KIRP zaprasza na kolejną edycję konkursu Young European Lawyers Contest (YELC)

Krajowa Izba Radców Prawnych przyjmuje zgłoszenia do konkursu Young European Lawyers Contest (YELC), organizowanego przez The Academy of European Law (ERA). Termin przesyłania zgłoszeń mija 15 stycznia. Liczba miejsc jest ograniczona. (Aktualizacja 09.01.2023 r. – rejestracja zakończona)

Do udziału w konkursie Krajowa Izba Radców Prawnych wyłoni czterech kandydatów. Warunkiem wzięcia udziału w projekcie jest praktyczna znajomość języka angielskiego oraz ok. 1-2 letnia aktywność zawodowa. Nie bez znaczenia będzie również profil kandydatów, a dokładniej odbycie studiów i edukacji prawniczej w krajach Unii Europejskiej. Jak podkreślają organizatorzy, w konkursie mogą wziąć udział aplikanci oraz prawnicy w pierwszym roku po uzyskaniu kwalifikacji.

Jak przesłać zgłoszenie udziału w konkursie Young European Lawyers Contest (YELC)?

Udział w konkursie dla uczestników jest bezpłatny. Zgłoszenia (pobierz formularz zgłoszenia) zawierające CV należy przesyłać na adres e-mailowy: komisjazagraniczna@kirp.pl do 15 stycznia 2023 r.

Lista zarejestrowanych uczestników zostanie opublikowana 30 stycznia 2023 r. Konkurs będzie składał się z czterech etapów, z trzech półfinałów i jednego finału. Półfinał ma polegać na przygotowaniu przez zespoły pisemnego sprawozdania na temat kwestii prawa Unii Europejskiej oraz jego ustnej prezentacji. W skład zespołu wejdzie maksymalnie czworo zawodników z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Współpraca między wybranymi osobami pod kątem wymiany i pracy nad raportem zostanie nawiązana za pośrednictwem komunikacji online, na dwa miesiące przed półfinałem.

W trzydniowym finale wezmą udział najlepsze dwie drużyny z każdego półfinału. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie ERA w Trewirze oraz w Sądzie Unii Europejskiej w Luksemburgu. Podczas finałowego etapu konkursu uczestnicy wezmą udział w szkoleniu na temat sposobów prowadzenia sporów przed Trybunałem Sprawiedliwości oraz ćwiczeniach negocjacyjnych. Wydarzenie zakończy się moot court przed Sądem Unii Europejskiej, podczas którego dwa zespoły, które zwyciężyły w poprzednim zadaniu, zmierzą się przed jury złożonym z wysokiej rangi przedstawicieli praktyki prawniczej oraz sędziów TSUE.

Pierwsze miejsce w zeszłorocznej edycji konkursu zajęli Vlad Silea, Stella Alessandrini, Vincenzo Maiorano oraz Jan Pietrzak. Laureatami drugiego miejsca Young European Lawyers Contest (YELC) 2022 zostali Lucie Lavergne, Dimitrios Karagiannis, Justine Yansenne i Silvia Bulišcáková.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej younglawyerscontest.eu. Krajowa Izba Radców Prawnych jest organizacją wspierającą konkurs Young European Lawyers Contest (YELC). Celem projektu jest zwrócenie uwagi młodych prawników na znaczenie prawa europejskiego dla ich przyszłej praktyki prawniczej.

Załączniki do pobrania

Zobacz także