Finał VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie”

Aż 1028 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięło udział w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie”. Do finału, który odbył się 15 maja w Warszawie, zakwalifikowało się 16 uczniów ze szkół podstawowych i 18 ze szkół ponadpodstawowych. Znamy zwycięzców konkursu. Wydarzenie zorganizowała Krajowa Izba Radców Prawnych.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom poprowadziły Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Ewa Gryc-Zerych, nadzorująca z ramienia Prezydium KRRP projekty związane z edukację prawną i członkini Centralnej Komisji Konkursowej r. pr. Marta Kędziora-Wnuk z OIRP we Wrocławiu. W ceremonii uczestniczyli m.in. członkowie Krajowego Komitetu Organizacyjnego Akademii w składzie: r. pr. Agnieszka Chrostowska-Bawoł, r. pr. Anna Pacanowska, r. pr. Karolina Węgrzyńska-Górzyńska. Finalistom towarzyszyli także koordynatorzy ds. edukacji prawnej z poszczególnych Okręgowych Izb Radców Prawnych, nauczyciele i opiekunowie.

– Jest mi bardzo miło gościć państwa w Warszawie. Dziś mamy wyjątkowy dzień – święto edukacji, bo święto edukacji jest wtedy, gdy wygrywa wiedza, a dziś ta wiedza została królową prawa. Bardzo doceniamy wasz wysiłek i trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Wasza ambicja doprowadziła was do finału. Niezmiernie się cieszę, że mamy takich „asów” jak wy i chylę przed wami czoła. Pokonaliście ponad 1000 osób z całej Polski. Posiadacie wiedzę, którą możecie „zagiąć” niejednego prawnika. Jestem z was bardzo dumna. Życzę wam jak najwięcej sukcesów i myślę, że działy prawa i aplikacje stoją przed wami otworem. Dziękuję wam, waszym rodzicom i nauczycielom – powiedziała podczas uroczystości Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Ewa Gryc-Zerych.

Mecenas Agnieszka Chrostowska-Bawoł, Przewodnicząca Krajowego Komitetu Organizacyjnego Akademii, podkreśliła, że jest pod ogromnym wrażeniem wiedzy i odwagi wszystkich finalistów. – Jestem dumna, że w tak młodym wieku podejmujecie próby zgłębienia zagadnień prawnych – dodała.

– Dziękuję wszystkim za wspaniałą rywalizację. Pytania były trudne. To bardzo dobrze, że ten konkurs jest konkursem, który jest tak blisko nas – młodych ludzi. Dobór materiałów pokazuje, że prawo to coś realnego i namacalnego – mówił Jakub Fortuna zwycięzca VIII edycji „Akademii wiedzy o Prawie” w kategorii szkół ponadpodstawowych.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

  • w kategorii szkół ponadpodstawowych:

1. miejsce – Jakub Fortuna 50 pkt. (OIRP w Poznaniu),

2. miejsce – Mateusz Lewicki 49 pkt. (OIRP w Szczecinie),

3. miejsce – Jędrzej Rusinek 48 pkt. (OIRP w Rzeszowie),

Wyróżnienie – Patrycja Fobke (OIRP w Gdańsku), Filip Pytka (OIRP w Krakowie).

  • w kategorii szkół podstawowych:

1. miejsce – Piotr Spychała 50 pkt. (OIRP w Gdańsku),

2. miejsce – Mateusz Radel 49 pkt. (OIRP w Białymstoku),

3. miejsce – Dominik Kujawa 47 pkt. (OIRP w Bydgoszczy),

Wyróżnienie – Michalina Czerpak (OIRP w Warszawie), Karol Bartkowiak (OIRP w Poznaniu).

Laureaci VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie” otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe i pieniężne. Uczniowie, którzy zajęli I miejsca otrzymali po 2000 zł. II miejsca to nagrody w wysokości 1500 zł, a laureatom III miejsca wręczono po 1000 zł. Ponadto wszystkim finalistom „Akademii Wiedzy o Prawie” wręczono nagrody rzeczowe książki. Serdecznie gratulujemy!

Krajowa Izba Radców Prawnych już ósmy rok z rzędu zaprosiła uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w ogólnopolskim konkursie „Akademia Wiedzy o Prawie”. Jego celem jest działanie na rzecz poszerzenia i pogłębienia wiedzy o prawie wśród nastoletnich Polaków, wzrost świadomości prawnej dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw szacunku do prawa wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie związków prawa polskiego z prawem międzynarodowym.

Fot.: Piotr Gilarski

Zobacz także