Szukajradcy.pl
Home / Aktualności / Spotkanie z Przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.

Spotkanie z Przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.

Prezes KRRP r.pr. Dariusz Sałajewski spotkał się 2 grudnia br. z Przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa, Sędzią Sądu Najwyższego Dariuszem Zawistowskim. Spotkanie odbyło się w siedzibie KRS. W spotkaniu uczestniczył również wiceprezes KRRP r.pr. Arkadiusz Bereza.

Rozmówcy zgodnie potwierdzili potrzebę współpracy wszystkich środowisk prawniczych przy prezentowaniu opinii co do istotnych problemów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dużo miejsca w rozmowie poświecono kwestiom wskazywanym obecnie jako wymagające usprawnienia w funkcjonowaniu szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości, przy zapewnieniu pełnej niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a także poszanowania znaczącej roli jaką pełnią w tym  zakresie zawody profesjonalnych pełnomocników procesowych, tj. radcowie prawni i adwokaci.

Wymieniono w większości zgodne opinie co do celowości rozważenia wprowadzenia rozszerzonego przymusu adwokacko – radcowskiego w postępowaniu przed sądami w sprawach cywilnych. Poruszono też sprawę faktycznego dostępu posiadających długoletnią praktykę zawodową radców prawnych i adwokatów do wykonywania zawodu sędziego. Rozmawiano także o wchodzących w życie z początkiem roku nowych rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości, dotyczących zasądzania wynagrodzeń z tytułu zastępstwa procesowego.

Prezes KRRP został zaproszony do udziału w organizowanej w styczniu 2016 r., pod auspicjami Krajowej Rady Sądownictwa, konferencji poświęconej niezależności sądów.