Dziś zaczął się egzamin radcowski 2023

Egzamin radcowski odbywa się w dniach 25-28 kwietnia 2023 r. Obejmuje pięć części pisemnych z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego, administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki. Z tej okazji Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik pożyczył aplikantom radcowskim „połamania piór”.

Egzamin odbywa się:

25 kwietnia 2023 r. o godz. 10.00 – część pierwsza (prawo karne);

26 kwietnia 2023 r. o godz. 10.00 – część druga (prawo cywilne lub rodzinne);

27 kwietnia 2023 r. o godz. 10.00 – część trzecia (prawo gospodarcze);

28 kwietnia 2023 r. o godz. 10.00 – części czwarta i piąta (prawo administracyjne oraz zasady wykonywania zawodu lub zasady etyki).

Czas na opracowanie rozwiązań zadań z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego lub rodzinnego i prawa gospodarczego wynosi po 360 minut. Czas na opracowanie rozwiązania zadania z zakresu prawa administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki wynosi łącznie 480 minut.

W trakcie egzaminów zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa. Zadania na egzamin przygotowały zespoły, w skład których wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości i przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z okazji egzaminu życzenia zdającym aplikantom złożył Prezes KRRP Włodzimierz Chróścik.

Drogie Aplikantki, Drodzy Aplikanci!

Przystępujecie do egzaminu zawodowego – najważniejszego w Waszej prawniczej karierze. Życzę Wam wytrwałości, skupienia i pozytywnego podejścia do tego wyzwania. Pamiętajcie, że macie wsparcie rodzin, przyjaciół oraz naszego samorządu, który zawsze stoi po Waszej stronie.

Wiem, że wielu z Was skorzystało z oferowanych przez samorząd dodatkowych możliwości: zdalnych zajęć powtórkowych, próbnego egzaminu, konsultacji. Zaliczyliście wymagające zajęcia i kolokwia, zdobyliście doświadczenie praktyczne w kancelariach, sądach i innych instytucjach. Przypatrywaliście się pracy Waszych patronek i patronów, szefowych i szefów. Jestem przekonany, że jesteście gotowi i dacie sobie świetnie radę podczas tego egzaminacyjnego maratonu.

Życzę Wam, by te najbliższe dni już niedługo stały się dla Was wspomnieniem nie tylko dużego wysiłku, ale przede wszystkim symbolem spełnienia marzeń i satysfakcji z osiągnięć.

Trzymam za Was mocno kciuki i z niecierpliwością czekam na nasze spotkanie na ślubowaniu radców prawnych.

Powodzenia!

Włodzimierz Chróścik
Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

 

Zobacz także