Radczynie prawne na XIV Ogólnopolskim Kongresie Kobiet we Wrocławiu

Przez dwa kongresowe dni radczynie prawne udzielały porad prawnych pro bono, prowadziły działania na rzecz edukacji prawnej i obywatelskiej oraz popularyzowały wiedzę o zawodzie radcy prawnych i wyszukiwarce szukajradcy.pl. XIV Ogólnopolski Kongres Kobiet odbył się we Wrocławiu w dniach 8-9 października. 

Przedstawicielki samorządu radcowskiego, Krajowej Izby Radców Prawnych i Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, uczestniczyły w debatach eksperckich. W sobotę r.pr. Angelika Kimbort wzięła udział w dyskusji na temat ekofeminizmu, przeprowadzonej w ramach Centrum Zielone. Tego samego dnia radczynie prawne Marta Kruk, Martyna Rzechowska i Aleksandra Pakuła przeprowadziły prezentację połączoną z konkursem pt. „poPRAWNA Ona, czyli krótka historia o bezpieczeństwie prawnym kobiet”, której celem było podnoszenie świadomości prawnej kobiet w różnych aspektach życia, tj. praca, związki, biznes czy czas wolny. W niedzielę, w ramach Centrum Przywództwa, odbyła się debata „Kwoty i przywództwo kobiet w biznesie”, w której w wystąpiła r.pr. Izabela Konopacka z OIRP we Wrocławiu, natomiast w dyskusji Centrum 1000, pt.: „Mieszkanie prawem czy towarem? O samorządowych politykach mieszkaniowych” uczestniczyła r.pr. Dorota Seweryn-Stawarz z OIRP we Wrocławiu.

Jednym z najważniejszych tematów wrocławskiego Kongresu Kobiet była wojna w Ukrainie – zagadnieniom migracji i pomocy uchodźcom została poświęcona debata pt. „Pomagania jest legalne – na ramionach kobiet”, zorganizowana w ramach Centrum Kobiety w Drodze. Wzięła w niej udział r.pr. Magdalena Bartosiewicz, koordynatorka Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej KRRP, które udziela pomocy prawnej osobom poszkodowanym wojną w Ukrainie poprzez ogólnopolską infolinię oraz ulokowane w całym kraju punkty informacji prawnej.

Stoisko prowadzone przez przedstawicielki samorządu radcowskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem – udzielano na nim bezpłatnych porad prawnych, przeprowadzono działania popularyzujące zawód radcy prawnego oraz ogólnopolską wyszukiwarkę szukajradcy.pl, a w sobotę radczynie prawne zorganizowały na nim loterię nagród pod hasłem „40 upominków na 40-lecie samorządu radców prawnych”.

XIV Ogólnopolski Kongres Kobiet pod hasłem przewodnim „Moc jest w nas! Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji” odbył się w dniach 8-9 października we Wrocławiu w Hali Stulecia i Wrocławskim Centrum Kongresowym.

 

      

Zobacz także