VI Mistrzostwa Radców Prawnych w Halowej Piłce Nożnej Mężczyzn w Kielcach, 3 – 6 kwiecień 2014 r.

Kielce znów wygrały

W Kielcach grają w piłkę i to na dodatek dobrze i profesjonalnie już od dobrych kilku lat a konkretnie od sześciu. I nie chodzi tu wcale o piłkarzy Korony Kielce, czy innych drużyn z regionu snujących się po trzecich i czwartych ligach.

Do Kielc zawsze o tej porze roku, a już od sześciu lat, zjeżdżają radcy prawni i aplikanci radcowscy, by dać świadectwo, co znaczy zaangażowanie i wola walki. A także taktyka i technika. No i nie zapominajmy o ambicji. W pierwszych dniach kwietnia odbyły się tu VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Radców Prawnych w halowej Piłce Nożnej.

Już losowanie, kto, z kim i kiedy jest pierwszą próbą sił, choć jeszcze bez piłki, która przecież przeszkadzałaby w oklaskach. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach staje się w tych dniach okazjonalną centralą piłkarska, w której wszystko musi grać bez pudła. Helena Górniak, dziekan Rady OIRP w Kielcach wie także doskonale, na czym polega profesjonalna organizacja amatorskiego turnieju. Przydaje się jej także doskonała technika piłkarska, dzięki której, celnym podaniem, rozpoczęła pierwszy mecz rozgrywek, ale o tym za chwilę.

Obóz kondycyjny przed rozpoczęciem rozgrywek nie mógł ominąć nikogo, kto do Kielc przyjechał. Odpowiednie wyżywienie, napoje energetyczne oraz sauna i basen pozwoliły wszystkim w dobrej kondycji przespać trudną pierwszą noc przed zawodami. Podobnie było w dniach kolejnych, co wszyscy przyjęli ze zrozumieniem.

Zagnańsk, gdzie toczyły się rozgrywki leży 15 kilometrów od Kielc i jest znany głównie z dębu „Bartek” będącego naszą narodową własnością, którego kondycja nie wydaje się szczególnie okazała, ale facet ma już ponad 1000 lat, więc i tak prezentuje się nieźle.

To, że Zagnańsk tylko „Bartkiem” słynie jest tezą nie do końca prawdziwą. W gminnie tej jest bowiem niezwykła szkoła, której imię znane jest w wielu krajach Europy. Bowiem z Zagnańska wszędzie blisko. Dla dyr. Marzanny Moćka, dyr. Szkoły Podstawowej w Zagnańsku wymiana doświadczeń z nauczycielami i dziećmi wielu krajów Europy jest czymś oczywistym i oznacza to, że Zagnańsk już od dawna jest w Europie czy to się, komu podoba czy nie.

Generalnie się podoba. Ostatnio szkoła z pod kieleckiej miejscowości wybrała się do Estonii. I było to ciekawe doświadczenie, które wykazało, że tamtejsi mieszkańcy lubią swój kraj i na dodatek nie oszpecają go bilbordami. Za rok pojadą do Mediolanu a na co dzień mają swoje ukochane dzieci i raz w roku turniej piłkarski. A także pyszne i zdrowe obiady w stołówce szkolnej – w sam raz dla radców – sportowców.

Wójt Szczepan Skorupski doskonale wie, że turniej to duża sprawa dla gminy. Po pierwsze, dlatego, że wizyta w tak przyjaznym światu miejscu na każdym musi zrobić wrażenie i, być może, nie poprzestanie na ‘Bartku”. A po drugie: wójt Skorupski nie umie inaczej i jeśli już coś robi, to robi, i „na razie musi się pożegnać, bo przyjeżdża delegacja z Francji”, ale na następnym meczu już będzie.

Dla Mirki Głowackiej, która przez dwie kadencja była dziekanem Rady OIRP w Kielcach turniej to rosnące i piękniejące z każdym rokiem dziecko i tak już pozostanie, póki Turniej będzie istniał A będzie istniał zawsze i jeszcze dzień dłużej, choć Jurek Owsiak akurat w Kielcach nie zagrał.

Więc wszyscy jadą rano do Zagnańska, bo to w te dni stolica regionu.

Dziekan Górniak uruchomiła turniej lekkim technicznym podaniem pełnym podbiciem i się zaczęło.

Generalnie każde wydarzenie sportowe ma swoich faworytów zaś kibice liczą na niespodzianki, bo przez nie najlepiej zdefiniować istotę sportu. A więc po kolei.

Kibice

Było ich całkiem dużo, co nie dziwi, bo w końcu w piłkę grali profesjonaliści. Najlepiej zorganizowaną grupę przywiozła Danuta Koszyk Ciałowicz, dziekan rady OIRP z Krakowa. Anna Sobczak, Wiesiek Hudyma pokazali, na czym powinien polegać prawdziwy doping i słychać ich było wyraźnie nawet wówczas, gdy futboliści krakowscy już się turniejem żegnali. A działo się to na ćwierćfinałowym meczy z drużyna rzeszowską, które przez turniej szła jak burza, i choć nie stroniła od remisów, to zaszła wysoko. Marek Skierczyński, dziekan rady OIRP w Rzeszowie udzielał drużynie fachowych rad, które – nie można tego do końca wykluczyć – pomogły zająć w turnieju czwarte miejsce. Może dziekan wiedział, że tym razem Rzeszów jest silny i dlatego już zawczasu kupił drużynie beczkę piwa.   Z pewnością natomiast gwarantem dobrego występu rzeszowian był porucznik Michał Gorący, który po zdaniu egzaminu radcowskiego i misji w Afganistanie rządził w obronie także drużyny piłkarskiej i kontakt z nim nie należał do najprzyjemniejszych.

