Warsztaty poświęcone wzmożonej działalności w przedmiocie praw człowieka

W dniu 17 listopada br. z inicjatywy Komisji Praw Człowieka KRRP odbyło się spotkanie o charakterze warsztatów mające na celu zachęcenie okręgowych izb radców prawnych do wzmożonej działalności w przedmiocie praw człowieka, w szczególności poprzez powoływanie pełnomocników lub tworzenie komisji praw człowieka mogących na stałe zajmować się tego rodzaju tematyką przy okręgowych izbach radców prawnych.

Spotkanie poprowadziła Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka KRRP r. pr. Pani Magdalena Witkowska. Wzięli w nim udział przedstawiciele okręgowych izb radców prawnych ze Szczecina, Rzeszowa, Łodzi, Warszawy, Krakowa, Lublina, Gdańska, Kielc, Torunia i Białegostoku. Izby, w których działalność skoncentrowana wokół praw człowieka jest już prowadzona dzieliły się swoimi doświadczeniami. Prezentację przedstawili przedstawiciele Komisji ds. kontaktów z samorządami, organizacjami pozarządowymi i praw człowieka z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku – r. pr. Pan Michał Urban oraz r. pr. Pan Jakub Puszkarski. Omówiono m.in. akcję „Niebieski Parasol Radcy Prawnego OIRP Gdańsk”. Był też czas na dyskusję i zadawanie pytań.

Podczas warsztatów w szczególny sposób zaakcentowano możliwość nawiązania współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i samorządowymi. Swoje wystąpienie wygłosiła r. pr. Pani Karolina Kędziora – członkini Komisji Praw Człowieka KRRP oraz Prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA). Podzieliła się ona swoimi doświadczeniami widzianymi zarówno z perspektywy radcy prawnego, jak i organizacji pozarządowej, wskazała na zalety i trudności związane z działalnością pro bono. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z publikacją przygotowaną przez PTPA „Pro bono dla równości. Współpraca samorządów prawniczych i organizacji samorządowych. Przewodnik” oraz do obejrzenia filmu „Prawnicy i prawniczki na rzecz równości” dotyczącego możliwych form współpracy samorządów prawniczych z organizacjami pozarządowymi.

Zobacz także: Krótka relacja z konferencji „Prawnicy na rzecz równości. Lokalne platformy współpracy”, która odbyła się 11 kwietnia 2016 r. w Toruniu.

Załączniki do pobrania

Zobacz także