Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Seniorzy na Podlasiu

Seniorzy na Podlasiu

Tym razem do Białegostoku przyjechali radcowie prawni seniorzy. Piąte, ostatnie w tym roku ogólnopolskie spotkanie integracyjne odbyło się w dniach 26–30 września w hotelu Podlasie i uczestniczyło w nim 60 osób reprezentujących 11 okręgowych izb radców prawnych – Katowice, Zieloną Górę, Lublin, Kielce, Bydgoszcz, Toruń, Rzeszów, Warszawę, Łódź, Olsztyn, Wrocław.

Celem spotkania było oczywiście przede wszystkim poznanie się, integracja, wymiana myśli, wspomnienia, miłe wspólne spędzenie kilku dni, lecz także poznanie Białegostoku i okolic.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy z przewodnikiem miasto Białystok – założenia pałacowo-ogrodowe Branickich wraz z Muzeum Farmacji, pałacyk Gościnny, katedrę pw. Wniebowzięcia NMP, rynek miejski z ratuszem, fragment Szlaku Esperanto i Wielu Kultur, sobór św. Mikołaja. Potem pojechaliśmy do Choroszczy zwiedzić letnią rezydencję Branickich. Tego dnia byliśmy też w Tykocinie, gdzie zwiedzaliśmy muzeum w synagodze, plac Czarnieckiego, kościół Św. Trójcy i odbudowany zamek Zygmunta Augusta.

Następnego dnia pojechaliśmy szlakiem tatarskim, aby obejrzeć Supraśl (Muzeum Ikon), Igryły (wioska Cyganów), Sokółkę, Bohoniki, Malawicze Górne, Starą Kamionkę, Wierzchlesie, Talkowszczyznę, Krynki, Nietupę,  Kruszyniany, Waliły. Duże wrażenie zrobił na nas klasztor w Supraślu, meczet w Bohonikach oraz Kruszynianach, cmentarz muzułmański w Bohonikach  (jeden z trzech w Polsce). Oczywiście degustowaliśmy potrawy tatarskie w Domu Pielgrzyma w Bohonikach.

W ostatnim dniu wycieczki pojechaliśmy do Białowieży, gdzie oglądaliśmy Muzeum Przyrodniczo-Leśne, park pałacowy i rezerwat pokazowy żubrów. Zwiedzaliśmy też prawosławny sobór Św. Trójcy w Hajnówce. Wycieczkę zakończyliśmy przejazdem do najważniejszego miejsca kultu prawosławia w Polsce – Grabarki. Weszliśmy  na Górę Świętą, gdzie znajdują się tysiące krzyży i drewniana Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Mimo napiętego programu wycieczkowego znaleźliśmy czas, aby odwiedzić radców prawnych seniorów w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Białymstoku. Powitali nas i ugościli  serdecznie Dziekan Andrzej Kaliński, członek Prezydium KRRP Bazyli Zacharczuk, Przewodniczący Klubu Seniora Leszek Synoradzki oraz  koleżanki i koledzy radcowie prawni z Klubu Seniora. Podczas naszego spotkania każdy wieczór spędzaliśmy razem, śpiewając, bowiem grupa koleżanek i kolegów z Katowic pod przewodnictwem Danuty Kubicy nie tylko wyposażyła wszystkich w śpiewniki, lecz także zapewniła akompaniament.

To było piękne spotkanie, pełne wrażeń i nowych znajomości. Nie odbyłoby się bez pomocy KRRP, która sfinansowała koszty autokaru, pilota i przewodników, za co serdecznie dziękujemy.

Helena Oprzyńska-Pacewicz
Przewodnicząca Rady Klubów Seniora przy Kapitule Funduszu Seniora KRRP

Fot. Andrzej Ksokowski

Fot. Andrzej Ksokowski

Fot. Andrzej Ksokowski

Fot. Andrzej Ksokowski

Fot. Andrzej Ksokowski