„Ochrona danych osobowych” – czternasty odcinek podcastów „Prawie prawniczo”

Gościem czternastego odcinka serii podcastów „Prawie prawniczo” jest radca prawny Witold Chomiczewski, specjalizujący się w prawie IT, danych osobowych i nowych technologii oraz e-Commerce i marketingu internetowym.

Mecenas opowiada o ochronie danych osobowych konsumentów w kontekście zarówno rozmów z telemarketerami, gdzie stosowane są nieuczciwe praktyki, jak i udzielanych zgód marketingowych, m.in. na bannerach z prośbą o akceptację cookies. Wyjaśnia również skąd telemarketerzy czerpią dane osobowe, jak należy weryfikować podejrzane numery telefonów, w jaki sposób prawnie chronić dane osobowe, a także czy należy uznać numer telefonu za danę osobową.

Ponadto radca prawny Witold Chomiczewski wskazuje, jakie środki prawne może podjąć konsument, w celu ochrony danych osobowych i dochodzenia roszczeń w przypadku wystąpienia naruszeń. Jednym z wartych poświęcenia uwagi rozwiązań jest możliwość złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. W sporządzeniu takiej skargi istotną rolę odgrywa pomoc radcy prawnego, który rzetelnie przeprowadzi konsumenta przez szereg wymogów formalnych, w celu najlepszego zabezpieczenia jego interesu
i ochrony praw.

Ochrona danych osobowych to ochrona informacji dotyczących osób fizycznych przez podmioty, które nimi dysponują. Są to zatem wszelkie regulacje prawne dotyczące tworzenia i posługiwania się zbiorami danych osobowych, a także pojedynczymi danymi, mające na celu administracyjno-prawną ochronę prawa do prywatności.

Zapraszamy do słuchania i oglądania.

„Prawie prawniczo” to cykl podcastów, który uruchomiła Krajowa Izba Radców Prawnych. Prowadzącym rozmowy jest Tomasz Palak, radca prawny z Gdańska, członek Komisji Promocji Zawodu Krajowej Rady Radców Prawnych, obecny w mediach społecznościowych i od lat popularyzujący wiedzę na temat zawodu radcy prawnego.

Więcej na temat serii podcastów: https://kirp.pl/prawie-prawniczo-nowy-projekt-kirp-do-sluchania-i-ogladania/

Wszystkie odcinki można odnaleźć na platformach streamingowych (SpotifySpreakerGoogle PodcastApple Podcast), w wersji wideo na YouTube oraz na kontach KIRP w mediach społecznościowych.

Zobacz także