jego odwołania. Wyjaśnione zostało również jakie prawa przysługują pasażerowi linii lotniczych oraz uczestnikowi imprezy turystycznej, a także co robić w przypadku nieudanych wakacji. Radcowie prawni Dorota Strzesak i Jarosław Matuszak z kolei wyjaśniali zainteresowanym jak można bezpiecznie wyjść z długów oraz jakie są plusy i minusy upadłości konsumenckiej. Kierownik Radcowskiego Namiotu na Pol’and’Rock Festiwal, r.pr. Michał Pankiewicz radził, jak skutecznie angażować się w inicjatywy lokalne i jak rozmawiać z władzami, a r.pr. Bartosz Opaliński wciągnął do dyskusji osoby zainteresowane wiedzą o tym, jakie obowiązki ma policja i jakie prawa zatrzymany – w razie takiej sytuacji.  W dyskusji wziął także udział były funkcjonariusz policji dzieląc się z uczestnikami swoim długoletnim doświadczeniem związanym z przeprowadzaniem interwencji policyjnych. W piątek uczestników festiwalu do naszego namiotu przyciągnęła m.in. dyskusja na temat faktów i mitów związanych z pobytem cudzoziemców i uchodźców w Polsce – którą poprowadziły radczynie prawne: Magdalena Bartosiewicz i Patrycja Mickiewicz. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się m.in. nad tym, czy łatwo być cudzoziemcem w Polsce. Gospodyniami warsztatu „Work-life balance – co to jest i jakie ma znaczenie dla prawa pracy” o tym jak pogodzić karierę z udanym życiem prywatnym były mec. Paulina Serafin-Mróz i mec. Marta Pawlicka. Debatowano jak dążyć do zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym oraz prywatnym. Radczynie prawne przedstawiły również najnowsze zmiany w prawie pracy wdrażające dyrektywę 2019/1158 z dn. 20.06.2023 r. potocznie nazywanej „dyrektywą work-life balance”.

Piątkowym hitem strefy warsztatów ASP było spotkanie z Marszałkiem Sejmu II kadencji i radcą prawnym Józefem Zychem – znanym i cenionym politykiem i prawnikiem. Na jego lekcję demokracji przybyły prawdziwe tłumy! Gospodarzami spotkania z r.pr. Józefem Zychem byli r.pr. Maciej Bedyński i r.pr. Andrzej Pieścik oraz ad hoc r.pr. Zbigniew Tur. Jak magnes uczestników festiwalu przyciągnął także warsztat przedstawiciela młodego pokolenia – znanego youtubera i tiktokera, autora kanału „Prawo Marcina” prawnika Marcina Kruszewskiego. 

W ostatnim dniu festiwalu dyskusję na temat prawnych aspektów egzorcyzmów poprowadzili radcowie prawni: Bartosz Opaliński, Liliana Chmiel-Nowacka oraz Krzysztof Jóźwiak. Podczas warsztatu z egzorcyzmów spontanicznie dołączyli do nas i wzięli udział w dyskusji dwaj księża. O granicach i możliwościach sztucznej inteligencji z festiwalowiczami rozmawiali radcowie: Maciej Bedyński, Tomasz Palak i Krzysztof Jóźwiak. Jednym z tematów była także sytuacja obywateli Ukrainy w Polsce. Moderatorami tej dyskusji były radczynie prawne: Patrycja Mickiewicz oraz Magdalena Bartosiewicz, które przedstawiły uczestnikom aktualne wyzwania prawne, z którymi mierzą się w Polsce osoby, które przybyły z Ukrainy w związku z wojną. W namiocie radców rozmawiano także o wolnościach i ograniczeniach właścicieli i użytkowników nieruchomości. Ekspertką w tym zakresie była r.pr. Aneta Bardyga-Szałek.

Również w sobotę sztandarowy woodstockowy konkurs Namiotu Radców Prawnych wspierał wokalista i lider zespołu Łydka Grubasa. To wydarzenie przyciągnęło do naszego namiotu prawdziwe tłumy. Następnie r.pr. Tomasz Palak, r.pr. Krzysztof Jóźwiak i r.pr. Michał Pankiewicz wraz z tym znakomitym gościem prowadzili w Namiocie Warsztatowym ASP warsztat o granicach wolności wypowiedzi artystycznej. Zajęcia cieszyły się bardzo dużą frekwencją, wiele też było pytań od publiczności.

Wszystkie rozmowy, które odbyły się Namiocie Radców Prawnych cieszyły się ogromną popularnością wśród festiwalowiczów. Nie przeszkadzał im padający deszcz czy brak miejsc siedzących.

