Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Finał IV edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

Finał IV edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

22 uczniów szkół podstawowych, ostatnich klas gimnazjów oraz uczniów szkół średnich przystąpiło w środę 22 maja br. w Warszawie do rozgrywki finałowej IV edycji Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, zorganizowanego przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych.

Ostatni – centralny etap IV edycji konkursu został przeprowadzony w siedzibie Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich 2/4/6 w Warszawie.

W tegorocznym konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Prawnej przy KRRP wzięło udział 426 uczniów z 83 szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 285 uczniów, w tym 223 ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 62 ze szkół ponadpodstawowych. Do etapu centralnego przystąpiło 22 uczniów, w tym 14 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz 8 ze szkół ponadpodstawowych.

Uroczyste rozpoczęcie finału IV edycji konkursu poprzedzone były wystąpieniami Rzecznika SN – SSN Michała Laskowskiego, Wiceprezesa KRRP – r.pr. Leszka Korczaka oraz Dyrektora Centrum Edukacji Prawnej – r.pr. dr Krystyny Babiak.
Jest mi bardzo miło przywitać was, młodych ludzi, którzy startują w konkursie, bo to oznacza, że jesteście ciekawi świata, że chcecie poznać jakąś część rzeczywistości, że nie chcecie się ograniczać do wymagań szkolnych – tymi słowami powitał młodzież rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. – Po drugie jest mi miło przywitać organizatorów konkursu i wszystkie osoby zaangażowane w proces edukacji prawnej, bo wymaga to dużo społecznej pracy. Jest to bardzo ważne, bo edukacja prawna to dziedzina w ostatnich latach nieco zaniedbana i efekty tych zaniedbań widzimy na co dzień. Warto robić takie konkursy. Prawo jest narzędziem, które może temu służyć – dodał.

– Młodzież zrobiła krok w stronę swojej przyszłości – mówił na otwarciu finału r.pr. Leszek Korczak, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.  Wszyscy są zwycięzcami, bo odważyli się postawić na wiedzę i tę wiedzę pogłębiać, a wiedza jest najważniejsza. W życiu mogą się zdarzyć różne zawirowania – można stracić majątek, zaczynać wszystko od początku, ale jeżeli ktoś ma wiedzę, to sobie z przeciwnościami losu poradzi. Posiadanie wiedzy powoduje to, że ludzie nie boją się zmian i mogą pracować we Wrocławiu, w Warszawie, Amsterdamie czy gdziekolwiek. Życzę wam, żebyście mogli wybrać sobie miejsce pracy w dowolnym miejscu świata. Skoro znaleźliście czas na edukację prawną, która nie daje żadnych punktów, zainwestowaliście w wiedzę i postanowiliście ją skonfrontować z innymi, to już osiągnęliście bardzo dużo.

Przed finałowym egzaminem uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie mieli możliwość zwiedzić gmach Sądu Najwyższego, poznać historię jego budowy i zasady funkcjonowania.

O godzinie 11.00 finaliści przystąpili do centralnych eliminacji, odpowiadając na wylosowane pytania przed komisją. Każdy z uczestników mógł otrzymać maksymalnie od 0 do 20 punktów za wypowiedź. Trzech uczestników z najlepszymi wynikami ze szkół podstawowych (i gimnazjów) oraz szkół ponadpodstawowych uzyskało tytuł laureata, a pozostałe osoby zostały finalistami Akademii Konkursu. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne oraz rzeczowe, finaliści zaś dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

Laureaci IV edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie Centrum Edukacji Prawnej, rok szkolny 2018/2019

Kategoria: szkoły podstawowe i gimnazja:

  1. miejsce: Jakub Fortuna
  2. miejsce: Weronika Woźny
  3. miejsce: Weronika Korcala

Kategoria: szkoły ponadpodstawowe

  1. miejsce: Kinga Szymańska
  2. miejsce: Mateusz Kaik
  3. miejsce: Paweł Sarzyński

Wszystkim finalistom dziękujemy za udział, gratulujemy laureatom i zapraszamy do wzięcia udziału w V edycji Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie w roku szkolnym 2019/2020.

 

W finale IV edycji Akademii – Konkursu wzięło udział 22 uczniów szkół podstawowych, ostatnich klas gimnazjów oraz szkół średnich. Fot. Joanna Sito

Finaliści IV edycji Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, od lewej: Paweł Sarzyński, Mateusz Kaik, Weronika Woźny, Weronika Korcala, Kinga Szymańska, Jakub Fortuna. Fot. Joanna Sito