Wyróżnienia trafiły w ręce najlepszych – rok szkoleniowy aplikacji radcowskiej 2021 oficjalnie rozpoczęty

Łączenie na żywo, 25 kamer, 18 miast i 21 aplikantów, którzy uzyskali najwięcej punktów na egzaminie wstępnym na aplikację radcowską. Tak wyglądała uroczysta inauguracja I roku szkoleniowego aplikacji radcowskiej 2021 i wręczenie wyróżnień najlepszym zdającym. Inauguracja odbyła 19 stycznia 2021 r.

Tegoroczna uroczystość miała odmienną od tradycyjnej formę realizacji. Ze względu na obostrzenia i czas pandemiczny wszyscy wyróżnieni aplikanci wraz z Dziekanami i reprezentantami macierzystych izb łączyli się ze swoich siedzib. Centralna część wydarzenia miała miejsce w Warszawie, gdzie zgromadzili się przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych, która była gospodarzem wydarzenia. Jest mi niezmiernie miło, że tym dzisiejszym spotkaniem możemy kontynuować wieloletnią tradycję uroczystości inauguracji I roku aplikacji radcowskiej. – rozpoczęła uroczystość Sekretarz KRRP – Agnieszka Gajewska-Zabój, która jednocześnie poprowadziła spotkanie.

Jako pierwszy głos zabrał Prezes KRRP – Włodzimierz Chróścik szczególną uwagę zwracając na proces szkolenia i oczekiwania, jakie stawia przed aplikantami wybór zawodu. Najbardziej jednak pragnę pogratulować Wam dobrego wyboru. Zaczynacie bowiem wspaniałą przygodę z zawodem radcy prawnego.  Zawodem, którego wykonywanie przynosi zadowolenie i satysfakcję. Daje on szerokie możliwości pracy i rozwoju osobistego. Największe spośród wszystkich prawniczych zawodów w Polsce. Musicie jednak pamiętać, że ten wybór oznacza jednocześnie poważne zobowiązanie z waszej strony. Stawiamy bowiem na jakość. Według Włodzimierza Chróścika zadaniem samorządu jest takie zorganizowanie systemu szkolenia podczas aplikacji, aby był on maksymalnie praktyczny i skuteczny. Ciągle udoskonalamy i dostosowujemy kształcenie na aplikacji do wyzwań nowoczesnego rynku  usług prawnych. W trakcie szkolenia spotkacie się z wybitnymi specjalistami, autorytetami w różnych dziedzinach prawa. Przekażemy Wam niezbędną wiedzę​ teoretyczną, ale przede wszystkim tę najbardziej potrzebną profesjonalnemu prawnikowi wiedzę praktyczną. To właśnie w trakcie aplikacji możecie zdobyć umiejętności, które w przyszłości zaważą na Waszych karierach zawodowych. Zapewnił jednocześnie, że adepci na drodze do kariery zawodowej nie są sami i we wszelkich działaniach wspierają ich izby okręgowe i izba krajowa. Nasz samorząd to społeczność, do której należą wspaniali prawnicy. Od prawie 40 lat budujemy tradycję naszego zawodu, dbamy o najwyższe standardy etyki zawodowej i jakość naszej pracy. Zachęcam Was do czynnego udziału w aktywnościach samorządowych, śledzenia jego prac i działań.

Aplikanci radcowscy stanowią aż 10% członków samorządu, o czym mówił odpowiedzialny za aplikację radcowską, Wiceprezes KRRP – Zbigniew Tur: Jesteście dużą częścią naszego samorządu, możecie już dziś stanowić siłę napędową. Pamiętajcie, że to jest ten czas, że poza pracą i nauką również zawieracie bliskie kontakty, znajomości, które później w przyszłości będą Wam procentowały. Będziecie mogli wspólnie rozwiązywać problemy Wasze i Waszych klientów. Życzę Wam, aby funkcjonowanie w ramach aplikacji sprawiało Wam dużo radości, przyjemności oraz abyście Państwo jak najwięcej mogli z tego skorzystać.

Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła Dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości – Iwona Kujawa, która podkreślała zdumiewającą popularność aplikacji radcowskiej. Jest to aplikacja wymagająca, trudna, ale dzięki temu pozwalająca osiągnąć w przyszłości sukces. 115 dni temu – 26 września ubiegłego roku dokładnie o tej porze rozpoczynały się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. Wraz z Państwem niemal 6200 osób postanowiło zawalczyć o swoją przyszłość zawodową. Niemal połowa z tych osób chciała stać się radcami prawnymi i wybrała właśnie tę aplikację prawniczą. Do egzaminu na aplikację radcowską przystąpiło ponad 3000 osób.

Podczas dzisiejszego wydarzenia szczególne gratulacje spłynęły na ręce tych aplikantów, którzy w obrębie każdej z okręgowych izb uzyskali największą liczbę punktów. Rekordzistką okazała się Justyna Serafin z OIRP w Rzeszowie, która zdobyła aż 141 punktów. W swoim wystąpieniu wyraziła wdzięczność za serdeczne przyjęcie do grona samorządu radcowskiego, podążającego ścieżką tradycji, a jednocześnie idącego z duchem czasu. Wśród najlepszych aplikantów znaleźli się: Sandra Gontarek z OIRP w Lublinie, Mateusz Korniak z OIRP we Wrocławiu, Julia Tobolska z OIRP w Warszawie, Natalia Sordyl z OIRP w Krakowie, Kinga Gulczyńska z OIRP w Poznaniu, Piotr Płatkowski z OIRP w Gdańsku, Natalia Sokołowska z OIRP w Gdańsku, Anna Ostaszewska z OIRP w Katowicach, Aneta Jagodzińska  z OIRP w Białmystoku, Łukasz Sowul z OIRP w Białymstoku, Anna Sobczuk z OIRP w Łodzi, Marta Kazin z OIRP w Opolu, Anna Zawiślak z OIRP w Szczecinie, Tomasz Kopka z OIRP w Zielonej Górze, Martyna Agnieszka Lewandowska z OIRP Toruniu, Małgorzata Kłósek z OIRP w Koszalinie, Adam Rafał Nawrocki z OIRP Bydgoszczy, Radosław Petrus z OIRP w Kielcach, Kacper Grabowski z OIRP w Wałbrzychu, Kacper Klimpel z OIRP Olsztynie, którzy uzyskali od 117 do 139 punktów.

Nagrody dla najlepszych aplikantów ufundowała Krajowa Rada Radców Prawnych oraz wydawnictwo Wolters Kluwer.

 

 

 

 

 

 

Zobacz także