Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / ANKIETA: Praktyka finansowania sporów sądowych przez osoby trzecie

ANKIETA: Praktyka finansowania sporów sądowych przez osoby trzecie

Trwają prace nad regulacją w UE finansowania sporów sądowych przez osoby trzecie. W ramach procesu legislacyjnego prowadzone jest badanie dotyczące funkcjonowania tej praktyki w państwach członkowskich UE. Wyniki badania pomogą Komisji Europejskiej w analizie informacji na temat ram prawnych i praktycznego funkcjonowania finansowania procesów sądowych w Unii Europejskiej, aby ułatwić Komisji wybór przyszłej polityki w tej dziedzinie.

Praktyka finansowania sporów sądowych przez osoby trzecie ma miejsce także w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza finansowania spraw frankowych, o darmowy kredyt konsumencki  i odszkodowawczych przez alternatywnych dostawców usług prawniczych.  Rynek ten nie jest w Polsce uregulowany i nadzorowany przez władze publiczne (aktualnie procedowane jest wprowadzenie tej instytucji po raz pierwszy w prawie krajowym do postępowań grupowych jako wdrożenie dyrektywy 2020/1828). Z punktu widzenia odbiorców usług pomocy prawnej nie jest to sytuacja prawidłowa. Powoduje to również pojawianie się we współpracy radców prawnych z tymi dostawcami naruszeń zasad wykonywania zawodu lub etyki zawodowej, skutkujących ich odpowiedzialnością wobec klientów i dyscyplinarną. Istotne jest więc jaki ostateczny kształt przybierze wspomniana regulacja. Mogą mieć na to wpływ także wyniki badania ukazujące rzeczywisty obraz działalności takich osób w Polsce, a także związane z nią negatywne skutki. Szczególnie istotna jest Państwa opinia co do tego: czy wszystkie proponowane w projekcie rozwiązania legislacyjne są uzasadnione leżą w interesie odbiorców usług pomocy prawnej, radców prawnych oraz publicznym, jakie powinny być zasady (w tym ograniczenia) w działaniu takich osób oraz zasady współpracy z nimi radców prawnych – w kontekście zapewnienia zgodności z zasadami wykonywania zawodu i etyki zawodowej, jaki mają Państwo doświadczenia z tego typu współpracy na rynku polskim oraz czy są one pozytywne czy negatywne, czy i jakie możliwości alternatywnego uregulowania takiego komercyjnego finansowania sporów sądowych mogłyby być wykorzystane jako równie skuteczna regulacja.

Zachęcamy zatem wszystkie radczynie prawne i wszystkich radców prawnych, a także aplikantki radcowskie i aplikantów radcowskich do jak najliczniejszego udziału w badaniu. Nie może tutaj zabraknąć głosu naszego środowiska.

Badanie jest otwarte do 6 sierpnia 2024 r., a ankietę w jęz. angielskim należy wypełnić elektronicznie  (pkt I-II i pkt IV) i przesłać korzystając z poniższego adresu https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EC-TPLF-Stakeholder-Survey.

Dla ułatwienia publikujemy poniżej ankietę w jęz. angielskim (pdf) oraz jej nieoficjalne polskie tłumaczenie.