Mediacje rówieśnicze – szansą na rozwijanie postaw społecznych i obywatelskich uczniów

Czy w szkole potrzebna jest mediacja i czy obecność mediatorów wśród uczniów ma istotny wpływ na zmniejszenie zjawiska agresji i przemocy? Na ten temat dyskutowali  w Poznaniu uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „Mediacje rówieśnicze – szansą na rozwijanie postaw społecznych i obywatelskich uczniów”.
 
Choć obecność pedagogów, szkolnych psychologów oraz zaangażowanie wychowawców przeciwdziała wielu zjawiskom przemocy, to jednak według statystyk okazuje się, że ponad 57 proc. uczniów uległa w szkole przemocy incydentalnie, a około 8 proc. uległo jej częściej niż jeden raz. Organizatorzy konferencji – Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie z siedzibą w Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu – zauważając problemy przemocy w szkole, zachęcają środowiska szkolne do rozwiązywania sporów i konfliktów oraz osiągania porozumienia za pomocą mediacji.

Konferencja skierowana była przede wszystkim do kuratorów oświaty, dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pedagogów, psychologów i nauczycieli oraz młodzieży szkolnej, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat mediacji rówieśniczych i dowiedzieć się w jaki sposób przeciwdziałają one agresji i niedostosowaniu młodzieży. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać  wystąpień na temat istotnych problemów z zakresu mediacji cywilnych i gospodarczych, polskiego doświadczenia w mediacjach rówieśniczych, mediacji szkolnych – jako sposobu rozwiązywania konfliktów społecznych i kształtowania postaw obywatelskich. Zapoznali się rozwiązaniami konfliktów stosowanymi już przez Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej w Gdańsku i w Suwałkach.

Konferencję otworzyła dr Krystyna Babiak, Dyrektor Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w Warszawie, z siedzibą w Poznaniu a całość prowadziła mec. Jolanta Kucharzak – koordynator merytoryczny Centrum. W tematykę mediacji rówieśniczych wprowadził zebranych, Dariusz Sałajewski, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Krystyna Łybacka, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Dorota Kinal, Wicewojewoda Wielkopolski oraz Elżbieta Walkowiak, Wielkopolski Kurator Oświaty.

Konferencja odbyła się 23 września 2015 r., w nowej siedzibie Sądu Okręgowego w Poznaniu, przy ulicy Hejmowskiego 2.

IMG_2146 IMG_2151

Zobacz także