Dariusz Sałajewski, prezes KRRP dotarł do Kielc już w trakcie ćwierćfinałów i nie miał wątpliwości, że turniej stał na wysokim poziomie sportowym, bo to, że jest znakomicie zorganizowany dla wszystkich jest oczywiste od lat. Prezes wspomniał też, że jego obecność na turnieju nie mogła być dla nikogo zaskoczeniem, bowiem przejeżdża to, co roku. I ma zamiar ten zwyczaj kontynuować.

Były. Choćby zestawienie finału, w którym spotkały się drużyny Bydgoszczy, ( co nikogo nie zdziwiło) z Olsztynem, co już było czymś zupełnie nowym. Warto odnotować, że w drużynie z Mazur w kilku meczach wszedł na boisko Michał Korwek, dziekan rady OIRP w Olsztynie, by po sprawdzeniu, że wszystko w zespole gra a piłka jest okrągła spokojnie czuwać nad całością z ławki rezerwowych.

Niespodzianką było także odpadniecie z walki o medale zespołu z OIRP W Warszawie, który dysponował znakomitymi zawodnikami, fenomenalnym bramkarzem i profesjonalnym trenerem a jednak …. . Teza, że piłka jest okrągła a bramki są dwie ( Jan Ciszewski) jeszcze raz triumfowała, co zawsze jest z korzyścią dla sporty przez duże „S”. Półfinał między Olsztynem a Rzeszowem był niesamowitym widowiskiem, Olsztyn wyrównał 51 sekund przed końcem ( Panie Turek, niech pan już kończy – …. Zimoch, wywiad na stronie….) i o wszystkim decydowały serie karnych. Wygrał Olsztyn, co nie do końca zdziwiło fachowców na trybunach ( innych kibiców nie było) bowiem w tej drużynie występowali: Marek Czarnigowski – najlepszy strzelec i Paweł Godlewski, najlepszy bramkarz mistrzostwa, którym Rzeszów –oprócz Michała Gorącego mógł przeciwstawić „tylko” Marcina Zabłockiego, najlepszego zawodnika mistrzostw.

Piłkarze

Zdyscyplinowani, sumiennie biorący udział w treningach kondycyjnych i technicznych. Bydgoszcz zaczęła spokojnie, by w końcu pewnie wygrać finał z Wrocławiem. Już o 18, 35 w sobotę, 5 kwietnia, Zbigniew Pawlak, wiceprezes KRRP i dziekan w Bydgoszczy odebrał sms – a – ‘Panie dziekanie, melduje wykonanie zadania, Bydgoszcz mistrzem Polski” – Jan Poczwardowski – wicedziekan (grający) drużyny bydgoskiej.

Z kolei kieleccy piłkarze, zajęli miejsce w środku stawki – jak przystało gospodarzom, co ze zrozumieniem przyjęły: Grażyna Grzmil, członek prezydium KRRP , Zofia Piotrowska, wicedziekan OIRP w Kielcach i Halina Matys, rzeczniczka prasowa, które – słynąc z gościnności – nie mogły sobie wyobrazić lepszego rozwiązania.

I nawet Szczecin, który zajął dwunaste miejsce też miał swój moment chwały, kiedy w eliminacjach wygrał z Bydgoszczą, późniejszym zwycięzcą.

To, że piłkarze z Wrocławia wygrali w meczu o trzecie miejsce z Rzeszowem nie było może wielkim zaskoczeniem. Był nim natomiast najlepszy występ na ceremonii nagradzania, w trakcie której to Wrocław był najgłośniejszy i najbardziej uśmiechnięty.

No i tyle. Do zobaczenia za rok.

Krzysztof Mering

 Klasyfikacja Mistrzostw

I miejsce – OIRP w Bydgoszczy,

Mistrzowie VI edycji imprezy wystąpili w składzie: Jan Burker, Daniel Eksterowicz, Leszek Główczewski, Wojciech Jaszczyszyn, Kamil Koźliński, Michał Kania, Jan Poczwardowski, Michał Rościszewski, Sławomir Rutka, Bartosz Sołtysiuk.

II miejsce – OIRP w Olsztynie,

III miejsce – OIRP we Wrocławiu,

IV miejsce – OIRP w Rzeszowie,

V – VIII miejsce – EX AEQUO – OIRP w Warszawie, OIRP w Kielcach, OIRP w Krakowie, OIRP w Katowicach,

IX  miejsce – OIRP w  Lublinie,

X miejsce – OIPR w Łodzi,

XI miejsce –  OIRP w Opolu,

XII miejsce – OIRP w Szczecinie.

Puchar Dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach za zwycięstwo w  klasyfikacji „Fair Play” przypadł drużynie z Olsztyna.

Organizatorzy: OIRP W Kielcach oraz KRRP

Sponsorzy: Gmina Zagnańsk, Wolters Kluwer Polska, Audi Rent Polska S.A., Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. , Hotel Binkowski w Kielcach, Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., Salon sportowy Football Center w Kielcach, Bank Zachodni WBK

Patronat  Honorowy:

Prezydent Miasta Kielce – Pan Wojciech Lubawski

Wójt Gminy Zagnańsk – Pan Szczepan Skorupski

Zobacz także