Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Informacje dotyczące bieżących wydarzeń w samorządzie radców prawnych na szczeblu krajowym oraz o podejmowanych przez Prezydium KRRP działaniach w sytuacji zagrożenia epidemicznego 28 września–2 października 2020 r.

Informacje dotyczące bieżących wydarzeń w samorządzie radców prawnych na szczeblu krajowym oraz o podejmowanych przez Prezydium KRRP działaniach w sytuacji zagrożenia epidemicznego 28 września–2 października 2020 r.

Poniżej znajdą Państwo informacje dotyczące bieżącej działalności w mijającym tygodniu. O kolejnych inicjatywach będziemy informować Państwa na bieżąco.

 

Informacje

dotyczące bieżących wydarzeń w samorządzie radców prawnych na szczeblu krajowym

oraz o podejmowanych przez Prezydium KRRP działaniach w sytuacji zagrożenia epidemicznego

28 września – 2 października 2020 r.

 

Aktywność KRRP, Prezydium i agend Krajowej Rady

W mijającym tygodniu za pośrednictwem platformy zoom spotkania odbyli członkowie agend KRRP:

  • 28 IX – spotkanie zespołu problemowego ds. wytycznych samorządu radców prawnych na lata 2020–2024
  • 30 IX – spotkanie członków Prezydium KRRP
  • 30 IX – debata członków KRRP nt. wytycznych samorządu radców prawnych na lata 2020–2024
  • 1 X – spotkanie zespołu ds. pytań na kolokwia

 

Ponadto 2 października br. rozpoczęło się w Sopocie posiedzenie Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu.

W sobotę 3 października br. odbędzie się na PGE Narodowy posiedzenie członków KRRP.

 

Działania legislacyjne

W mijającym tygodniu Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji pracował nad kwestiami związanymi z XII Krajowym Zjazdem Radców Prawnych, w tym w szczególności nad poprawkami do uchwały zmieniającej uchwałę – Regulamin Krajowego Zjazdu Radców Prawnych. Przygotowane poprawki zgłaszali wiceprezes KRRP Leszek Korczak,  Zastępca Kierownika OBSiL Tomasz Scheffler oraz  Kierownik OBSiL Rafał Stankiewicz. Materiały te zostały wysłane do członków KRRP.


Doskonalenie zawodowe

  • 28 IX odbyło się organizowane przez komisję zagraniczną webinarium „Prawnik i technologie”, w którym udział wzięło przeszło 500 uczestników.
  • 1 X odbyło się webinarium z prof. Ryszardem Sowińskim pt. „Wycena zleceń kancelarii. Jak określić i wynegocjować dobrą stawkę?”. W webinarium wzięło udział 496 osób. Ogólna ocena webinarium to 4,9 pkt na 5 punktów, merytoryka 4,8/5 pkt.

 

Inne

Nowy numer dwumiesięcznika „Radca Prawny”

We wtorek 29 września na stronie kirp.pl, w Zakładce Wydawnictwa opublikowaliśmy nowy numer dwumiesięcznika „Radca Prawny”. Głównym tematem tego wydania jest nowe prawo zamówień publicznych, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Ponadto w numerze można znaleźć informacje o przygotowaniach do Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, nowo wybranych radach okręgowych izb, zasadach działania prostej spółki akcyjnej, a także wywiady m.in. z r.pr. Joanną Wisłą-Płonką, przewodniczącą Komisji Zagranicznej KRRP, i prof. Adamem Bodnarem, kończącym kadencję Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Polecamy również relacje z jubileuszowego spotkania integracyjnego Mazury – Cud Natury i Ogólnopolskich Mistrzostw Radców Prawnych i Aplikantów Radcowskich w Tenisie, a w dodatku dla aplikantów m.in. artykuł podsumowujący egzamin zawodowy.

Cały numer znajdą Państwo pod linkiem: https://kirp.pl/publikacja/https-kirp-pl-wp-content-uploads-2020-09-radca_prawny_191_calosc_net-pdf/

Nowy numer kwartalnika „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe”

Na stronie kirp.pl, w Zakładce Wydawnictwa opublikowaliśmy także kolejny numer kwartalnika „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe”.  W numerze znalazło się 10 publikacji, w tym osiem artykułów naukowych, przegląd orzecznictwa i glosa. Zagadnieniem przewodnim najnowszego zeszytu jest szeroko rozumiana działalność gospodarcza, w szczególności zagadnienia związane z zakazem konkurencji, podziałem spółek czy gwarancją udzielaną przy sprzedaży rzeczy. Uzupełnieniem wiodącego tematu są artykuły dotyczące ważnych i aktualnych problemów obejmujących dostęp do informacji publicznej oraz ochronę danych osobowych.

Z treścią kwartalnika można zapoznać się pod linkiem: https://kirp.pl/publikacja/https-kirp-pl-wp-content-uploads-2020-10-rp24-net2-pdf/

 

Z poważaniem
Maciej Bobrowicz
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

 

Działania medialne w okresie 28  września–2 października 2020 r.

 Media tradycyjne…

  • Włodzimierz Chróścik: Mity i fakty, czyli profesjonalny prawnik na etacie, „Rzeczpospolita”, 28 IX
  • Zbigniew Tur, Egzamin na aplikacje prawnicze zdała połowa chętnych, „Rzeczpospolita”, 29 IX
  • Maciej Bobrowicz, Polak prawnika coraz bardziej ceni, ale rzadko korzysta z jego usług, prawo.pl, 2 X
  • Maciej Bobrowicz, Dlaczego Polacy niechętnie korzystają z pomocy prawnika – raport IBRiS, „Rzeczpospolita”, 2 X

Zaledwie 18,2 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że w ostatnich pięciu latach skorzystało z usług prawnika. A ci, którzy się na to zdecydowali, przy wyborze kancelarii kierowali się głównie opinią znajomych i własnym rozeznaniem. Reklama i internet nadal mają w tym zakresie mniejsze znaczenie – wynika z badań samorządu radców prawnych.

Rynek usług prawnych został na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych przeanalizowany ponownie po 10 latach od publikacji Białej Księgi samorządu radcowskiego w tej sprawie. Zadano te same pytania, a wyniki – jak ustaliło Prawo.pl – w dużym stopniu są podobne do tych z 2010 r. Zmianę widać m.in. w samym podejściu do prawników. I tak usługi radcy prawnego w 2010 r. bardzo pozytywnie oceniało 9 proc., pozytywnie – 34 proc. W 2020 r. bardzo pozytywnych ocen jest już 46 proc., pozytywnych – 35,2 proc. W przypadku adwokatów to 15 proc. bardzo pozytywnych i 31 proc. pozytywnych opinii w 2010 r. oraz 41,5 proc. bardzo pozytywnych i 35,3 proc. pozytywnych w 2010 r.

W załączeniu raport, o którym mowa powyżej.

 

… i media społecznościowe

  • W ciągu ostatnich siedmiu dni informacje publikowane na portalu Facebook dotarły do 45 111 osób

Obecnie informacje śledzą 43 984 osoby.

  • Najpopularniejszymi źródłami dotarcia do informacji jest portal Facebook, ale odbiorcy docierają również przez strony samorządu radców prawnych i wyszukiwarkę google