Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / PROK-SYS – zdalny dostęp do akt postępowań przygotowawczych w sprawach karnych

PROK-SYS – zdalny dostęp do akt postępowań przygotowawczych w sprawach karnych

System informatyczny PROK-SYS, który umożliwia m.in. zapoznawanie się z udostępnionymi aktami zdigitalizowanych postępowań przygotowawczych w sprawach karnych, został wdrożony we wszystkich jednostkach organizacyjnych prokuratury w ubiegłym roku. Dostęp do akt jest możliwy za pośrednictwem Portalu Przeglądania Akt: https://portalzewnetrzny.prokuratura.gov.pl/

Komponentem PROK-SYS jest centralny system informatyczny do obsługi procesów związanych z digitalizacją akt postępowań przygotowawczych w sprawach karnych oraz do udostępniania akt za pośrednictwem internetu.

W celu uzyskania dostępu do akt należy w powszechnej jednostce organizacyjnej prokuratury prowadzącej postępowanie uzyskać informację, czy akta danej sprawy karnej są zdigitalizowane, następnie skierować do prokuratora prowadzącego postępowanie wniosek o udzielenie zgody na dostęp do tych akt za pomocą internetu. Po wyrażeniu zgody przez prokuratora i określeniu czasu trwania udostępnienia wnioskodawcy zostanie przekazany login i hasło do zalogowania w portalu.

Na stronie Portalu Przeglądania Akt  znajdują się materiały wideo prezentujące sposób logowania do portalu oraz zapoznawania się z materiałami udostępnionymi przez prokuratora.