Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Radcowie prawni wspierają Tour de Konstytucja PL 2022

Radcowie prawni wspierają Tour de Konstytucja PL 2022

Tegoroczną edycję Tour de Konstytucja aktywnie wspiera Krajowa Izba Radców Prawnych wraz z Okręgowymi Izbami Radców Prawnych. W sierpniu z radcami prawnymi będzie można spotkać się w szesnastu miejscowościach – przystankach cyklu.

Obywatelski projekt Tour de Konstytucja to przede wszystkim debaty, spotkania i rozmowy z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości. Ich celem jest przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawie i wolnościach obywatelskich oraz szerzenie wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w konstytucji z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Tegoroczny Tour de Konstytucja PL odbywa się pod hasłem „Z Europą nam po drodze”. Uczestniczący w spotkaniach prawnicy i działacze wiele czasu poświęcają na szerzenie wiedzy o korzyściach wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Tak było np. podczas spotkania w Gorzowie Wielkopolskim, w którym uczestniczył r.pr. Mirosław Wróblewski, przewodniczący Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

„W swoim wystąpieniu starałem się wyjaśnić, jak zmieniła się sytuacja polskich obywateli jako obywateli UE zarówno w wymiarze prawnym, jak i gospodarczym. Wskazałem na możliwość korzystania ze swobody przepływu towarów, usług, pracowników i swobodę przemieszczania się wynikającą z traktatu Schengen oraz gwarancje, które wynikają dla polskich obywateli z prawa unijnego, zawarte np. w regulacjach chroniących prawa konsumentów. Wspomniałem również, że dzięki takiemu dokumentowi jak Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej radcowie prawni mogą lepiej chronić prawa obywateli, dysponując nowym instrumentem ochrony prawnej, który rozwijany jest w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE” – powiedział r.pr. Mirosław Wróblewski.

Radcowie prawni uczestniczyli w spotkaniach cyklu Tour de Konstytucja, które odbywały się w lipcu (m.in. we Wrocławiu 17 lipca i Gorzowie Wlkp. 24 lipca). W sierpniu będzie można ich spotkać na przystankach w:

9 sierpnia 2022 r. – Gostynin (OIRP w Warszawie)

10 sierpnia 2022 r. – Łowicz (OIRP w Łodzi)

11 sierpnia 2022 r. – Tomaszów Mazowiecki (OIRP w Łodzi)

12 sierpnia 2022 r.  – Kielce (OIRP w Kielcach)

13 sierpnia 2022 r. – Niepołomice, Kraków (OIRP w Krakowie)

16 sierpnia 2022 r. – Jordanów (OIRP w Krakowie)

17 sierpnia 2022 r. – Nowy Targ (OIRP w Krakowie)

18 sierpnia 2022 r. – Nowy Sącz (OIRP w Krakowie)

19 sierpnia 2022 r. – Gorlice (OIRP w Krakowie)

20 sierpnia 2022 r. – Krosno, Jasło (OIRP w Rzeszowie)

21 sierpnia 2022 r. – Sanok, Przemyśl (OIRP w Rzeszowie)

23 sierpnia 2022 r. – Jarosław (OIRP w Rzeszowie)

27 sierpnia 2022 r. – Warszawa (OIRP w Warszawie)

Organizatorem Tour de Konstytucja jest fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. W zeszłym roku, w czasie pierwszego cyklu Tour de Konstytucja, uczestnicy odwiedzili
84 miejscowości, przejechali 8640 kilometrów, rozdali 12 tysięcy ulotek i 10 tysięcy egzemplarzy konstytucji.