Spotkanie Oleksandry Matwijczuk z prawnikami Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej KIRP

W siedzibie Krajowej Izby Radców Prawnych na zaproszenie Prezesa KRRP Włodzimierza Chróścika odbyło się spotkanie Oleksandry Matwijczuk, prawniczki walczącej o prawa człowieka w Ukrainie, aktywistce na rzecz reform demokratycznych, przewodniczącej Centrum Wolności Obywatelskich w Kijowie – organizacji, która w 2022 roku została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla – z prawnikami Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej KIRP i przedstawicielami samorządu radcowskiego.

 – Statystyki są imponujące, wśród ludzi, którzy znaleźli schronienie w Polsce nasze CKPP jest znane z pomocy, którą świadczy na rzecz obywateli Ukrainy. Tak jak można było oczekiwać, pierwsza, spontaniczna pomoc Polaków dla sąsiadów z Ukrainy nieco osłabła z czasem. Ale dopóki starczy nam środków, będziemy kontynuowali nasze wsparcie i działalność Centrum. Proszę o podzielenie się tą informacją o działaniu Centrum wśród innych organizacji w Ukrainie. Jeśli będziecie potrzebowali jakiejkolwiek pomocy, czy jako organizacja, czy jako naród Ukraiński – zawsze możecie liczyć na wsparcie polskich radców prawnych – mówił Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik.

– Nasze centrum powstało z inicjatyw radców prawnych w listopadzie 2021 roku, gdy zaczął się kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Zebraliśmy radców prawnych, którzy chcieli świadczyć pomoc pro bono i założyliśmy punkt pomocy prawnej w Hajnówce, blisko strefy zamkniętej przy granicy. Radcowie pracowali w Hajnówce współpracowali z aktywistami, pomagali osobom, którzy próbowali przejść granice, w złożeniu wniosków o ochronę prawną. Świadczyliśmy tę pomoc do końca lutego. Gdy kończyliśmy prace w Hajnówce postanowiliśmy przerzucić część naszych sił i nasze zaangażowanie, żeby pomóc na granicy osobom uciekającym z Ukrainy. Postanowiliśmy założyć infolinię prawną, która miała służyć dostarczeniu informacji prawnej osobom, które schroniły się w Polsce. Od czerwca 2022 roku do końca sierpnia 2023 dzięki prawniczkom zostało udzielonych ponad 15 tyś. konsultacji prawnych

Oprócz konsultacji pomagamy też w indywidualnych sprawach, w których potrzebne jest pełnomocnictwo przed sądami czy urzędami państwowymi. Taką pomoc świadczą już polscy radcowie prawni. Tego typu spraw poprowadziliśmy już ponad 100 – wyjaśniła koordynatorka CKPP r. pr. Magdalena Bartosiewicz.

– Jestem pod wrażeniem waszej pracy i pomocy. Te dane o udzielonym wsparciu prawnym od polskich radców prawnych są imponujące. Bardzo wam za to dziękuję. Takie inicjatywy jak wasza mają charakter strategiczny, są elementem walki ze złem i totalitaryzmem. To także przykład tego, jak potężna rzeczą jest solidarność, która ma charakter transgraniczny. Zajmuję się dokumentowaniem zbrodni rosyjskich od 9 lat. Wiem, ze ból ludzi, którzy ucierpieli w wyniku tych zbrodni jest zrozumiały dla wszystkich bez względu na narodowość, język, wyznanie religijne czy poglądy – powiedziała Oleksandra Matwijczuk.

 CKPP podjęło się koordynacji wszystkich dotychczasowych działań samorządu radców prawnych wykonywanych na rzecz uchodźców z Ukrainy, w tym we współpracy z koordynatorami regionalnymi – współkoordynowania działań 19 Okręgowych Izb Radców Prawnych.

Na przełomie marca i kwietnia 2022 r. otwarto infolinię +48 800 088 544 z informacją prawną. Porady prawne udzielane były przez wolontariuszy – najpierw polskich prawników, a następnie w związku z potrzebą znajomości języka ukraińskiego i rosyjskiego – rozpoczęto współpracę z prawniczkami ukraińskimi, która trwa do dzisiaj.

Jednocześnie założona została strona internetowa https://legalaidpoland.org/, na której w czterech językach – ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim – publikowane są aktualności dotyczące zmian w prawie cudzoziemskim i uchodźczym, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także przydatne linki i wzory dokumentów.

Fot.: Piotr Gilarski

Zobacz także