Radcowie prawni, zawód zaufania publicznego – wywiad z mec. Agnieszką Gajewską-Zabój, Sekretarz KRRP

Z czym wiąże się wykonywanie zawodu zaufania publicznego? Jakie tematy zostaną poruszone podczas konferencji Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego 12 września? Dlatego tak ważna jest tajemnica zawodowa i jej poszanowanie? Na pytania o funkcjonowanie zawodów zaufania publicznego odpowiada Sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych Agnieszka Gajewska-Zabój.

Radcowie prawni, pielęgniarki, lekarze, doradcy podatkowi, inżynierowie budownictwa, fizjoterapeuci, aptekarze – to zawody zaufania publicznego. Z czym wiąże się wykonywanie profesji znajdującej się w tym zacnym gronie?

Na pewno z wielką odpowiedzialnością za sprawy najważniejsze dla obywateli, tj. zdrowie, życie, bezpieczeństwo, czy sprawy majątkowe. Wykonywanie każdego z tych zawodów to nie tylko praca, można powiedzieć, że jest to służba, która opiera się nie tylko na wiedzy, wykształceniu i kwalifikacjach, ale także – a może przede wszystkim na zaufaniu. Niezależnie od rodzaju zawodu zaufania publicznego nasi klienci powierzają nam swoje sprawy i oczekują nie tylko pomocy, ale także zapewniania bezpieczeństwa i poufności. Dlatego tak ważna jest tajemnica zawodowa i jej poszanowanie, zarówno przez osoby wykonujące zawody zaufania publicznego jak i przez podmioty władzy publicznej. Tajemnica stanowi podstawę zaufania. Naszym kluczowym zadaniem, poza profesjonalną pomocą jest ochrona powierzonych nam dóbr, praw, wolności i informacji dotyczących naszych klientów czy pacjentów.

Mimo tak dużej różnorodności, sporo was łączy: misja społeczna, profesjonalizm, tajemnica zawodowa. Czy w związku z tym jest też pole do współpracy?

Tak, tych spraw pojawia się coraz więcej. Dotyczą one szczególnie ochrony niezależności zawodów zaufania publicznego ale też potrzeby wspólnego budowania w świadomości społecznej zaufania do naszych profesji. Dlatego też  w 2021 roku 16 samorządów powołało Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Wspólnie uznaliśmy, że mówiąc jednym głosem możemy znacznie więcej.  Zawiązując Porozumienie stworzyliśmy przestrzeń do wymiany doświadczeń i poglądów.

Czy temu także ma służyć konferencja Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, która odbędzie się 12 września?

Między innymi tak. Jak pan słusznie zauważył, są obszary wspólne dla wszystkich zawodów zaufania publicznego. To organizacja samorządów zawodowych, podstawowe zasady funkcjonowania, rola w społeczeństwie. W związku z tym w wielu obszarach mierzymy się z podobnymi wyzwaniami i problemami. A tak jak wspomniałam, porozumienie powstało właśnie po to, żeby wspólnie stawiać im czoła i wypracowywać rozwiązania. Podczas konferencji 12 września rozmawiać będziemy o gorącym ostatnio temacie wśród przedstawicieli zawodów zaufania publicznego, czyli o przypadkach ograniczania lub naruszania tajemnicy zawodowej oraz ingerencji w funkcjonowanie samorządów zawodowych, których niezależność gwarantuje konstytucja. Rozmawiać będziemy także  o wizerunku i postrzeganiu osób wykonujących zawód zaufania publicznego oraz ich roli w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

O relacje ze społeczeństwem zatroszczycie się też państwo w inny sposób. Krótko mówiąc zaufani wyjdą do ludzi…

16 września zapraszamy mieszkańców Warszawy i nie tylko na Piknik Zawodów Zaufania Publicznego, który odbędzie się przy Multimedialnym Parku Fontann. Gwarantujemy wiele atrakcji dla dużych i małych. Chcemy pokazać kim jesteśmy, czym się zajmujemy, w czym możemy pomóc i – co najważniejsze – że jesteśmy blisko obywateli i że można na nas liczyć.

Zobacz także