Uroczyste ślubowanie aplikantów radcowskich

W dniu 15 stycznia br., już po raz piąty, odbyło się uroczyste spotkanie aplikantów – przedstawicieli 19 okręgowych Izb radców prawnych, którzy najlepiej zdali egzamin na aplikację radcowską. Aplikanci symbolicznie ślubowali w obecności prezesa KRRP, członków prezydium oraz zaproszonych gości.

W spotkaniu udział wzięli także: Iwona Kujawa dyr. Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej, Magdalena Szymańska, wicedyrektor tegoż departamentu, Rafał Dzyr, zastępca dyr. ds. aplikacji Krajowej szkoły Sądownictwa i Prokuratury, dziekani, wicedziekani oraz członkowie prezydium KRRP, byli prezesi KRRP – Andrzej Kalwas oraz Zenon Klatka. W spotkaniu wziął także udział Ignas Vegele, prezes adwokatury litewskiej.

Gościem specjalnym tego uroczystego spotkania był Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W trakcie spotkania prezes Dariusz Sałajewski powiedział m. in.: chciałbym abyście kształtowali – i to jest moje życzenie – umiejętności w zawodzie, który wybraliście. Taką umiejętnością, a nawet więcej, wartością jest niezależność, która winna cechować każdego profesjonalnego prawnika. Niezależność nie jest jedynie cechą zawodu radcy prawnego przyszłego waszego zawodu, ale jest to także jedna z podstawowych wartości o bardziej uniwersalnym znaczeniu. (…) W rocie przysięgi, którą będziecie składać po egzaminie radcowskim będziecie się zobowiązywać do umacniania porządku prawnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Do tego bardzo potrzebna jest niezależność.

Iwona Kujawa powiedziała m. in.: jesteście już na innym etapie swojej drogi zawodowej. Rozpoczynacie szkolenie zawodowe przygotowujące was do wykonywania zawodu radcy prawnego. Z drugiej strony Panie Prezesie, dostaje pan znakomicie przygotowanych magistrów prawa. Z naszych statystyk , które prowadzimy zawsze po egzaminach wynika bowiem, że niemal połowę aplikantów radcowskich stanowią absolwenci, którzy mają ocenę bardzo dobrą lub dobrą na dyplomie. Samorząd radców prawnych dostaje więc do dalszego szkolenia dobrze przygotowanych absolwentów posiadających stosowną wiedzę w dziedzinie prawa. Waszą rolą jest dalsze szlifowanie tych diamentów i uczenie wykonywania zawodu radcy prawnego. Bycie radcą to nie tylko powód o dumy, ale – pamiętajcie państwo, że to także pewien obowiązek, który przyjmujecie na siebie.

W imieniu dziekanów okręgowych izb radców prawnych nowych aplikantów przywitała Helena Górniak dziekan rady OIRP w Kielcach: serdecznie państwa witamy i przyjmujemy do naszej wspólnej rodziny radcowskiej. Rozpoczynacie państwo kolejny etap swojego życia. Życzymy z całego serca, aby jej okres był dla państwa kapitałem w życiu. Aby wiedza teoretyczna jak i praktyczna doprowadziła państwa do egzaminu końcowego.

Wykład inauguracyjny wygłosił Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Już wkrótce zapis wideo wystąpienia prezesa Stępnia będzie dostępny na naszych stronach.

Zobacz także