Prezes KRRP na antenie TVN 24

Prezes KRRP r.pr. Dariusz Sałajewski był w dniu  27 kwietnia br. gościem porannego programu informacyjnego „Wstajesz i wiesz” nadawanego w TVN 24. Zapytany przez dziennikarza prowadzącego program m.in. o to, które ze skierowanych w ostatnim czasie do Trybunału Konstytucyjnego wniosków o rozpatrzenie zgodności ustaw z Konstytucja, najbardziej dotyczą sytuacji zawodu radcy prawnego Dariusz Sałajewski odpowiedział:
„To niewątpliwie wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący ostatniej nowelizacji ustaw o Policji i innych służbach specjalnych. Nowela ta w opinii samorządu radców prawnych – którą wyrażał na etapie prac legislacyjnych – w zakresie dozwolonych działań służb przy prowadzeniu kontroli operacyjnej, narusza jedną z  podstawowych zasad   wykonywania zawodów radcy prawnego i adwokata, jaką jest  tajemnica zawodowa. Pamiętać trzeba bowiem, że nie jest ona przywilejem tych zawodów, ale obywateli i podmiotów, którym udzielana jest  pomoc prawna.”

Prezes KRRP komentował również skutki przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego uchwały z dnia 26 kwietnia br. w sprawie stosowania się  przez sądy powszechne przy orzekaniu do niepublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Zobacz także