Podczas festiwalu radcowie prawni byli aktywni także poza Namiotem Radców Prawnych. Ważne wydarzenia z naszym udziałem odbywały się także poza Namiotem Radców Prawnych – zostaliśmy zaproszeni przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich do udziału w debacie o cyberprzemocy, w której udział wzięła r. pr. Marika Kabacińska, zasiadając w panelu dyskusyjnym z pozostałymi ekspertami. Debata miała na celu zwrócenie uwagi na to, że cyberprzemoc to poważne zagrożenie dla dotkniętej nią osoby, którego nie można lekceważyć. Podczas dyskusji poruszone zostały kwestie z zakresu psychologii, socjologii, a także odpowiedzialności prawnej i możliwości wykorzystania instytucji prawa w celu zapobiegania i zwalczania cyberprzemocy.

W piątek r.pr. Marta Kruk wspólnie z panelistkami: Lusine Duryan, kierowniczką działu Avalon Kids oraz Moniką Tichy, Fundacja Lambda Polska, a także prowadzącą dr hab. Aleksandrą Szczerbą z Zespołu ds. Równego Traktowania w Biura RPO, uczestniczyły w debacie w pt. „Rodzicielstwo niejedno ma imię”.  Radczyni prawna Marta Kruk wyjaśniła zróżnicowaną sytuację prawną rodziców w kwestiach macierzyństwa oraz urlopów rodzicielskich ze względu na formę zatrudnienia – umowa o pracę, własna działalność gospodarcza. Pani Mecenas w dyskusji nakreśliła również zasady odmiennej pomocy od państwa przysługującej rodzicom w opiece nad chorym dzieckiem, w tym również dzieckiem niepełnosprawnym. Temat dyskusji w namiocie RPO był idealną okazją do nawiązania do realizowanego m.in. przez KIRP projektu i wkładu radców prawnych w powstawanie pierwszego w Polsce słownika wyrażeń prawnych w polskim języku migowym.

Prawo dla każdego

Jednak rozmowy to nie jedyna atrakcja Namiotu Radców na Pol’and’Rock Festiwal.  Radcowie prawni prezentujący KIRP oraz okręgowe izby radców prawnych przygotowali bogaty program aktywności dla małych i dużych. Jak co roku, każdy z uczestników festiwalu w ramach poradni #zapytajradcę mógł bezpłatnie uzyskać wyjaśnienie dla nurtujących go spraw związanych z prawem.

Ponadto festiwalowicze mogli wziąć udział w konkursach, grach i zabawach, działaniach edukacyjnych, a najmłodsi także warsztatach szycia tóg. Codziennie także obracało się Koło Tortury, które cieszyło się olbrzymim powodzeniem! Festiwalowicze mogli sprawdzić swoją znajomość prawa. Ostatniego dnia festiwalu najmłodsi uczestniczy mogli zobaczyć przedstawienie „Chrumka staje przed sądem” przygotowane przez radców prawnych: Aleksandrę Profaska (reżyseria) i Macieja Kosarzyckiego (scenariusz) przy udziale Doroty Strzesak, Jarosława Matuszaka, Macieja Bedyńskiego, Mariki Kabacińskiej, a także Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia” oraz IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich.

Dziękujemy wszystkim radcom prawnym wolontariuszom, którzy przygotowali i zrealizowali program Namiotu Radców Prawnych pracując codziennie w pocie czoła od 10:00 do 20:00 i dzieląc trudy życia pola namiotowego z resztą uczestników festiwalu – w szczególności z OIRP PoznańKrajowa Izba Radców Prawnych i OIRP Koszalin. Dziękujemy gościom specjalnym – Marszałkowi Sejmu Józefowi Zychowi, Prawo Marcina, Hipisowi – wokaliście zespołu Łydka Grubasa za warsztat o granicach sztuki oraz wszystkim, którzy odwiedzili nasz Namiot w ciągu tych intensywnych 4 dni. Dziękujemy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich za dwie ciekawe debaty z udziałem naszych radczyń prawnych na tematy istotne z punktu widzenia ochrony praw człowieka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich za współtworzenie przedstawienia dla dzieci „Świnka Chrumka przed sądem”, a także Fundacji WOŚP i całemu zespołowi Pol’and’Rock Festival za możliwość uczestnictwa w strefie ASP. Na koniec szczególne podziękowania kierujemy do r. pr. Michała Pankiewicza – pomysłodawcy i koordynatora akcji Namiot Radców na Pol’and’Rock Festiwal.

#szukajradcy w mediach i w Internecie

Trzeba również wspomnieć, że festiwalowe stoisko radców prawnych cieszyło się również zainteresowaniem przedstawicieli mediów, zaś r.pr. Michał Pankiewicz oraz r.pr. Tomasz Palak zostali zaproszeni do festiwalowego radia.

Wszyscy Ci, którzy nie mogli wziąć udział w festiwalu mogli poczuć jego atmosferę śledząc relacje w social mediach oraz na stronie internetowej OIRP w Poznaniu oraz KIRP. Codzienne relacje śledziło kilkanaście tysięcy obserwatorów! Dziękujemy, że byliście z nami na żywo i online! Do zobaczenia za rok!

Zobacz także