Marszałek Józef Zych gościem radców prawnych na Pol’and’Rock Festival

„Lekcja demokracji” z Marszałkiem Sejmu II kadencji przyciągnęła dziś do Namiotu Radców Prawnych tłumy uczestników Najpiękniejszego Festiwalu Świata w Czaplinku. Liczba chętnych na spotkanie ze znanym prawnikiem i politykiem była tak duża, że spora grupa musiała zadowolić się miejscami stojącymi na zewnątrz. Radcowski namiot od środy co dzień odwiedzają setki osób.

Środowisko radcowskie od środy rano działa w Strefie Warsztatów ASP – specjalnej przestrzeni festiwalowej przeznaczonej na działania twórcze, debaty, dyskusje i zabawę – którą organizują obecne w tym miejscu organizacje społeczne, instytucje i samorządy.

KIRP i okręgowe izby radców prawnych na miejscu reprezentuje kilkunastoosobowa grupa radców. Program aktywności w namiocie radcowskim przewiduje zarówno zabawę i rozrywkę – jak i działania edukacyjne i promujące zawód radcy prawnego.

Pol’and’Rock to nie tylko zabawa przy doskonałej muzyce, tutaj przyjeżdża się także po to, aby poznać i posłuchać fantastycznych ludzi i dowiedzieć się czegoś ciekawego. Temu właśnie służy Strefa Warsztatów ASP, w której jesteśmy – wyjaśnia r. pr. Michał Pankiewicz z OIRP w Poznaniu.

Zaczęliśmy już w środę rano od zabawy w Koło Tortury oraz poradni #zapytajradcę, w której każdy za darmo mógł uzyskać wyjaśnienie dla nurtujących go spraw związanych z prawem. Tego dnia miały miejsce także 3 sesje tematyczne. Radca Jarosław Matuszak poprowadził sesję pytań i odpowiedzi, w której wyjaśniał zainteresowanym kim są i czym zajmują się radcowie prawni. Monika Kabacińska przyciągnęła do radcowskiego namiotu młodych ludzi zainteresowanych prawami zwierząt – jej wystąpienie dało odpowiedź na pytanie, czy więź emocjonalna człowieka ze zwierzęciem podlega ochronie prawnej. Sporo pytań od publiczności pojawiło się także w dyskusji o prawach konsumenta w internecie – którą poprowadził radca prawny Grzegorz Antonowicz, na zakończenie pierwszego dnia Pol’and’Rock Festiwal 2023.

 

Z każdym kolejnym dniem, liczba uczestników festiwalu i osób, które odwiedzają namiot radców prawnych stale rośnie. W czwartek – nawet zmienna, kapryśna pogoda nie przeszkodziła w realizacji planu. Padający deszcz sprawił, że w trakcie niektórych dyskusji i wystąpień uczestnicy kontynuowali swój udział w spotkaniu wewnątrz namiotu. Gdy tylko przestawało padać – uczestnicy i radcowie przenosili się na wygodne leżaki na zewnątrz – oznaczone logotypem akcji szukajradcy.pl. Drugiego dnia w przestrzeni działań radcowskich miały miejsca 4 dyskusje o charakterze edukacyjnym i prawnym. Maciej Kosarzycki rozwiewał wątpliwości związane z odszkodowaniami za odwołane loty i nieudane wakacje. Dorota Strzesak i Jarosław Matuszak z kolei wyjaśniali zainteresowanym jak można bezpiecznie wyjść z długów oraz jakie są plusy i minusy upadłości konsumenckiej. Michał Pankiewicz radził jak skutecznie angażować się w inicjatywy lokalne i rozmawiać z władzami, a Bartosz Opaliński wciągnął do dyskusji osoby zainteresowane wiedzą o tym, jakie obowiązki ma policja i jakie prawa zatrzymany – w razie takiej sytuacji.

To są często bardzo żywiołowe dyskusje, nasi słuchacze chętnie włączają się do rozmowy i mają zwykle dużo pytań, wątpliwości, na które radcowie obecni na miejscu starają się od razu odpowiedzieć – wyjaśnia Marta Kruk, przewodnicząca Komisji Promocji Zawodu KRRP.

Piątek zaczął się warsztatami „Zostań superbohaterem” podczas których najmłodsi, bo zaledwie kilkuletni uczestnicy festiwalu, mogli uszyć dla siebie radcowskie togi.

Starszych festiwalowiczów do naszego namiotu przyciągnęła za to dyskusja na temat faktów i mitów związanych z pobytem cudzoziemców i uchodźców w Polsce – którą poprowadziły radczynie prawne, Magdalena Bartosiewicz i Patrycja Mickiewicz. Osoby zainteresowane tym, jak pogodzić karierę z udanym życiem prywatnym zainteresował z kolei warsztat o work-life-balance, który poprowadziła mecenas Paulina Serafin-Mróz.

Prawdziwym hitem strefy warsztatów ASP było piątkowe spotkanie z Józefem Zychem – znanym wszystkim politykiem i prawnikiem. Były marszałek sejmu i radca prawny przyciągnął takie tłumy, że znaczna część chętnych musiała wysłuchać jego „Lekcji demokracji” na stojąco – z braku miejsc do siedzenia.

 

 

Po tym wystąpieniu, Marszałka seniora zastąpił w kolejnym punkcie programu inny, popularny zwłaszcza w internecie prawnik – Marcin Kruszewski. Swój warsztat miał w nim bowiem popularny tiktoker i youtuber znany z prowadzenia edukacji prawnej na swoim kanale „Prawo Marcina”.

Najmłodsi uczestnicy, którzy tego dnia pojawili się w namiocie radców prawnych mieli zaledwie kilka lat, a najstarsi mieli już od dawna swoje własne dzieci, a nawet wnuki. To chyba najlepszy dowód na to, że oferta przygotowana przez radców prawnych w tym roku była dla każdego, bez względu na wiek – mówi Aleksandra Gibuła, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Ostatnia szansa na spotkanie z radcami podczas festiwalu Pol’and’Rock w Czaplinku będzie w sobotę. Tego dnia w roli prowadzących w namiocie radców prawnych pojawi się popularny zespół Łydka Grubasa. Zapraszamy od godziny 10!

 

Zobacz także