Radcowie prawni pracują nad przepisami o e-votingu

Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji KRRP analizuje możliwość wprowadzenia w Polsce e-votingu, czyli możliwości głosowania w wyborach przez internet. Zadaniem ekspertów będzie wszechstronne zbadanie takiej możliwości i przygotowanie konkretnych propozycji legislacyjnych w tym zakresie. 

 – To kolejne z licznych działań profrekwencyjnych realizowanych przez Krajową Izbę Radców Prawnych. Jako największy samorząd prawniczy w Polsce dbamy o jak największy udział obywateli w wyborach. To najwyższy czas, żeby rozpocząć na poważnie dyskusję publiczną o możliwości głosowania przez internet – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes KRRP.

Jednym z wielu problemów polskiego życia publicznego jest stosunkowo niska frekwencja wyborcza. Zdaniem ekspertów – Polska jest gotowa na konkretne działania, zmierzające do wprowadzenia możliwości głosowania przez internet w wyborach powszechnych – np. za pomocą aplikacji mObywatel. Środowisko radców prawnych wyszło z inicjatywą w tym temacie.

– Podjęcie tej dyskusji pozwoli etapowo zbudować system adresowany przede wszystkim do młodego pokolenia, dla którego takie rozwiązania są codziennością, ale też dla osób mieszkających poza granicami polski, osób z niepełnosprawnościami, chorych i tych, którzy z różnych powodów nie mogą głosować stacjonarnie – mówi prof. Rafał Stankiewicz, szef Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji KRRP.

– Takie rozwiązanie nie tylko zwiększyłoby frekwencję, ale też zwiększyło gwarancję prawidłowości głosowania. A to między innnymi dlatego, że zmniejszyłaby się liczba głosów nieważnych – mówi prezes KRRP, Włodzimierz Chróścik

Pierwszych wniosków i rekomendacji Ośrodka Badąń Studiów i Legislacji możemy spodziewać się już za kilka miesięcy. Przed ekspertami ośrodka wiele wyzwań, m.in. potrzeba przeanalizowania kwestii związanych z bezpieczeństwem i anonimowością e-votingu.

 

Zobacz także