Aktywność Komisji Krajowej Rady Radców Prawnych w maju 2021

Jubileusz samorządu, sytuacja na Białorusi, niezależność prawników, współpraca z prawnikami z Hongkongu, konferencja Sędziów i Rzeczników Dyscyplinarnych, przygotowanie do egzaminów zawodowych to główne tematy, którymi w maju zajęły się Komisje KRRP. W mijającym miesiącu odbyły się posiedzenia: Komisji Praw Człowieka, Komisji Aplikacji,  Komisji Promocji Zawodu, Komisji Doskonalenia Zawodowego oraz inne spotkania merytoryczne i szkoleniowe w ramach działania Komisji KRRP. Realizacja powyższych wydarzeń przebiegała w różnych formułach, od stacjonarnych przez hybrydowe po zdalne.

Zbliżający się rok 2022, który będzie rokiem jubileuszowym dla samorządu radców prawnych był głównym tematem spotkania Komisji Promocji Zawodu KRRP, które odbyło się 20 maja. Zbierano pomysły i wstępne koncepcje realizacji planowanych obchodów 40-lecia samorządu. Ustalono, iż należy skoncentrować się nad linią przewodnią uroczystości. Członkowie komisji zgodzili się, iż powinny to być obchody, które łączą wszystkich członków samorządu, ze wszystkich miejsc w Polsce, w różnym wieku i o różnej formie aktywności zawodowej. Spotkanie dotyczyło również przeprowadzonych przez Krajową Radę Radców Prawnych badań marketingowych, które poddano zestawieniu i analizie oraz możliwości rozszerzenia na skalę krajową funkcjonowania wyszukiwarki radców prawnych.

Prace Komisji Zagranicznej KRRP w maju skupiły się wokół przygotowań do dwóch ważnych wydarzeń. Konferencja pt. „Niezależność prawników – współczesne wyzwania” odbyła się 12 maja. Organizatorami oprócz KIRP były także OIRP w Warszawie oraz Europejskie Stowarzyszenie Prawników AEA-EAL.  Spotkanie przedstawicieli Krajowej Izby Radców Prawnych z reprezentantami Stowarzyszenia Prawników Hongkongu odbyło się 20 maja. Komisja ponadto przetłumaczyła i opublikowała biuletyn CCBE za marzec/kwiecień 2021 r. oraz informowała o  międzynarodowym webathonie AIJA/UIA/ABA w obronie praworządności. W dniu 21 maja 2021 r. odbyło się online posiedzenie Sesji Plenarnej CCBE, w którym uczestniczyli przedstawiciele KIRP.

Posiedzenie online Komisji Praw Człowieka KRRP miało miejsce 7 maja. Analizowano na nim sytuację na Białorusi, a także opracowano m.in. list kierowany do Krajowej Rady Adwokatów Republiki Białorusi. Przetłumaczono i opublikowano oświadczenie CCBE z okazji Dnia Europy. Ogłoszono Komunikat Federacji Adwokatur Europejskich dot. rozstrzygnięcia TK z dnia 15.04.2021 r. w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto w ramach wspólnych działań Komisji Praw Człowieka oraz Komisji Zagranicznej otworzono nabór do II sesji programu CRIMILAW nt. europejskiego prawa i postępowania karnego, zebrano zgłoszenia na szkolenia CCBE/ELF nt. AML/CTF, na które z ramienia KIRP zgłosiło się w sumie prawie 300 osób.

W maju członkowie Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu KRRP wzięli udział w Konferencji Sędziów i Rzeczników Dyscyplinarnych organizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu oraz rozpoczęli prace nad wydaniem IV Zbioru Stanowisk Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu. Ponadto przygotowano stanowiska w sprawach takich jak: zachowania radcy prawnego ustanowionego pełnomocnikiem z urzędu w przypadku wystąpienia konfliktu interesów, z zakresu przedmiotowego tajemnicy zawodowej radcy prawnego, zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia pomocy prawnej przez aplikantów radcowskich czy umowy radcy prawnego z klientem w zakresie podziału kosztów zastępstwa procesowego.

Szkolenia, webinaria, spotkania i pozostałe projekty

,,Metoda Michaela Pantalona w prowadzeniu mediacji‘’ – szkolenie zorganizowane przez Komisję Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów KRRP odbyło się 17 maja. Adresatami szkolenia byli  mediatorzy Ogólnopolskiej Sieci ,,Ośrodków Mediacji Radców Prawnych”. W trakcie warsztatów prowadzonych przez dr. Sławomira Jarmuża, mediatorzy zapoznali się z możliwościami metody wykorzystywania psychologicznej techniki szybkiego wywierania wpływu w procesie mediacyjnym, autorstwa profesora Uniwersytetu w Yale – Michaela Pantalona. Koncepcja będąca przedmiotem szkolenia, której celem jest skłonienie stron sporu do podjęcia mediacji oraz znalezienia satysfakcjonującego rozwiązana sprawdziła się dotychczas w środowisku biznesowym oraz terapeutycznym, a z doświadczeń wynikających z jej zastosowania wynika, że ma duży potencjał w procesie mediacyjnym zarówno w sprawach gospodarczych, jak i rodzinnych. Szkolenie, do udziału w którym zgłosiło się ponad 50 radców prawnych – mediatorów z całego kraju, spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Komisja ADR planuje organizację kolejnych specjalistycznych warsztatów ukierunkowanych na podniesienie kompetencji mediatorów Ogólnopolskiej Sieci ,,Ośrodków Mediacji Radców Prawnych” zrzeszającej ośrodki mediacji przy okręgowych izbach.

