Najlepsi negocjatorzy wśród aplikantów radcowskich wybrani
Kolejna edycja Turnieju Negocjacyjnego dla aplikantów radcowskich za nami. 15 kwietnia 2021 roku trzy zespoły, które zwyciężyły w I etapie wydarzenia, pokonując 48 drużyn z całej Polski, zmierzyły się w rozgrywce finałowej on-line. Obserwatorami zmagań byli m.in. Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik, prof. Jerzy Stępień, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, r. pr. Maciej Bobrowicz oraz r. pr. Waldemar Koper. Turniej Negocjacyjny zorganizowała Krajowa Izba Radców Prawnych.
– Turniej organizujemy od wielu lat, ale teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek aktualne stało się poszukiwanie innych niż sądowe sposobów załatwiania sporów z udziałem naszych klientów. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecnie decyzja o rozstrzygnięciu sprawy przed sądem wiąże się nawet z kilkoma latami oczekiwania na wykonanie prostych czynności procesowych – proces nie zawsze jest zatem najprostszą i najbardziej rekomendowaną formą dochodzenia swoich roszczeń. Dlatego mediacje, sądownictwo polubowne i negocjacje powinny zajmować coraz ważniejsze miejsce w pracy radcy prawnego. Mam dużą satysfakcję z faktu, że w trakcie aplikacji radcowskiej również tworzymy warunki, by rozwijać u naszych aplikantów te ważne umiejętności – mówił podczas rozpoczęcia finałowych rozgrywek Włodzimierz Chróścik, Prezes KRRP.
Już dziewiąty raz z rzędu aplikanci radcowscy mogli sprawdzić swoją wiedzę, a także wykazać się praktycznymi umiejętnościami z zakresu prowadzenia negocjacji. Turniej pomimo nowej on-linowej formy cieszył się popularnością. – To, że w tym roku udało nam się spotkać w takiej formule, jest budujące. Kontynuujemy konkurs, który ma swoją historię, ma renomę, między innymi dzięki temu, że mamy takie zacne grono jury – przywitał gości nadzorujący wydarzenie Zbigniew Tur, Wiceprezes KRRP.
Trzy najlepsze drużyny prezentowały swoje umiejętności negocjacyjne w obecności gości honorowych i ekspertów, którzy w ubiegłych latach zasiadali w jury konkursu: byłego Prezesa KRRP – Macieja Bobrowicza, Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw – Waldemara Kopra, Sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku – prof. Jerzego Stępnia, byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz Przewodniczącego Komisji Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP – Tomasza Parkasiewicza.
– Poziom tego turnieju i finałów, które miałem okazję obserwować jest bardzo wysoki i sprawia mi to radość, szczególnie w tych trudnych czasach dla prawników. Nie mam wątpliwości co do tego, że tak wysoko wykwalifikowani przyszli radcowie prawni, których tu spotykam, na pewno odniosą sukces w życiu zawodowym – mówił były minister sprawiedliwości – Zbigniew Ćwiąkalski.
Turniej miał charakter zespołowy. Etap pierwszy składał się z testów wypełnianych zdalnie przez zgłoszone zespoły aplikantów radcowskich. Trzy najlepsze zespoły zakwalifikowane do II etapu wzięły udział w rozgrywce finałowej on-line, przeprowadzanej w formie trójstronnej gry negocjacyjnej. O statuetkę, nagrody rzeczowe i tytuł „Najlepszego Zespołu Negocjacyjnego Turnieju” walczyły: drużyna z OIRP w Poznaniu o nazwie §FPL, drużyna KPW z OIRP w Gdańsku oraz zespół 3K z OIRP w Warszawie. Przygotowanie do gry, runda wstępna, a następnie negocjacje właściwe trwały blisko trzy godziny. Na podstawie wyników uzyskanych podczas gry został wyłoniony najlepszy zespół negocjacyjny. W 2021 r. najlepsza okazała się drużyna z Warszawy w składzie: Kinga Rutkowska (kapitan drużyny), Krystian Gadaj oraz Kamil Plewiński, która uzyskała 273,72 punktu. Szanse były bardzo wyrównane, drużyny wykazały się rozwiniętymi umiejętnościami negocjacyjnymi – drużyna z OIRP w Gdańsku zdobyła 269,12 punktu, a drużyna z OIRP w Poznaniu 262,32 punktu.
– Pragnę pogratulować wszystkim zwycięzcom. Życzę, aby ta dzisiejsza gra przerodziła się w pasję, którą będą Państwo zarażać innych. W ten sposób my, radcy prawni, będziemy coraz lepsi na rynku i mam nadzieję, że rynek to doceni – podsumował Maciej Bobrowicz, były Prezes KRRP.
Udział w Turnieju dał aplikantom możliwość poszerzenia wiedzy dotyczącej procesu negocjacji, sposobów argumentowania oraz szukania źródła konfliktu. Osiąganie porozumień między zaangażowanymi w konflikt stronami, wymaga sprawności i kompetencji, które nabywa się wraz z doświadczeniem, a także w trakcie praktycznych ćwiczeń.