Nowy numer dwumiesięcznika „Radca Prawny”

Polecamy lipcowo-sierpniowe wydanie „Radcy Prawnego”. Wspominamy w nim obchody jubileuszu 40-lecia samorządu radców prawnych i opisujemy kształt przyjętych przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych zmian w przepisach samorządowych.

Trzydniowy zjazd był okazją nie tylko do świętowania okrągłej rocznicy, ale też do wytężonej pracy nad kluczowymi dla naszego samorządu regulacjami. Po dwóch dniach intensywnych obrad i dyskusji nad poprawkami delegaci uchwalili oczekiwaną przez radców prawnych zmianę Kodeksu Etyki Radcy Prawnego, uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad przeprowadzania wyborów do organów samorządu radców prawnych, liczby członków tych organów oraz trybu ich odwoływania, oraz uchwałę w sprawie zasad podejmowania uchwał przez organy samorządu radców prawnych.

Trwające od lat dyskusje w samorządzie dotyczące współpracy radców prawnych z alternatywnymi dostawcami usług prawniczych, które rozgorzały na nowo po uchwaleniu zmian w KERP, skłoniły redakcję do rozpoczęcia nowego cyklu w rubryce Kodeks Etyki. W pierwszym odcinku analizujemy kontekst rynkowy zagadnienia – przyglądamy się podmiotom świadczącym nieregulowaną działalność prawniczą jako konkurencji dla prawniczych zawodów regulowanych. W drugiej części przypomnimy powszechnie obowiązujące przepisy, w oparciu o które działają alternatywni dostawcy usług, natomiast w trzeciej – przeanalizujemy wewnętrzne przepisy samorządu radców prawnych dotyczące tych zagadnień, w tym przyjęte przez Nadzwyczajny Krajowy Zjazd zmiany w KERP. Polecamy cykl Państwa uwadze.

Warto również zapoznać się ze zmianami w kodeksie spółek handlowych, które wejdą w życie w październiku, czy przetestować polecane przez nas strony internetowe usprawniające codzienną pracę radcy.

Zachęcamy także do przeczytania wywiadów – z r.pr. Piotrem Chrzczonowiczem, przewodniczącym Komisji Zagranicznej KRRP, m.in. o pomocy radców prawnych udzielanej obywatelom Ukrainy, oraz z r.pr. Sylwią Zarzycką, prezesem Fundacji Między Niebem a Ziemią, która za swoją działalność na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem Polka XXI wieku.

A tym z Państwa, którzy nie zaznali jeszcze wakacji i nie mieli okazji odpocząć, polecamy artykuł w naszej rubryce Historia.

Najnowszy numer znajduje się tutaj.

Zobacz także