W dniu 25 maja Krajowa Izba Radców Prawnych zorganizowała  szkolenie przygotowane specjalnie dla Okręgowych Izb Radców Prawnych – „Social Media bez tajemnic”, które było przewidziane dla członków i pracowników okręgowych izb zajmujących się komunikacją dotyczącą działalności OIRP. Celem szkolenia było zwiększenie efektywności komunikacji, podniesienie jej standardów, a także sprawienie by była bardziej atrakcyjna i spójna.

Webinaria i szkolenia e-learningowe, które zorganizowała Komisja Doskonalenia Zawodowego KRRP związane były z funkcjonowaniem rad i zarządów w spółkach akcyjnych, prawem pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawem zamówień publicznych. W webinarium pt. „Obowiązki zarządu i rady nadzorczej w spółce akcyjnej” (wykładowca dr hab. Aleksander Kappes), które odbyło się 11 maja udział wzięło 168 uczestników. Natomiast w webinarium „Niezdolność do pracy – konsekwencje w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych” (wykładowca sędzia Andrzej Kurzych) 26 maja, udział wzięły 132 osoby. Ponadto uruchomiono cztery nowe szkolenia e-learningowe.

Za nami również pierwsze wideospotkanie organizowane przez Komisję Aplikacji KRRP w ramach cyklu comiesięcznych wideospotkań z wybitnymi prawnikami europejskimi, przeznaczonych dla aplikantów radcowskich. Wykładowca Louis Buchman – adwokat, arbiter, mediator z wieloletnim doświadczeniem w sposób barwny i przystępny opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z doradzaniem klientom biznesowym oraz odsłonił tajemnicę, jak  z doradztwa technicznego, sprowadzającego się jedynie do wiedzy prawniczej, wejść w obszar doradztwa strategicznego i pozyskać klienta na dłużej. W odpowiedzi na liczne bardzo ciekawe pytania zadawane przez aplikantów wyjaśniał m.in. jak ważna jest niezależność prawnika, także zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. W drugiej części wykładu Louis Buchman poruszył problematykę zapewnienia poszanowania i ochrony praw człowieka w relacjach prawno-biznesowych, powołując się na przyjęte w roku 2011 przez Organizację Narodów Zjednoczonych Wytyczne dotyczące biznesu i praw człowieka (Guiding Principles on Business and Human Rights: Implementing the United Nations „Protect, Respect and Remedy” Framework). W szczególności opisał kwestię ryzyka udziału biznesu w naruszeniach praw człowieka i przedstawił pozytywną rolę prawnika w podjęciu działań, aby ryzyka tego uniknąć.

Na przełomie kwietnia i maja Komisja Aplikacji KRRP przeprowadziła cykl spotkań przeznaczonych wyłącznie dla aplikantów radcowskich, którzy przygotowywali się do tegorocznego egzaminu radcowskiego. Wykłady zostały poprowadzone przez najlepszych wykładowców w dziedzinie prawa karnego, postępowania cywilnego, prawa gospodarczego, zasad wykonywania zawodu i etyki oraz prawa administracyjnego. W repetytorium przedegzaminacyjnym udział wzięło 1622 aplikantów radcowskich z całej Polski. W jednym wykładzie uczestniczyło średnio ponad 600 aplikantów, a zdecydowanie największą popularnością cieszyły się wykłady: Prawo gospodarcze – prowadzący SSO Michał Wojewoda – 734 aplikantów radcowskich, Prawo karne – prowadzący SSO Maciej Gruszczyński – 733 aplikantów radcowskich, oraz Postępowanie cywilne – prowadzący SSO Grzegorz Karaś – 717 aplikantów radcowskich.

W mijającym miesiącu odbyło się ogólnopolskie wideospotkanie kierowników szkolenia aplikantów oraz osób odpowiedzialnych za aplikację w poszczególnych izbach okręgowych. Na spotkaniu przewodniczący Komisji Aplikacji przedstawił informację o bardzo dużym zainteresowaniu aplikantów repetytorium przed egzaminem radcowskim. Dyskusję zdominowała kwestia zmiany programu aplikacji, a w szczególności formy pytań na kolokwia ustne, a także kolokwium z prawa gospodarczego oraz prawa handlowego, upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Przedstawiciele izb podzielili się także informacjami o trybie odbywania praktyk w sądach powszechnych i prokuraturze. Z zadowoleniem należy przyjąć, że po okresie niepewności, w izbach kontynuowane są praktyki w trybie on-line i rzeczywistym.

W ostatnim z opisywanych widoespotkań uczestniczyli Koordynatorzy ds. edukacji prawnej. Miało ono miejsce 12 maja. Wiceprezes KRRP Ewa Gryc-Zerych podsumowała przebieg VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Akademia Wiedzy o Prawie” oraz złożyła Koordynatorom serdeczne podziękowania za ich poświęcenie, zaangażowanie oraz świetną organizację wydarzenia. Podczas spotkania skupiono się również na planowaniu najbliższych działań związanych z edukacją prawną m.in. realizacji serii filmów edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych, które będą prowadzone przez doświadczonych w prowadzeniu zajęć, radców prawnych.

 

 

 

Zobacz także